PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

XXVI Kwesta na Rzecz Odnowy Zabytkowych Nagrobków w Zakopanem

Wtorek, 31 października 2017 r.
Autor: Agata Wolak

XXVI Kwesta na Rzecz Odnowy Zabytkowych Nagrobków w Zakopanem1 listopada, po raz kolejny, na Starym i Nowym Cmentarzu w Zakopanem w godz. 8.00 do 19.00 odbędzie się kwestowanie na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków. Datki na ten cel zbierać będą zawsze chętnie włączający się w tę inicjatywę miejscowi notable oraz przedstawiciele niemal wszystkich instytucji kulturalnych i aktywnych organizacji społecznych w Zakopanem. Kwesta organizowana jest przez Towarzystwo Opieki nad Zabytkami/Oddział Podhalański im. Stanisława Witkiewicza. SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KWEŚCIE! Mamy nadzieję, że nasze gorące i nieustraszone serca rozproszą zimną aurę. Za wszystkie datki serdeczne Bóg zapłać! Organizatorzy kwesty - Towarzystwo Opieki nad Zabytkami. Datki można też wpłacać na konto TOnZ: 30 8821 0009 4542 00012, z dopiskiem: KWESTA. Na jednym z odnowionych nagrobku Ludwiki z Krzysiaków Pisarskiej (na zdjęciu) brzmi wzruszająca inskrypcja: Zasnęła w Bogu 24.V.1965 r. Świetlany Wzór Miłości Boga i Kościoła Żony i Matki A ścieżka sprawiedliwych jako jasna światłość wschodzi i rośnie aż do doskonałości   (Przyp. IV, 18) A co napiszą na naszym nagrobku ?


 


Efekty prac konserwatorskich i pielęgnacyjnych wykonanych z funduszy XXV Kwesty Zaduszkowej z 2016 r.

W roku 2016 podczas XXV Kwesty Zaduszkowej zebrano: 18 974,37 zł.

W tym roku wyjątkowo  nie wykorzystano całej tej kwoty. W sezonie wiosennym bowiem trwały prace wykończeniowe przy nagrobkach i krzyżach z zeszłego roku, latem na Pęksowym Brzyzku trudno jest pracować ze względu na tłumy zwiedzających a wyjątkowo zimna i deszczowa  jesień nie pozwoliła na realizację wszystkich tegorocznych zamierzeń. Dotychczas za kwotę 11 400 zł  wykonano prace   konserwatorskie i pielęgnacyjne przy 5 obiektach na Pęksowym Brzyzku. Odnowiono  2 nagrobki kamienne, jeden krzyż metalowy i 2 krzyże drewniane. Ponadto  przygotowano fundamenty do osadzenia 4 nowych krzyży wykonanych w ramach opieki nad Starym Cmentarzem i praktycznej nauki zawodu przez uczniów w Zespole Szkół Budowlanych im.  pod kierunkiem Andrzeja Bukowskiego, w tym dwóch kopii i dwóch krzyży na nowe groby.

Najważniejszą tegoroczną realizacją jest restauracja bogato zdobionego dębowego krzyża Jana Krzeptowskiego Sabały. Krzyż autorstwa Tadeusza Wieczorka,  powstał w Szkole Przemysłu Drzewnego pod kierunkiem Karola Stryjeńskiego a ufundowało onegdaj Towarzystwo Tatrzańskie. Krzyż był już uprzednio konserwowany w latach 80–tych w ramach prac uczniowskich Technikum Budowlanego – pod kierunkiem śp. Wiesława Białasa a następnie przez rzeźbiarza - Marka Szalę. Obecnie prace konserwatorskie wykonała  mgr   Ida Skowrońska – Mazurek z pomocą  Piotra Gorczowskiego i Jana Karpiela (prace stolarskie). Prace były bardzo skomplikowane ze względu na stare, epoksydowe kity i wypełnienia oraz duży stopień zbutwienia pod nimi oraz liczne spękania i odspojenia. Drobne, płytko rzeźbione motywy zdobnicze były w ok. 30 % zatarte. Zostały one pogłębione i uczytelnione. Uzupełniono ubytki w drewnie a strukturę wzmocniono i uodporniono na działanie wody. Trzeba wspomnieć, że na konserwację krzyża Sabały  Koło Związku Podhalan w Chicago kilka lat temu wpłaciło 1 tys. USD. Wyjątkowy, charakterystyczny krzyż powróci na swoje miejsce obok nagrobka Tytusa Chałubińskiego, ozdabiając niezwykły Pęksów Brzyzek. Pani Ida zrealizowała także konserwację bezimiennego metalowego krzyża. 

Firma ODNOWA – Konserwacja Zabytków przeprowadziła konserwację dwóch kamiennych nagrobków: Ludwiny z Walczaków Krzysiakowej i Ludwiki z Krzysiaków Pisarskiej oraz Stanisława Szonerta a także renowację drewnianego krzyża Jana Ślimaka. Ponadto przygotowano fundamenty i montaż czterech nowych wspomnianych krzyży z regulacją obramień i pielęgnacją trzech  mogił.

W tym roku opracowano także program konserwacji trzech kolejnych nagrobków kamiennych: Emilii z Salome Brzozowska, Heleny Witwickiej oraz Mariana Hawranka a także zamierzano odnowić kamienny nagrobek sióstr Zalewskich – Kuźniczanek, współpracownic Jadwigi Zamojskiej – przełożonych w Szkole Domowej Pracy Kobiet w Kuźnicach. Niestety z przyczyn  niekorzystnych  warunków pogodowych  tej jesieni nie udało się ich zrealizować.

Przewidywany  koszt konserwacji tych czterech nagrobków wraz z materiałami i dokumentacją: to 5 900 zł. Są one zarezerwowane na rok przyszły.
Tymczasem 1 listopada 2017 r. serdecznie zapraszamy do udziału w XXVI kweście na Starym i Nowym Cmentarzu w Zakopanem w godz. 8-19. Miejmy nadzieję na poprawę pogody.

Za wszelkie datki na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków staropolskie Bóg zapłać!

Organizatorzy kwesty - Towarzystwo Opieki nad Zabytkami

Datki można też wpłacać na konto TOnZ: 30 8821 0009 4542 00012, z dopiskiem: KWESTA

Zobacz w naszym sklepie:
  • Śpiewki i nuty - Trebunie TutkiŚpiewki i nuty - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. 1 Ozwodne  2:21 2 Krzesane  4:26 3 Janosikowe  5:44 4 Ozwodne zbojnickie  2:24 5 Duchowe  4:55 6...
    35 zł
  • Komplet "Droga Mleczna"Komplet "Droga Mleczna"Elegancki komplet, naszyjnik z wisiorkiem, kolczyki oraz bransoletka. Nadaje się do na wieczór, do sukienki, do białej, czarnej bluzki. Może być kompletem ślubnym...
    260 zł
  • Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona" Obwód 21 cm. Materiały: Szkło i srebro. Zapięcie szufladkowe. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.