PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Luty 2016 1234567891011121314151617181920212223242526272829 »

Zakopane

Kultura

Prezydent Andrzej Duda na Dudaskim Tłustym Czwartku

Piątek, 5 lutego 2016 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka UMZ

Prezydent Andrzej Duda na Dudaskim Tłustym CzwartkuZakopiański koncert „Dudaski Tłusty Czwartek” miał wyjątkowych gości. Swoją obecnością zaszczycił go Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Małżonką. Już przed wejściem do Zakopiańskiego Centrum Edukacji oraz na widowni Prezydencką Parę witali przedstawiciele władz miasta i powiatu, mieszkańcy Zakopanego, górale, muzykanci, dzieci z zespołu regionalnego im. Klimka Bachledy i kapela dudziarzy z TCKiS „Jutrzenka”.


Było to niezwykle serdeczne i wyczekiwane spotkanie. Andrzej Duda rok temu był bowiem obecny na tym samym wydarzeniu w trakcie swojej kampanii wyborczej i obiecał, że powróci tu jako głowa państwa. - Nazwisko zobowiązuje, duda to ten, który gra na dudach – kolejny powód wizyty podał prowadzący koncert Jan Karpiel-Bułecka.

Prezydentowi towarzyszyli także inni znamienici goście – Wicepremier i Minister Kultury Piotr Gliński oraz Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski, a także liczni parlamentarzyści i samorządowcy.

Wszyscy zaproszeni goście wysłuchali prezentacji muzyk dudziarskich. Następnie swoje wystąpienie do Pary Prezydenckiej skierował Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula. - Przy tych wartościach, jakie ma Pan Prezydent, możemy być spokojni o Polskę – podkreślił Burmistrz. - Kiedy przychodzi zmęczenie i potrzebny jest odpoczynek, to niech Pan Prezydent będzie pewny, że w Zakopanem go znajdzie, wśród ludzi życzliwych, gościnnych i będzie się Pan tu czuł jak w rodzinie. Zawsze będziemy na Pana czekali – zapewniał, kierując do Prezydenta zaproszenie do kolejnych wizyt w Zakopanem, które w imieniu zakopiańskiego Związku Podhalan potwierdził także wiceprezes Marcin Zubek.

Głos zabrał także Prezydent Andrzej Duda, dziękując przede wszystkim za kultywowanie pięknej podhalańskiej tradycji. - Wasza kultura regionalna jest wielką częścią wspaniałej kultury narodowej i narodowego dziedzictwa. Dziękuję za zaproszenie i za to, że ją podtrzymujecie. W waszej tradycji drzemią wszystkie wartości, które i ja wyniosłem z domu. Przyjeżdżam tu, żeby się podładować. Tu jest wszystko, co najważniejsze - miłość do ojczyzny, miłość do ziemi, do ojcowizny, do krzyża na Giewoncie. To cały czas trwa i będzie trwało. Za to wszystko bardzo dziękuję i na pewno nie ostatni raz jestem na Podhalu i w Zakopanem. Wierzę, że będę tu często – powiedział w czasie koncerty Prezydent.

Dudaski Tłusty Czwartek to wyjątkowy koncert dudziarzy z Podhala oraz innych regionów Polski, a nawet ze Słowacji i Węgier. Był on wspaniałą okazją, by posłuchać autentycznej ludowej dudziarskiej muzyki, zobaczyć różne instrumenty, poznać tajniki ich budowy oraz upamiętnić słynnych podhalańskich dudziarzy. W tym roku prowadzący koncert Jan Karpiel-Bułecka wspólnie z Zofią Kubiniec-Stanuch przybliżyli w szczególny sposób postać Jana Folfasa Grzybka – urodzonego w 1858 roku w Witowie dudziarza, instrumentalistę i budowniczego instrumentów, bacę z doliny Chochołowskiej.

Organizatorami koncertu byli: Burmistrz Miasta Zakopane i Zakopiańskie Centrum Edukacji im. H. Modrzejewskiej.

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.