PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Luty 2016 1234567891011121314151617181920212223242526272829 »

Zakopane

Kultura

Dudaski Tłusty Czwartek w Zakopanem

Poniedziałek, 8 lutego 2016 r.
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko

Dudaski Tłusty Czwartek w ZakopanemW Zakopiańskim Centrum Edukacji im. Heleny Modrzejewskiej w dniu 5 lutego 2016 roku odbył się coroczny koncert „Dudaski Tłusty Czwartek” z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i jego Małżonki. W drodze na koncert orszakowi prezydenckiemu - na Kasprusiach - towarzyszyła Góralska Banderia Konna Związku Podhalan. Przed wejściem do Zakopiańskiego Centrum Edukacji oraz na Sali koncertowej Prezydencką Parę witali przedstawiciele władz miasta i powiatu, mieszkańcy Zakopanego, górale, muzykanci oraz dzieci z zespołu regionalnego im. Klimka Bachledy i kapela dudziarska TCKiS „Jutrzenka”. Prezydentowi towarzyszyli: wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński oraz Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski, a także liczni parlamentarzyści i samorządowcy.


Na wstępie obecni i zaproszeni goście wysłuchali prezentacji muzyk dudziarskich a następnie głos zabrał Burmistrz Miasta Zakopanego Leszek Dorula i  wiceprezes Zakopiańskiego Oddziału Związku Podhalan Marcin Zubek. Prowadzący Koncert Jan Karpiel-Bułecka przypomniał, że słowo „duda” to ten co gra na dudach.

Po przemówieniach powitalnych głos zabrał Prezydent Andrzej Duda dziękując góralom za kultywowanie pięknej podhalańskiej tradycji oraz wyrażając podziękowanie za zaproszenie na Podhale i „Dudaskie Ostatki”.

W tegorocznej imprezie wzięli udział dudziarze z Podhala, Wielkopolski oraz innych regionów Polski, a także ze Słowacji i Wegier. Prowadzący koncert Jan Karpiel–Bułecka oraz Zofia Kubiniec–Stanuch przypomnieli postać Jana Folfasa Grzybka urodzonego w 1858 roku w Witowie.

Jan Folfas Grzybek był dudziarzem, instrumentalistą i budowniczym instrumentów muzycznych, był też bacą w dolinie chochołowskiej. Wykonywał samodzielnie piszczałki sześciootworowe, dwojnice, końcówki oraz prawdopodobnie dudy podhalańskie.

Jan Folfas Grzybek jest obecnie patronem przeglądu gry na instrumentach pasterskich w Kościelisku.

Organizatorami koncertu „Dudaski Tłusty Czwartek” byli: Burmistrz Miasta Zakopane i Zakopiańskie Centrum Edukacji im. Heleny Modrzejewskiej.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Zagrojcie dudzicki - Trebunie TutkiZagrojcie dudzicki - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Krzysztof Trebunia-Tutka, Stanisław...
    25 zł
  • Magnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Sakiewka IIISakiewka IIISakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 10 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 50 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    40 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.