PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Luty 2016 1234567891011121314151617181920212223242526272829 »

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

Kolędowanie z muzyką Rodziny Lassaków "Heliosów”

Niedziela, 7 lutego 2016 r.
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko

Kolędowanie z muzyką Rodziny Lassaków "Heliosów”Drugiego lutego 2016 roku w kościele Najświętszej Rodziny, odbyła się Msza św. odprawiona przez księdza Bogusława Filipiaka a po niej kolędowanie z tradycyjną muzyką w wykonaniu Rodziny Lassaków "Heliosów” z Zakopanego. Na koncert zapraszał Burmistrz Miasta Zakopane i Parafie Zakopiańskie w ramach VII edycji Festiwalu Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych: Dobrze ześ sie Jezu pod Giewontem zrodził. Podczas koncertu można było usłyszeć kolędy polskie oraz pastorałki pochodzące z Podhala. Kolędowanie zaszczycił swoja obecnością Burmistrz Miasta Zakopane Pan Leszek Dorula.


W składzie muzyki Rodziny Lassaków "Heliosów" wystąpili:
Halina Maciata - Lassak i Tomasz Lassak z córkami Kasią i Anią,
Janina i Janusz Lassak z córką Heleną oraz Stanisław Maciata.
Na zakończenie koncertu - na bis - Kasia Lassak przepięknie, wręcz koncertowo zagrała na skrzypcach muzykę do tańca z baletu „Harnasie” Karola Szymanowskiego.

Rodziny Lassaków i Maciatów kontynuują wielopokoleniowe tradycje muzykowania. Te dwa góralskie rody połączyły się rodzinnie podwójnie. Dwóch braci Lassaków – "Heliosów" ożeniło się z dwiema siostrami z domu Maciata. Każda rodzina ma po dwie córki w podobnym wieku, którym przekazują tradycje góralskiego śpiewu, tańca, gry na skrzypcach i na innych instrumentach podhalańskich. Obie rodziny są laureatami wielu wydarzeń kulturalnych, m.in. Konkursu Kapel Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Wygrali też Konkurs Kapel w Chicago. Rodzina Lassakow została również nagrodzona na przeglądzie zespołów i grup rodzinnych "Przednówek w Polanach" w Kościelisku. Występowali też w Operze Góralskiej – "Jan Paweł II na Podhalu". Janusz Lassak - jest muzykantem i nauczycielem muzyki góralskiej oraz technikiem budowlanym. Był on laureatem wielu konkursów i przeglądów w kraju i za granicą. Na Festiwalu„Na Góralską Nutę” w Chicago trzykrotnie z rzędu zdobył I miejsce i został uhonorowany nagrodą specjalną „Złóbcokami”. Ostatnio zdobył Nagrodę "Sabałowych Gęśli" na Międzynarodowym Konkursie Kapel, Śpiewaków i Instrumentalistów Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Tomasz Lassak jest również technikiem budowlanym, wiernie kontynuującym góralskie tradycje architektoniczne. Gra na skrzypcach i basach. Wygrywał też Konkursy "Śpiewu Pytackiego" i Konkursy Dorożkarskie podczas Jesieni Tatrzańskiej w Zakopanem.

W rodzinie Lasaków od dawna były tradycje muzykanckie i ciesielskie. Pradziadek Tomasza - Szymon Lassak z Zębu budował Kapliczkę w Jaszczurówce w 1904 roku, według projektu Stanisława Witkiewicza. Obie siostry Halina i Janina jako drugie studia wybrały kierunki związane z folklorem. Halina Maciata – Lassak obok studiów na Politechnice ukończyła etnomuzykologię na UJ (pracę magisterską poświęciła piszczałce bezotworowej na Podhalu), jest jurorem przeglądów i konkursów muzykantów ludowych, podczas  MFFZG w Zakopanem. Janina ukończyła ekonomię oraz etnografię. Stanisław Maciata wraz z siostrami był członkiem licznych zespołów regionalnych, m.in.: "Małe Podhale" "Zespołu im. Andrzeja Skupnia Florka” z Białego Dunajca, "Hyrni” z Chicago, oraz instruktorem Studenckiego Zespołu „Skalni”.

Obie rodziny Lasaków i Maciatów brały  udział w Międzynarodowych Spotkaniach Kolędników w Połajewie i w wielu innych widowiskach wokalno – muzycznych. Wielkim osiągnięciem Kasi Lassak było w ubiegłym roku zdobycie pierwszego miejsca w XVII Ogólnopolskim Konkursie i Festiwalu "Pamiętajmy o Osieckiej". W chwili obecnej Kasia Lassak studiuje na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w klasie skrzypiec w Warszawie.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XIITorebka filcowa XIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z różowej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok. 35...
    160 zł
  • Wisiorek "Ogródek 1"Wisiorek "Ogródek 1"Z sukna i cekin. Wykonany ręcznie. Wymiary zawieszki 5,5/ 3,5 cm. Obwód 70 cm.
    30 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IIISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IIILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - łącznie ponad 350 osób znalazło się w najnowszym słowniku biograficznym "Podhalanie". Słownik...
    90 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.