PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

BEZ WSPÓŁPRACY Z NGO’sami NIE DA SIĘ ZACHOWAĆ RÓWNOWAGI W KULTURZE

Poniedziałek, 2 maja 2016 r.
Autor: Piotr Korczak

BEZ WSPÓŁPRACY Z NGO’sami NIE DA SIĘ ZACHOWAĆ RÓWNOWAGI W KULTURZEW sobotę, 23 kwietnia w Domu pod Jedlami miała miejsce przedostatnia debata w ramach projektu „Obywatelskie kształtowanie polityki kulturalnej Podhala”. Spotkanie pt. Ludzie kultury łączmy się! odbyło się z udziałem wyjątkowych gości: Magdaleny Sroki z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Joanny Cichockiej- Guliwiceprezydent Sopotu. Debatę poprowadziła Violetta Rotter-Kozera, dziennikarka z TVP Katowice.


Z naszymi gośćmi rozmawialiśmy o ich doświadczeniach w pracy na rzecz kultury, współpracy z organizacjami pozarządowymi,  o współpracy z innymi miastami, a także o tym jak realizowana jest polityka kulturalna w Sopocie i Krakowie? Tradycyjnie próbowaliśmy znaleźć punkty wspólne dla Podhala.

Magdalena Sroka, dzisiaj dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, wcześniej m.in. wiceprezydent Krakowa ds. kultury, podkreśliła, że obejmowała swój urząd w sytuacji, gdy budżet miasta Krakowa na kulturę spadł diametralnie, bo aż o 30%. Jeśli jeszcze do tego dodamy fakt, iż generalnie urzędnicy są pogardzani i traktowani jako wrogowie, to nie miała łatwego startu. Niemniej jednak przyglądając się sytuacji dogłębniej ona i jej zespół zauważyli, że wiele środków na kulturę jest marnotrawionych- nie przeznacza się ich na rozwój kultury i sztuki a na utrzymywanie instytucji i osób w nich pracujących. Dlatego też musiało dojść do restrukturyzacji i zwolnień ponad 450 osób.

BEZ WSPÓŁPRACY Z NGO’sami NIE DA SIĘ ZACHOWAĆ RÓWNOWAGI W KULTURZE

Wiceprezydent Sopotu Joanna Cichocka- Gula obejmowała swój urząd w lipcu 2010 roku w sytuacji zupełnie odwrotnej- brakowało kadry do pracy w kulturze. Miała pod sobą cztery instytucje kultury i żadnego większego zaplecza w postaci organizacji pozarządowych. A to na nich oparła swoją pracę i sukces Sopotu w dziedzinie kultury- na symbiozie instytucji kultury z organizacjami pozarządowymi, których obecnie w Sopocie jest 272. Tym samym Sopot zajmuje I miejsce w Polsce pod względem ilości działających organizacji pozarządowych.  Wydatki na kulturę z budżetu wynoszą 9% w 36 tys. mieście, gdzie miasto Kraków wydaje 12% budżetu. Zwiększyła się liczba osób pracujących w kulturze- osób, którzy nie są pracownikami etatowymi. „Nie da się realnie zarządzać kulturą bez współpracy z NGO’sami” podkreśliła. To w nich jest siła, pasja, często o wiele bardziej efektywna oferta kulturalna- koszty wytworzenia są dużo niższe niż w instytucji kultury. Za to instytucja kultury ma narzędzia, których nie mają NGO’sy, dzięki którym można zapewnić cykliczność realizacji danego projektu, promocję i wiele innych. Aczkolwiek nie każdy projekt musi trwać wiecznie i to jest zupełnie normalne, że pewne wydarzenia kulturalne, projekty po pewnym czasie tracą impet i przestają istnieć.

Z chwilą objęcia urzędu wiceprezydent Sopotu zleciła badania socjologiczne, by sprawdzić, czy mieszkańcy identyfikują się z instytucjami kultury działającymi w  mieście, czy znają ofertę kulturalną, a także jakimi kanałami najlepiej promować kulturę. Poza tym starała się podpatrywać i realizować dobre praktyki innych miast i instytucji, np. Krakowskiego Biura Festiwalowego. „Warto zapraszać osoby z zewnątrz,  w tym artystów,  wprowadzać element nowości, co spotkało się na początku z krytyką w Sopocie, ale przyniosło zadowalający efekt- zbudowano w ten sposób tkankę kultury, w mieście w którym działały głównie 4 instytucje kultury. „Nie mając takich środków na kulturę, jakie mają większe miasta sąsiedzkie: Gdańsk i Gdynia, musieliśmy znaleźć formułę, sposób by się odróżnić, nie dublować, znaleźć swoją drogę, która będzie atrakcyjna dla mieszkańców i turystów”. Bezcennym darem okazało się być „środowisko” artystów: jazzmanów, muzyków, czego nie mają Gdańsk ani Gdynia i na tej bazie budowano sieć współpracy z NGO’sami. „Chcieliśmy, by Sopot nie tylko kojarzył się z Festiwalem Piosenki, ale by zrównoważyć tą tradycję, tworząc nową jakość”.

Ponadto stale się rozwijamy, podejmujemy szeroką współpracę z Krakowem, Katowicami, Łodzią, Lublinem, szukamy partnerów podobnie do nas myślących- dodała Joanna Cichoca Gula. Zmieniamy też model urzędnika pracującego w kulturze: aktywizacja od wewnątrz.

Więcej o szczegółach debaty na http://www.dlapodhala.pl/

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na płycie DVD...
    35 zł
  • Torebka filcowa XTorebka filcowa XTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.