PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Lipiec 2018 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Kultura

„Puzony i organy z Tatrami w tle”

Wtorek, 17 lipca 2018 r.
Autor: Zakopiańskie Centrum Kultury

„Puzony i organy z Tatrami w tle”„Puzony i organy z Tatrami w tle” – tak moglibyśmy w skrócie opisać drugi koncert 18. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Zakopanem, który odbył się w sobotę 14 lipca 2018 w Sanktuarium Narodowym Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. I właśnie tutaj, po raz pierwszy w czasie tegorocznego festiwalu, zabrzmiały organy. Na instrumencie zagrała Urszula Jasiecka-Bury, której towarzyszyli muzycy Krakowskiego Kwartetu Puzonowego: Paweł Cieślak, Grzegorz Pytlik, Bogdan Piznal i Andrzej Tkaczyk.


Mimo zmiennej pogody w Tatrach, na koncercie zjawiło się wielu melomanów. Po raz kolejny mogliśmy się przekonać, że największą wartością muzyki jest jej przekaz trafiający do wrażliwego odbiorcy w każdym wieku. Wśród publiczności znaleźli się zarówno dojrzali znawcy muzyki organowej i kameralnej, jak również rodziny z dziećmi oraz grupy kolonistów, spędzających wakacje w stolicy Tatr. Koncert był wyjątkowy również ze względu na swoje miejsce. Sanktuarium na Krzeptówkach powstało przed laty jako wotum dziękczynne za uratowanie życia Jana Pawła II po zamachu 13 maja 1981 roku.
„To chyba najsłynniejsze Sanktuarium nie tylko w Zakopanem, ale i w całej Polsce” – powiedział Dyrektor Artystyczny Festiwalu – Rafał Monita. „Pamiętam, jak w latach mojej młodości stała tu obok kaplica. Któż by wtedy przypuszczał, że obok stanie kościół i że będą się w nim odbywały koncerty muzyki organowej i kameralnej” – dodał.
 
Kościół wybudowano w ciągu pięciu lat. Dokładnie dziewięć lat po zamachu na Jana Pawła II (13 maja 1990 r.) kardynał Franciszek Macharski wmurował kamień węgielny, który przywieziony został z grobu św. Piotra oraz z miejsca pierwszego objawienia Matki Bożej w Fatimie. W fundamenty kościoła wmurowano również papieski różaniec. Budynek zaprojektował inż. arch. Stanisław Tylka z Zakopanego, a wnętrze świątyni ks. Mirosław Drozdek. Ojciec Święty odwiedził to miejsce 7 czerwca 1997 r. podczas uroczystej konsekracji kościoła.
 
Podczas niespełna 90-minutowego koncertu zabrzmiała muzyka wielu epok. Artyści zaprezentowali niezwykle bogaty repertuar; począwszy od renesansu, poprzez barok i romantyzm, a skończywszy na współczesności. Wśród muzycznych bohaterów wieczoru znaleźli się m.in. Orlando di Lasso, Bach, Mozart, Czajkowski czy w końcu Marc Lys – ciągle żyjący i tworzący kompozytor.
 
Sobotni wieczór na Krzeptówkach dostarczył nam wszystkim niezapomnianych wrażeń. Pamiętając niezwykłe dźwięki z Giewontem w tle, już dziś zapraszamy melomanów na następny festiwalowy koncert.
 
W niedzielę 22 lipca o godz. 18.00 w zabytkowym, XVIII-wiecznym kościółku pw. Św. Jana Apostoła i Ewangelisty na Harendzie przed publicznością wystąpią Julieta Gonzalez-Springer (sopran), Katarzyna Wiwer (sopran), Andrzej Zawisza (klawesyn) i Jakub Persona (instrumenty perkusyjne). W programie utwory z kręgu muzyki religijnej barokowej Hiszpanii, Katalonii i Meksyku. Wcześniej, o godz. 15.00, artyści spotkają się z publicznością na Kulturalnym Placu Niepodległości.
 
Organizatorami 18. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej są: Miasto Zakopane i Zakopiańskie Centrum Kultury.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Dwójka – Program 2 Polskiego Radia, Radio Kraków, TVP 3 Kraków, Tygodnik Podhalański i Gość Niedzielny.
Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny. Zapraszamy!
Zobacz w naszym sklepie:
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie II Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł
  • Ludowe etui na telefon IILudowe etui na telefon IILudowe etui z szarego filcu, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. telefonu komórkowego. Wymiary: szerokość 9 cm, długość 14,5 cm
    25 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.