PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Czerwiec 2016 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Kultura

Sierpień pod znakiem folkloru. 48. MFFZG

Piątek, 24 czerwca 2016 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka UMZ

Sierpień pod znakiem folkloru. 48. MFFZG20 czerwca w Urzędzie Miasta Zakopane odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca zbliżający się 48. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich, który odbędzie się w Zakopanem w dniach 19-26 sierpnia 2016r. Jest to wydarzenie z niemal 50-letnią tradycją, które przyciąga nie tylko zespoły z całego świata oraz wielu znawców i miłośników folkloru, ale jest także niezwykłą wakacyjną atrakcją dla wszystkich odpoczywających w tym czasie pod Tatrami.


W konferencji udział wzięli przedstawiciele organizatorów: Zastępcy Burmistrza Miasta Zakopane Agnieszka Nowak-Gąsienica i Wiktor Łukaszczyk, Dyrektor Festiwalu Joanna Staszak oraz Dyrektor Artystyczna Agnieszka Gąsienica-Giewont.
- Festiwal jest wydarzeniem kulturalnym o międzynarodowym wymiarze. Swój dorobek w dziedzinie muzyki, tańca, obrzędów i zwyczajów prezentują w Zakopanem amatorskie zespoły folklorystyczne z różnych regionów górskich z całego świata. Oceniane są przez międzynarodowe jury. Rangę Festiwalu podkreśla przyznany mu honorowy patronat Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy oraz naukowy patronat dziekana Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. Jana Święcha, którym objął konferencję oraz warsztaty folklorystyczne – powiedziała na wstępie Zastępca Burmistrza Agnieszka Nowak-Gąsienica.

W dalszej części konferencji przedstawione zostały informacje dotyczące programu Festiwalu oraz zaproszonych do Zakopanego zespołów z Albanii, Bułgarii, Hiszpanii, Indii, Indonezji, Meksyku, Nepalu, Norwegii, Rosji, Rumunii, Słowacji, Turcji, Stanów Zjednoczonych (zespół reprezentacyjny Związku Podhalan w Północnej Ameryce), Węgier i Włoch. Zobaczymy je w drugiej połowie sierpnia, kiedy folklorem żyć będzie całe miasto. Muzyka, śpiew i taniec z festiwalowej wioski ulokowanej na Dolnej Równi Krupowej dotrą we wszystkie zakątki Zakopanego. Muzykanci, śpiewacy i tancerze występowali już na Kasprowym Wierchu i nad Morskim Okiem, z kolei w tym roku pojawią się na Gubałówce.

Na niezwykle bogaty i różnorodny program Festiwalu złożą się nie tylko występy zespołów prezentujących góralski folklor z całego świata i rywalizujących o „Złote Ciupagi”, ale także liczne imprezy towarzyszące. Pokazują one piękno ludowej tradycji oraz ogromną troskę o zachowanie jej autentyzm i przekazanie następnym pokoleniom. Siłą zakopiańskiego Festiwalu jest więc sięganie do korzeni, do dziedzictwa przodków. Wyjątkowa jest także jego konkursowa formuła, która wyróżnia go wśród innych podobnych wydarzeń w Polsce i na świecie. To dzięki niej Festiwal uznawany jest nie tylko za jeden z największych i najstarszych, ale także za najbardziej prestiżowy. Tym samym doskonale promuje on polską kulturę ludową, podhalański folklor i jest wizytówką Zakopanego.

Z Festiwalem nierozłącznie związane są takie wydarzenia jak ogłoszenie wyników Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Tadeusza Staicha na wiersz o tematyce górskiej, Mistrzostwa Podhala
w Powożeniu, koncert „Muzyka Łuku Karpat”, korowód ulicami Zakopanego, Wystawa Owczarków Podhalańskich, Kiermasz Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego, Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych, Dni Narodowe, a także koncert „Mali Górale” oraz cieszące się wielkim zainteresowaniem warsztaty sztuki ludowej i animacje dla dzieci. Stałym punktem programu jest także koncert „Na Folkową Nutę”, którego tegoroczną gwiazdą będzie Kayah i Transoriental Orchestra.

Motywem przewodnim w tym roku będzie taniec, któremu poświęcone zostaną warsztaty folklorystyczne oraz międzynarodowa konferencja naukowa. Będzie to doskonała okazja
do pogłębienia wiedzy i wymiany doświadczeń dla teoretyków i praktyków na co dzień zajmujących się folklorem.

Warto będzie obejrzeć także cztery festiwalowe wystawy: prezentującą prace laureatów konkursu fotograficznego „Żywioł Folkloru”, zdjęcia Jolanty Flach, dziecięcy plakat festiwalowy oraz unikatowe podhalańskie rękodzieło, jakim jest rzeźba w szkle Henryka Trebuni-Tutki. Skorzystać można będzie także z wyjątkowej możliwości odwiedzenia galerii i pracowni zakopiańskich artystów, które otworzą swoje drzwi dla zwiedzających.

Tak bogaty program z pewnością każdemu pozwoli znaleźć dla siebie coś interesującego. Niezwykłym walorem tego święta góralskiego folkloru jest przede wszystkim możliwość bezpośredniego kontaktu z fascynującymi ludźmi, ich tradycją, muzyką, tańcem, rzemiosłem i kuchnią oraz podróż do źródeł, odkrywanie korzeni, a także dobra zabawa. Nic więc dziwnego, że każdy, kto choć raz gościł na Festiwalu, chce tu powrócić i znów poczuć wyjątkową atmosferę.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Aniołek średni IIIAniołek średni IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.