PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Luty 2016 1234567891011121314151617181920212223242526272829 »

Zakopane

Kultura

Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Tadeusza Staicha

Poniedziałek, 29 lutego 2016 r.
Autor: Agata Pacelt UMZ

Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Tadeusza StaichaBurmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula ogłasza XLV edycję Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Tadeusza Staicha na wiersz o tematyce górskiej. Konkurs tradycyjnie już jest imprezą towarzyszącą Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich i doskonale wpisuje się w jego klimat i przesłanie. Uczestniczyć w nim mogą wszyscy piszący w języku literackim lub w gwarze góralskiej. Każdy autor może przesłać maksymalnie trzy wiersze. Zapraszamy do zapoznania się z szczegółowymi warunkami uczestnictwa. Tadeusz Staich (1913-1987) jest postacią niezwykle zasłużona dla kultury podhalańskiej. Był pisarzem, dziennikarzem, działaczem i honorowym członkiem Związku Podhalan, a także działaczem PTT i PTTK, przewodnikiem tatrzańskim i redaktorem naczelnym „Życia Zakopiańskiego”. Urodził się na ziemi krakowskiej, ale to właśnie Podhale wybrał na swoją małą ojczyznę.


W Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej prowadził „Studium Słowa”, w latach 70-tych był prezesem zakopiańskiego Klubu Literackiego. Został laureatem pierwszej nagrody literackiej Zakopanego za publikację „Drogami skalnej ziemi”, której współautorką była Hanna Pieńkowska. Uchodził za niekwestionowany autorytet w dziedzinie obyczajów i gwary góralskiej. W 1972 r. jako prezes Zakopiańskiego Klubu Literackiego był inicjatorem konkursu literackiego na wiersz o tematyce górskiej, któremu z czasem nadano jego imię.


XLV Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Tadeusza Staicha na wiersz o tematyce górskiej AD 2016

WARUNKI UCZESTNICTWA
1. W konkursie uczestniczyć mogą wszyscy piszący w języku literackim lub w gwarze góralskiej. Rozpatrywane będą utwory nigdzie dotychczas nie publikowane.

2.Każdy Autor może przesłać maksymalnie trzy wiersze. Każdy z wierszy winien być podpisany wyłącznie godłem. Imię i nazwisko, dokładny adres, adres e-mail oraz numer telefonu Autora należy podać w osobnej zaklejonej kopercie opatrzonej godłem i włożonej do koperty zawierającej wiersze. Jeden Autor może występować pod jednym godłem. W przeciwnym wypadku Autor nie będzie uczestniczył w konkursie.

3. Każdy z utworów winien być przesłany w czterech egzemplarzach (oryginał i trzy kopie) pisanych na maszynie lub komputerze. Rękopisy dopuszczalne są jedynie w przypadku bardzo czytelnego pisma (pismo drukowane).

4. Wiersze oceniane są przez Jury składające się ze specjalistów w dwóch kategoriach:
- poezji pisanej gwarą góralską
- poezji pisanej językiem literackim

5. Termin nadsyłania utworów upływa z dniem 31 maja 2016 roku
Utwory prosimy przesyłać na adres:
Urząd Miasta Zakopane
Wydział Kultury i Popularyzacji Zakopanego
ul. Kościuszki 13, 34-500 Zakopane
z dopiskiem: KONKURS LITERACKI IM. TADEUSZA STAICHA

6. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w czasie Uroczystych Posiadów Pisarzy Podhalańskich rozpoczynających Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w sierpniu b.r. w Zakopanem.

7. Organizator nie zwraca przesłanych prac oraz nie wysyła do Autorów prac werdyktu Jury (poza pracami nagrodzonymi). Ponadto organizatorzy zastrzegają sobie prawo nieodpłatnego publikowania nagrodzonych i wyróżnionych utworów w wydawnictwach Urzędu Miasta Zakopane, jednostek podległych oraz na stronach internetowych Urzędu Miasta Zakopane. Autor prac przenosi na Organizatora autorskie prawa majątkowe do dzieła na wszelkich dostępnych polach eksploatacji. polegających w szczególności na:
- wydania dzieła  drukiem  w formie  publikacji książkowej  lub prasowej w całości lub częściowo
- utrwalaniu i zwielokrotnianiu dowolną techniką, w  tym techniką komputerową,
- wprowadzania  do obrotu,
- wprowadzania do  pamięci komputera
- wprowadzania do sieci  komputerowych , w szczególności  Internetu
- publicznego wystawiania, wyświetlania w szczególności za pośrednictwem  TV, kaset  video, DVD
- najmie , dzierżawie, nadawaniu za pośrednictwem satelity, sieci komputerowych,
- eksploatację polegająca na wykorzystywaniu części  lub całości dzieła dla celów  reklamowych, niezależnie od formy materiałów  reklamowych i ich wielkości
- wszelką eksploatację części lub całości dzieła polegająca na utrwalaniu na dokonywanym  w ramach ekspozycji reklamowych  albo zwielokrotniania i wprowadzenia do obrotu wszelkiego rodzaju publikacji i innych materiałów  reklamowych związanych  bezpośrednio  lub pośrednio z dziełem lub kampanią  reklamową
- wszelkich  innych dostępnych  polach eksploatacji wynikających z treści art. 50 ustawy  o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

8. Wykonawca wyraża zgodę na przenoszenie praw, o których mowa w pkt. 7, na osoby trzecie.

9. Strony ustaliły, że autorstwo wykonawcy nie będzie w wydaniach ujawniane

10. Wykonawca  upoważnia Zamawiającego  do korzystania z dzieła w całości, jak  również w postaci  dowolnego fragmentu.

11. Organizator nie przewiduje autoryzacji prac przed ich publikacją.

12 .Wysokość nagród pieniężnych zostanie ustalona przez Organizatora Konkursu po jego rozstrzygnięciu.

13. Uczestnik konkursu wyraża zgodę na wykorzystanie swojego wizerunku i danych osobowych w środkach masowego przekazu i publikacjach wraz z informacją o konkursie zgodnie z ustawą z dnia 28.08.1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 2015r., poz. 2135).

14. Uczestnik wyraża zgodę na nieodpłatne publikowanie jego utworów w zakresie i na polach eksploatacji wyszczególnionych w pkt. 7

Zobacz w naszym sklepie:
  • SAGA - Trebunie TutkiSAGA - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Stanisław Trebunia-Tutka , Henryk Trebunia-Tutka...
    35 zł
  • Okładka na zeszyt IIOkładka na zeszyt IILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23...
    30 zł
  • Torebka filcowa XVTorebka filcowa XVOkrągła torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki.   Obwód ok. 57 cm Wysokość ok.20 cm Wysokość z...
    60 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.