PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

BEZ WSPÓŁPRACY Z NGO’sami NIE DA SIĘ ZACHOWAĆ RÓWNOWAGI W KULTURZE

Poniedziałek, 2 maja 2016 r.
Autor: Piotr Korczak

BEZ WSPÓŁPRACY Z NGO’sami NIE DA SIĘ ZACHOWAĆ RÓWNOWAGI W KULTURZEW sobotę, 23 kwietnia w Domu pod Jedlami miała miejsce przedostatnia debata w ramach projektu „Obywatelskie kształtowanie polityki kulturalnej Podhala”. Spotkanie pt. Ludzie kultury łączmy się! odbyło się z udziałem wyjątkowych gości: Magdaleny Sroki z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Joanny Cichockiej- Guliwiceprezydent Sopotu. Debatę poprowadziła Violetta Rotter-Kozera, dziennikarka z TVP Katowice.


Z naszymi gośćmi rozmawialiśmy o ich doświadczeniach w pracy na rzecz kultury, współpracy z organizacjami pozarządowymi,  o współpracy z innymi miastami, a także o tym jak realizowana jest polityka kulturalna w Sopocie i Krakowie? Tradycyjnie próbowaliśmy znaleźć punkty wspólne dla Podhala.

Magdalena Sroka, dzisiaj dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, wcześniej m.in. wiceprezydent Krakowa ds. kultury, podkreśliła, że obejmowała swój urząd w sytuacji, gdy budżet miasta Krakowa na kulturę spadł diametralnie, bo aż o 30%. Jeśli jeszcze do tego dodamy fakt, iż generalnie urzędnicy są pogardzani i traktowani jako wrogowie, to nie miała łatwego startu. Niemniej jednak przyglądając się sytuacji dogłębniej ona i jej zespół zauważyli, że wiele środków na kulturę jest marnotrawionych- nie przeznacza się ich na rozwój kultury i sztuki a na utrzymywanie instytucji i osób w nich pracujących. Dlatego też musiało dojść do restrukturyzacji i zwolnień ponad 450 osób.

BEZ WSPÓŁPRACY Z NGO’sami NIE DA SIĘ ZACHOWAĆ RÓWNOWAGI W KULTURZE

Wiceprezydent Sopotu Joanna Cichocka- Gula obejmowała swój urząd w lipcu 2010 roku w sytuacji zupełnie odwrotnej- brakowało kadry do pracy w kulturze. Miała pod sobą cztery instytucje kultury i żadnego większego zaplecza w postaci organizacji pozarządowych. A to na nich oparła swoją pracę i sukces Sopotu w dziedzinie kultury- na symbiozie instytucji kultury z organizacjami pozarządowymi, których obecnie w Sopocie jest 272. Tym samym Sopot zajmuje I miejsce w Polsce pod względem ilości działających organizacji pozarządowych.  Wydatki na kulturę z budżetu wynoszą 9% w 36 tys. mieście, gdzie miasto Kraków wydaje 12% budżetu. Zwiększyła się liczba osób pracujących w kulturze- osób, którzy nie są pracownikami etatowymi. „Nie da się realnie zarządzać kulturą bez współpracy z NGO’sami” podkreśliła. To w nich jest siła, pasja, często o wiele bardziej efektywna oferta kulturalna- koszty wytworzenia są dużo niższe niż w instytucji kultury. Za to instytucja kultury ma narzędzia, których nie mają NGO’sy, dzięki którym można zapewnić cykliczność realizacji danego projektu, promocję i wiele innych. Aczkolwiek nie każdy projekt musi trwać wiecznie i to jest zupełnie normalne, że pewne wydarzenia kulturalne, projekty po pewnym czasie tracą impet i przestają istnieć.

Z chwilą objęcia urzędu wiceprezydent Sopotu zleciła badania socjologiczne, by sprawdzić, czy mieszkańcy identyfikują się z instytucjami kultury działającymi w  mieście, czy znają ofertę kulturalną, a także jakimi kanałami najlepiej promować kulturę. Poza tym starała się podpatrywać i realizować dobre praktyki innych miast i instytucji, np. Krakowskiego Biura Festiwalowego. „Warto zapraszać osoby z zewnątrz,  w tym artystów,  wprowadzać element nowości, co spotkało się na początku z krytyką w Sopocie, ale przyniosło zadowalający efekt- zbudowano w ten sposób tkankę kultury, w mieście w którym działały głównie 4 instytucje kultury. „Nie mając takich środków na kulturę, jakie mają większe miasta sąsiedzkie: Gdańsk i Gdynia, musieliśmy znaleźć formułę, sposób by się odróżnić, nie dublować, znaleźć swoją drogę, która będzie atrakcyjna dla mieszkańców i turystów”. Bezcennym darem okazało się być „środowisko” artystów: jazzmanów, muzyków, czego nie mają Gdańsk ani Gdynia i na tej bazie budowano sieć współpracy z NGO’sami. „Chcieliśmy, by Sopot nie tylko kojarzył się z Festiwalem Piosenki, ale by zrównoważyć tą tradycję, tworząc nową jakość”.

Ponadto stale się rozwijamy, podejmujemy szeroką współpracę z Krakowem, Katowicami, Łodzią, Lublinem, szukamy partnerów podobnie do nas myślących- dodała Joanna Cichoca Gula. Zmieniamy też model urzędnika pracującego w kulturze: aktywizacja od wewnątrz.

Więcej o szczegółach debaty na http://www.dlapodhala.pl/

Zobacz w naszym sklepie:
  • Muzycko piknie gros... - Kapela ZokopianyMuzycko piknie gros... - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują:  Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Henryk Krzeptowski, Józef Chyc, Zofia...
    30 zł
  • Naszyjnik "Karmelki"Naszyjnik "Karmelki"Naszyjnik dla dziewczynek ze nieregularnego kwarcu różowego oraz koralików vintage - Lampwork / szklane ozdobne. Obwód 46 cm. 
    50 zł
  • Falkon szklany IFalkon szklany IFalkon szklany w postaci sześcianu z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, szerokość 10 cm.
    80 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.