PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Luty 2016 1234567891011121314151617181920212223242526272829 »

Zakopane

Kultura

„Stryjeńska. Diabli nadali”

Środa, 3 lutego 2016 r.
Autor: Piotr Kyc

„Stryjeńska. Diabli nadali”3 lutego w Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza Wydawnictwo Czarne oraz Fundacja „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości” zorganizowały promocję książki Angeliki Kuźniak „Stryjeńska. Diabli nadali”. Rozmowę z autorką poprowadził Maciej Krupa. Zofia Stryjeńska była malarką na śmierć i życie, budziła podziw i zazdrość, zaznała wielkiej sławy i nędzy. A w tle jej życia krótka, chwiejna niepodległość, elity kulturalne międzywojenne Polski – Iwaszkiewicz, Lechoń, Tuwim, Pawlikowska-Jasnorzewska, Boy, Witkacy, a zaraz potem Hitler i Stalin.


O czym rozmawiała cyganeria warszawska, krakowska, zakopiańska, paryska? Co ich łączyło z Zofią Stryjeńską? Z kim się artystka przyjaźniła? Czego się bała? Dlaczego wyszła za Karola Stryjeńskiego? Gdzie bywała w Zakopanem i na Podhalu? Dlaczego mąż zamknął ją w szpitalu psychiatrycznym? Angelika Kuźniak zadaje te i wiele innych pytań,  następnie poszukuje na nie odpowiedzi. Pokazuje Zofię Stryjeńską jako człowieka z krwi i kości, kobietę wrażliwą i utalentowaną, ale zarazem samotną i skrzywdzoną przez ludzi i los.

Wydana w grudniu ubiegłego roku nakładem Wydawnictwa Czarne książka, już po kilku tygodniach wspięła się na ogólnopolskie listy bestsellerów. Znacząca część życia Zofii to związek z Karolem Stryjeńskim, a poprzez niego z Zakopanem, Tatrami, miejscową kulturą i góralskim folklorem. Nieprzypadkowo spotkanie z Angeliką Kuźniak odbędzie się w willi Oksza – Galerii Sztuki XX wieku, należącej do Muzeum Tatrzańskiego. Tam właśnie wiszą prace Zofii Stryjeńskiej, obok obrazów i rzeźb jej przyjaciół i innych współczesnych jej artystów.

Angelika Kuźniak jest autorką reporterskich opowieści o Marlenie Dietrich „Marlene” (Wydawnictwo Czarne 2009), o cygańskiej poetce Bronisławie Wajs „Papusza” (Wydawnictwo Czarne 2013) oraz o Ewie Demarczyk „Czarny Anioł” (wraz z Eweliną Karpacz-Oboładze, Wydawnictwo Znak 2014). Trzykrotnie otrzymała nagrodę Grand Press; za wywiad z Hertą Müller została uhonorowana w 2010 roku Nagrodą im. Barbary Łopieńskiej. W Ogólnopolskim Konkursie Reportażystów Melchiory 2014 otrzymała nagrodę w kategorii Inspiracja Roku „za reportaże o powinności artysty, o obowiązku, jaki ma się wobec własnego talentu, wobec świata, wobec Tego, kto nam ten talent podarował”.

Angelika Kuźniak, Stryjeńska. Diabli nadali. Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2015, ss. 344. Premiera: 16 grudnia 2015.

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...
    30 zł
  • Naszyjnik "Cukierkowy"Naszyjnik "Cukierkowy"Naszyjnik z kulek agaru oraz koralików szkła Weneckiego - vintage. Obwód 50 cm.
    65 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.