PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Czerwiec 2016 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Kultura

Sierpień pod znakiem folkloru. 48. MFFZG

Piątek, 24 czerwca 2016 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka UMZ

Sierpień pod znakiem folkloru. 48. MFFZG20 czerwca w Urzędzie Miasta Zakopane odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca zbliżający się 48. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich, który odbędzie się w Zakopanem w dniach 19-26 sierpnia 2016r. Jest to wydarzenie z niemal 50-letnią tradycją, które przyciąga nie tylko zespoły z całego świata oraz wielu znawców i miłośników folkloru, ale jest także niezwykłą wakacyjną atrakcją dla wszystkich odpoczywających w tym czasie pod Tatrami.


W konferencji udział wzięli przedstawiciele organizatorów: Zastępcy Burmistrza Miasta Zakopane Agnieszka Nowak-Gąsienica i Wiktor Łukaszczyk, Dyrektor Festiwalu Joanna Staszak oraz Dyrektor Artystyczna Agnieszka Gąsienica-Giewont.
- Festiwal jest wydarzeniem kulturalnym o międzynarodowym wymiarze. Swój dorobek w dziedzinie muzyki, tańca, obrzędów i zwyczajów prezentują w Zakopanem amatorskie zespoły folklorystyczne z różnych regionów górskich z całego świata. Oceniane są przez międzynarodowe jury. Rangę Festiwalu podkreśla przyznany mu honorowy patronat Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy oraz naukowy patronat dziekana Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. Jana Święcha, którym objął konferencję oraz warsztaty folklorystyczne – powiedziała na wstępie Zastępca Burmistrza Agnieszka Nowak-Gąsienica.

W dalszej części konferencji przedstawione zostały informacje dotyczące programu Festiwalu oraz zaproszonych do Zakopanego zespołów z Albanii, Bułgarii, Hiszpanii, Indii, Indonezji, Meksyku, Nepalu, Norwegii, Rosji, Rumunii, Słowacji, Turcji, Stanów Zjednoczonych (zespół reprezentacyjny Związku Podhalan w Północnej Ameryce), Węgier i Włoch. Zobaczymy je w drugiej połowie sierpnia, kiedy folklorem żyć będzie całe miasto. Muzyka, śpiew i taniec z festiwalowej wioski ulokowanej na Dolnej Równi Krupowej dotrą we wszystkie zakątki Zakopanego. Muzykanci, śpiewacy i tancerze występowali już na Kasprowym Wierchu i nad Morskim Okiem, z kolei w tym roku pojawią się na Gubałówce.

Na niezwykle bogaty i różnorodny program Festiwalu złożą się nie tylko występy zespołów prezentujących góralski folklor z całego świata i rywalizujących o „Złote Ciupagi”, ale także liczne imprezy towarzyszące. Pokazują one piękno ludowej tradycji oraz ogromną troskę o zachowanie jej autentyzm i przekazanie następnym pokoleniom. Siłą zakopiańskiego Festiwalu jest więc sięganie do korzeni, do dziedzictwa przodków. Wyjątkowa jest także jego konkursowa formuła, która wyróżnia go wśród innych podobnych wydarzeń w Polsce i na świecie. To dzięki niej Festiwal uznawany jest nie tylko za jeden z największych i najstarszych, ale także za najbardziej prestiżowy. Tym samym doskonale promuje on polską kulturę ludową, podhalański folklor i jest wizytówką Zakopanego.

Z Festiwalem nierozłącznie związane są takie wydarzenia jak ogłoszenie wyników Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Tadeusza Staicha na wiersz o tematyce górskiej, Mistrzostwa Podhala
w Powożeniu, koncert „Muzyka Łuku Karpat”, korowód ulicami Zakopanego, Wystawa Owczarków Podhalańskich, Kiermasz Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego, Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych, Dni Narodowe, a także koncert „Mali Górale” oraz cieszące się wielkim zainteresowaniem warsztaty sztuki ludowej i animacje dla dzieci. Stałym punktem programu jest także koncert „Na Folkową Nutę”, którego tegoroczną gwiazdą będzie Kayah i Transoriental Orchestra.

Motywem przewodnim w tym roku będzie taniec, któremu poświęcone zostaną warsztaty folklorystyczne oraz międzynarodowa konferencja naukowa. Będzie to doskonała okazja
do pogłębienia wiedzy i wymiany doświadczeń dla teoretyków i praktyków na co dzień zajmujących się folklorem.

Warto będzie obejrzeć także cztery festiwalowe wystawy: prezentującą prace laureatów konkursu fotograficznego „Żywioł Folkloru”, zdjęcia Jolanty Flach, dziecięcy plakat festiwalowy oraz unikatowe podhalańskie rękodzieło, jakim jest rzeźba w szkle Henryka Trebuni-Tutki. Skorzystać można będzie także z wyjątkowej możliwości odwiedzenia galerii i pracowni zakopiańskich artystów, które otworzą swoje drzwi dla zwiedzających.

Tak bogaty program z pewnością każdemu pozwoli znaleźć dla siebie coś interesującego. Niezwykłym walorem tego święta góralskiego folkloru jest przede wszystkim możliwość bezpośredniego kontaktu z fascynującymi ludźmi, ich tradycją, muzyką, tańcem, rzemiosłem i kuchnią oraz podróż do źródeł, odkrywanie korzeni, a także dobra zabawa. Nic więc dziwnego, że każdy, kto choć raz gościł na Festiwalu, chce tu powrócić i znów poczuć wyjątkową atmosferę.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletka PurpurosaBransoletka PurpurosaBransoletka Purpurosa Obw. - 19 cm. Materiały: Jadeit, Marmur (kula), Piryt, Onyks, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł
  • Grafika Folk w ramce IXGrafika Folk w ramce IXGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Poduszka brązowa IIPoduszka brązowa IIPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 42 na 42 cm.
    100 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.