PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

SPOTKANIE Z DR BRONISŁAWEM ORAWCEM

Sobota, 23 maja 2015 r.
Autor: Piotr Kyc

SPOTKANIE Z DR BRONISŁAWEM ORAWCEM22 maja w budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zakopanem odbyło się spotkanie z dr Bronisławem Orawcem , kardiologiem, sportowcem , działaczem polonijnym i filantropem mieszkającym od lat w Chicago. Bronisław Orawiec jest wybitnym absolwentem LO im. O. Balzera w Zakopanem. Maturę zdał w roku 1965. Spotkanie zorganizowane przez Stowarzyszenie Absolwentów LO im.Oswala Balzera w Zakopanem jest kolejnym z cyklu „Absolwenci z wizytą w szkole”.


Bronisław Orawiec , urodzony w Polsce (Poronin), jest absolwentem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Tytuł doktora nauk medycznych otrzymał w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellonskiego. Jest specjalistą I i II stopnia, a w USA Board Certified w Internal Medicine oraz Cardiovascular Disease. Jest laureatem nagrody Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Naukowego.

 

Dr Orawiec jest renomowanym i wysoko cenionym kardiologiem. Przez szereg lat współpracował jako konsultant z pięcioma szpitalami na terenie Chicago. Jest autorem ponad 30. prac naukowych, a także licznych (ponad 250.) artykułów popularnonaukowych oraz wywiadów. Wydawca pięciu książek o tytułach: Góralskie posiady doktora Orawca (2000), X lat Klubu Sportowego "Bronek" Związku Lekarzy Polskich w Chicago (2001), Góralskie posiady doktora Orawca, tom II (2004), Sześćdziesięciolecie Związku Lekarzy Polskich w Chicago (2006)oraz XV-lecie Klubu Sportowego "Bronek" Związku Lekarzy Polskich w Chicago (2006).Sponsoruje program radia Związku Podhalan w Północnej Ameryce (ZPPA), kwartalnik Tatrzański Orzeł oraz miesięcznik Podhalanin. Często pojawia sie na łamach gazet, w radiu i telewizji.

Dr Orawiec posiada ogromne doświadczenie organizacyjne. Zapoczątkował darmowe badania dla Polonii, jest organizatorem słynnych góralskich posiadów dra Orawca, imprez sportowych i towarzyskich. Jest sponsorem wielu imprez Związku Lekarzy Polskich (ZLP), ZPPA, Stowarzyszenia Polskich Twórców Ludowych w Ameryce (SPTL), Zrzeszenia Polsko-Amerykanskiego oraz Klubu "Tatry". W 1994 roku został mianowany Lekarzem Naczelnym ZPPA, a w 2000 r. powołano go na Lekarza Naczelnego SPTL, jest także wiceprezesem Koła nr 45 Poronin oraz lekarzem Klubu "Tatry". W roku 2000 został wymieniony w prestiżowych publikacjach "Who is Who in Polonia" (Paryż), National Register's "Who's Who" oraz Strathmore's "Who's Who". W marcu 2000 r. arcybiskup Chicago Francis George zaprosił dra Orawca do współpracy z Radą Doradczą Seminarium Biskupa Abramowicza.

Został odznaczony przez prezydenta RP Krzy?em Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Uhonorowano go najbardziej prestiżowym tytułem Partii Republikańskiej - "Republikanin Roku". Otrzymał złotą odznakę Zasłużony działacz Kultury Fizycznej nadaną przez Urząd Kultury Fizycznej i Sporu, dyplom Zasłużony dla Kultury Podhalańskiej nadany przez ZP w Polsce, dyplomy uznania od burmistrza miasta Chicago Richarda M. Daley'a oraz burmistrza Zakopanego Adama Bachledy-Curusia, 2004 Ronald Reagan Republican Gold Medal, NRCC.

