PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Dialog o Vincenzie

Środa, 22 lipca 2015 r.
Autor: Piotr Korczak

Dialog o VincenzieOd początku lipca do końca września w Spichlerzu w Kuźnicach prezentowana jest wystawa biograficzna poświęcona Stanisławowi Vincenzowi – autorowi cyklu Na wysokiej połoninie, pisarzowi ważnemu, lecz znanemu wąskiej grupie czytelników. Ekspozycja, firmowana przez Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego i Oddział IPN we Wrocławiu, po raz pierwszy zaprezentowana w ubiegłym roku podczas Festiwalu im. Brunona Schulza, peregrynuje po Polsce i w sposób piękny pokazuje losy oraz sylwetkę Homera Huculszczyzny, zaznajamia z jego dziełem i zachęca do własnej lektury.


W piątek 17 lipca w tym zabytkowym obiekcie na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego odbył się „Dialog o Vincenzie”. W spotkaniu, które poprowadziła Ewa Czamańska, wzięli udział literaturoznawcy należący do „międzynarodówki vincenzologicznej” – zespołu badaczy z Polski, Ukrainy, Austrii i Węgier, od wielu lat zajmujących się twórczością autora Połoniny (regularnie spotykają się na konferencjach naukowych, publikują studia i opracowują jego spuściznę). Do Kuźnic przyjechali: prof. Włodzimierz Próchnicki z Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr Jakub Żmidziński z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i dr Jan A. Choroszy (twórca wystawy) z Uniwersytetu Wrocławskiego. W trakcie rozmowy poruszyli oni kilka wątków, dotykając zarówno charakteru twórczości Stanisława Vincenza, złożoności i wielowątkowości jego dzieła, najważniejszych składników pisarskiej i filozoficznej refleksji nad światem, jak i perspektyw włączenia do kanonu literatury XX wieku, aktualności i inspirującej energii. Padło też pytanie, czy „najmądrzejszy polski pisarz” (określenie prof. Piotra Nowaczyńskiego z KUL) powinien pozostać autorem niszowym, czy też – jak kiedyś Norwid – znaleźć drogę do szerokiej publiczności w Polsce i Europie. Środkiem do osiągnięcia tego celu stają się obecnie: wortal vincenz.pl gromadzący rozmaite materiały na temat pisarza oraz właśnie inicjowana seria Biblioteka Vincenzowska (3 książki ukażą się jesienią bieżącego roku), ciągła prezentacja wystawy i wielokrotne dialogi o Vincenzie (poprzedni miał miejsce w Muzeum Literatury w Warszawie). Kropla drąży skałę, nawet najtwardszą.

Tekst: Jan Andrzej Choroszy

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek duży IIAniołek duży IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Bransoletk​a "Z pirytem"Bransoletk​a "Z pirytem"Bransoletka z fasetowanym pirytem, z perełkami rzecznymi, oraz z oliwek hematytowych. Obw. 20,5 cm.
    50 zł
  • Okładka na zeszyt IIIOkładka na zeszyt IIILudowe okładka na zeszyt (A5) z jasno szarego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.