PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Śpiewali, recytowali, a to jeszcze nie koniec...

Poniedziałek, 2 maja 2016 r.
Autor: Adam Zaleski

Śpiewali, recytowali, a to jeszcze nie koniec...4 maja o 18.30 w Kinie Sokół odbędzie się wystawa i koncert pamięci "Siła Miłości". Zakopane włączyło się w ogólnopolskie uroczystości upamiętniające bohaterki II wojny światowej. Uchwałą Senatu Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 30 marca 2011 roku, każdy kwiecień został ustanowiony miesiącem pamięci o ofiarach niemieckiego KL Ravensbrück, w którym osadzono ponad 132 tys. kobiet i dzieci w tym również mieszkanki Zakopanego m.in. Zofię Marusarz oraz Teresę Harsdorf - Bromowiczową harcerka, aresztowanej przez gestapo w sierpniu 1944 roku. W ramach obchodów przez cały miesiąc w różnych szkołach odbywały się zamawiane "lekcje historii" organizowane przez Bibliotekę Pedagogiczną. Dnia 28 kwietnia odbył się Konkurs Recytatorski Poezji Obozowej "To tylko zbyt wcześnie dotknęło mnie cierpienie..." w którym udział wzięli młodzi artyści z zakopiańskich szkół.


Konkurs ma również swoją plastyczną odsłonę w ramach której młodzież z Kenara przygotuje prace plastyczne, które będzie można zobaczyć już 4 maja od godz. 18.00 w Kinie Sokół przed Koncertem Siła Miłość, podczas którego wystąpi ponad 20 wybitnych artystów scen Krakowskich, w tym grupy Loch Camelot, Piwnicy Świętego Norberta, Teatru Bagatela, czy legendarnej Piwnicy Pod Baranami.

Jak podkreślają organizatorzy projekt nie ma na cel rozpamiętywanie cierpienia ale podtrzymanie historii szczególnej o mieszkankach Zakopanego. Gościem specjalnym  koncertu Siła Miłości w dniu 4 maja w Kinie Sokół będzie Pani Wanda Półtawska - więźniarka KL Ravensbrück,która opowie o swoich przeżyciach i swojej roli obozowego "królika".

Wstęp na wystawę i koncert jest bezpłatny.

Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęli: Starosta Tatrzański Piotr Bąk, Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, Prof. Wanda Półtawska.

Projekt został zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego i Towarzystwa Gimnastycznego Sokół Gniazdo w Zakopanem.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Torebka filcowa XTorebka filcowa XTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Wisiorek "Ogródek 3"Wisiorek "Ogródek 3"Wisiorek, z sukna, filcu i cekin. Średnica zawieszki 6 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.