Dużym wyróżnieniem jest złoty medal i dyplom prymasowski: Zasłużony dla Kościoła i Ojczyzny (Ecclesiae Populaqua Servitium Praestanti). W 2005 r. otrzymał medal: Zasłużony dla Gminy Poronin, tytuł "Polonusa 2005", został zaliczony do grupy najlepszych lekarzy w Ameryce: America's Top Physicians oraz America's Top Cardiologists. W 2006 r. otrzymał m.in.: "American Medal of Honor", "International Hall of Fame", a w 2007: Dyplom Uznania od Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, Dyplom Uznania od Chicago Society of Internal Medicine oraz "Lifetime Achievement Award", The World Congress of Arts, Sciences and Communications, Great Britain.

W roku 2008 dr Orawiec otrzymał Medal "Gloria Medicinae" - najwyższe odznaczenie Polskiego Towarzystwa Lekarskiego nadawane przez Kapitułę Medalu za zasługi dla Medycyny, Dyplom Za wybitny wkład pracy społecznej na rzecz Związku Podhalan w Północnej Ameryce, Nagrodę Dziedzictwa Polskiego Citibank Polish Heritage Awards w kategorii: Health & Human Services, Dyplom Zasłużony dla Sportu przyznany przez Okręgową Izbę Lekarską w Warszawie, Statuetkę oraz dyplom Wysoki poziom od czasopisma "Lekarz" i wydawnictwa Elamed w Katowicach, a w 2009 roku - Honorową Statuetkę Biegańskiego przyznaną przez Towarzystwo Lekarskie Częstochowskie oraz tytuł Honorowego Prezesa ZLP (Zebranie Walne Sprawozdawczo-Wyborcze ZLP).

W roku 2010 otrzymał Platynowy Laur Umiejętności i Kompetencji "Ambasador Spraw Polskich" przyznany przez Kapitułę Laurów przy Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach oraz Specjalne Wyróżnienie ("Special Recognition") od Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej - za wkład w rozwój wiedzy medycznej z dziedziny kardiologii oraz za wiele prac charytatywnych i kulturalnych na rzecz Polonii w USA.

Te cenne i prestiżowe nagrody i odznaczenia zostały przyznane doktorowi Orawcowi za specjalne osiągnięcia w pracy zawodowej, za pracę społeczną na rzecz polonii amerykańskiej, za jego postawę społeczną i moralną, za kultywowanie folkloru podhalańskiego i pielęgnowanie tradycji góralskich oraz za wyniki w sportowych zmaganiach.

 

Działalność społeczna:

 

1). Organizuje i prowadzi akcje darmowych szczepień i badań dla Polonii. Szczepienia przeciw grypie są prowadzone corocznie od 1994 r. na północnej i południowej stronie miasta Chicago przez 2 - 4 dni. Ze szczepień skorzystało do tej pory kilka tysięcy osób. Darmowe badania na cholesterol, lipidy, ciśnienie, poziom cukru we krwi, otyłość oraz konsultacje kardiologiczne organizowane są od 1996 r. Dzięki tego rodzaju akcjom medycznym wiele osób uniknęło groźnych powikłań pogrypowych oraz następstw takich jak: zawał serca, udar mózgu, a często śmierć.

2). Utworzył "Fundusz Kardiologiczny dr. B. Orawca" przy ZLP (2006), którego celem jest gromadzenie środków koniecznych do prowadzenia badań w celu zmniejszenia ryzyka zagrożenia chorobami serca wśród Polonii.

3). Wielokrotnie wykładał w środowisku polonijnym, propagując zdrowie i wiedzę o aktualnościach w medycynie. Uczestniczył w wielu sympozjach w USA i Europie poświęconych ostatnim zdobyczom wiedzy medycznej. Był przewodniczącym licznych sesji naukowych, m.in. na Światowym Kongresie Polonii Medycznej, podczas którego wykonywał zabiegi angioplastyki wieńcowej oraz implantacji stentów transmitowanych przez TV.

