PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

XX Konkurs Poezji i Gawęd Podhala na Cyrhli

Wtorek, 19 maja 2015 r.
Autor: Piotr Kyc

XX Konkurs Poezji i Gawęd Podhala na CyrhliFragmentem wiersza „Miłuje Podhole” Andrzeja Skupnia-Florka w wykonaniu Romana Obrochty, absolwenta Szkoły Podstawowej Nr 7 im. Kornela Makuszyńskiego w Zakopanem, rozpoczął się Jubileuszowy XX Konkurs Poezji i Gawęd Podhala. Organizowany corocznie Konkurs Poezji i Gawęd Podhala to dzień, w którym trzy pokolenia Cyrhli jednoczy umiłowanie tradycji, gwary i kultury Podhala. 30 kwietnia 1996 roku po raz pierwszy odbył się, z inicjatywy Księdza Proboszcza Zdzisława Minoty, pani mgr Teresy Skowronek i pani mgr Krystyny Tybor, I Konkurs Poezji i Gawęd Podhala. Pierwszy konkurs miał skromną oprawę, kilku uczestników. Nikt wtedy nie przypuszczał, że już wkrótce stanie się coroczną uroczystością szkoły i środowiska Cyrhli.


VII konkurs w 2002 roku wprowadził nową formułę: oprócz przesłuchań konkursowych, urozmaiconych występami Szkolnego Zespołu Góralskiego „ Małe Janosiki” , odbywały się zabawy i konkursy zręcznościowe oraz konkurs znajomości gwary góralskiej przez dzieci. W zabawach i konkursach towarzyszących brali udział uczniowie wraz z rodzicami i dziadkami. Uroczystość zakończyła degustacja moskoli i kwaśnicy. I w takiej formie konkurs przebiega do dnia dzisiejszego.

Od tego też czasu konkurs postrzegany jest jako Dzień Góralski na Cyrhli. Szkoła się stara, aby w każdym roku towarzyszyła konkursowi myśl przewodnia, temat realizowany w ramach działań wychowawczych szkoły. W ten sposób przekazywana jest uczniom wiedza o ich Małej Ojczyźnie, o wybitnych postaciach regionu i środowiska lokalnego. W tej też konwencji przygotowywana jest cała oprawa konkursu, szczególnie scenografia.

Z okazji Jubileuszu część artystyczną przygotowali Rodzice i absolwenci szkoły pod kierunkiem p. mgr Marii Łukaszczyk. Przedstawienie „ O Zwyrtale Muzykancie” nagrodzono gromkimi brawami.

Na szkolnej uroczystości szkoła gościła dwie uznane poetki: p. Antoninę Łacek i p. Teresę Bachledę – Kominek. Każda z Pań podzieliła się osobistymi wrażeniami z konkursu i jednocześnie zarecytowały przygotowane przez siebie wiersze.

Autor : SP nr 7 w Zakopanem 

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XITorebka filcowa XITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA - dodatkowo...
    160 zł
  • Okładka na zeszyt IOkładka na zeszyt ILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł
  • Grafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.