4). Do Związku Lekarzy Polskich (ZLP) w Chicago nale?y od przeszło 21 lat (od 1995 r. jest członkiem Zarządu ZLP, w latach 1997-2005 był wiceprezesem, w latach 2005-2009 prezesem, a od roku 2009 jest Honorowym Prezesem ZLP). Wielokrotnie reprezentował Związek w kontaktach z innymi organizacjami profesjonalnymi i środowiskowymi. Prowadził sesje naukowe, m.in. podczas obchodów 50-lecia ZLP w 1996 oraz 60-lecia ZLP w 2006 roku. Przygotowywał konferencje CME dla członków Związku. Autor wielu artykułów i opracowań do Komunikatów ZLP (od 2005 - redaktor naczelny). Umożliwił wielu młodym lekarzom odbycie praktyk lekarskich w swoich klinikach. Prowadził wykłady dla lekarzy i rezydentów w Chicago, a także w wielu ośrodkach naukowych w Polsce. Współtworzył Historię ZLP w Chicago. Był przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego 56., 57., 58. i 59. Balu Lekarzy oraz Jubileuszu 60-lecia ZLP. Stworzył oraz na bieżąco uaktualnia nową stronę internetową Związku: www.zlpchicago.org.

5). W 1992 r. za3o?y3 Klub Sportowy "Bronek" przy Związku Lekarzy Polskich, dzięki któremu ZLP jest popularyzowany w świecie. Zorganizował 66 imprez sportowych dla lekarzy, ich rodzin oraz Klubu "Tatry" w Chicago, Kolorado i Alpach. Organizuje doroczne Polonijne Mistrzostwa Lekarzy w Tenisie Ziemnym, Narciarstwie Alpejskim oraz Światowe Mistrzostwa Lekarzy Polonijnych w Narciarstwie. Zdobył ponad 250 pucharów i medali sportowych, siedemnastokrotnie zdobył tytuł Sportowca Roku wśród lekarzy polonijnych.

6). Utworzył "Fundację Sportową Orawca" (1998), której celem jest zbieranie potrzebnych środków finansowych na imprezy sportowe. Opublikował książki pt. X lat Klubu Sportowego "Bronek" Związku Lekarzy Polskich w Chicago oraz XV-lecie KS "Bronek" ZLP w Chicago. Był przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Jubileuszu X-lecia oraz XV-lecia Klubu.

7). Od 1994 r. pełni zaszczytną funkcję Lekarza Naczelnego ZPPA. Organizuje darmowe szczepienia, badania oraz konsultacje lekarskie dla Podhalan. Wielokrotnie zabezpieczał pod względem medycznym imprezy organizowane przez ZPPA.

8). Od 1991 r. organizuje znane "Góralskie posiady doktora Orawca". Do tej pory odbyło się 20 imprez, w tym 11 w Polsce - u podnóża Tatr oraz 9 w Chicago. Jest to piękna i pożyteczna impreza, ubogacająca folklor górali podhalańskich, a także upowszechniająca kulturę i tradycje Podhala w Stanach Zjednoczonych oraz na świecie.

9). W roku 2008 utworzył korporację: "Góralskie posiady doktora Orawca" Foundation, NFP.

Fundacja ma na celu zabezpieczenie orodków finansowych na organizacje góralskich posiadów popularyzujących i rozwijających kulturę, sztukę i tradycje górali i Podhalan w świecie.

10). W roku 2008 został powołany przez Radę Wydziału i Senat Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach na stanowisko profesora wizytującego ŚUM.

11). Więcej informacji o zawodowej i społecznej działalności dr. B. Orawca można znaleźć na stronach internetowych:

 

Zobacz w naszym sklepie:
  • Okładka na zeszyt IOkładka na zeszyt ILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł
  • Spinka góralska IXSpinka góralska IXMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    180 zł
  • Sakiewka VSakiewka VSakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 9 cm Wysokość ok. 13 cm Długość ze sznurkiem ok. 49 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.