PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

Polsko-chorwacki koncert muzyki klasycznej w Willi Czerwony Dwór

Sobota, 7 września 2019 r.
Autor: Piotr Kyc

Polsko-chorwacki koncert muzyki klasycznej w Willi Czerwony Dwór7 września 2019 r. w zakopiańskiej Willi Czerwony Dwór odbył się polsko-chorwacki koncert muzyki klasycznej w wykonaniu: DAGMARY KORBAR – altówka( Chorwacja) i MACIEJA KIEŁPIŃSKIEGO – fortepian ( Polska-Zakopane). Na koncercie był obecny Konsul Honorowy Republiki Chorwackiej Paweł Włodarczyk. W programie: George Enescu - Konzertstück na altówkę op. 12, Rudolf Matz – Elegija, Igancy Dobrzyński - Nokturn op. 88 no. 5, Les Larmes op. 41, J. S. Bach: Sonata skrzypcowa nr. 2 a-moll, BWV 1003 W transkrypcji na altówkę


Po koncercie zaproszono gości na lampkę chorwackiego wina. Można się było również zapoznać z ofertą turystyczną Chorwacji. Wszystko wskazuje na to, że Zakopane rozpocznie współpracę z kolejnym miastem. Będzie to chorwackie, turystyczne miasto nadmorskie Opatija. Jest to uzdrowisko letnie i zimowe nad morzem Adriatyckim, jedno z największych w Chorwacji. Miejscowość od XIX wieku jest słynna z pięknej roślinności śródziemnomorskiej i wspaniałej plaży. W jego pobliżu (odległość podobna jak z Zakopanego do Poronina) znajduje się miejscowość Lovran, w której Stanisław Witkiewicz spędził ostatnie lata.  Zmarł w Lovran 5 września 1915 roku.  

 

Dagmar Korbar urodziła się w 1999 roku w Zagrzebiu. Zaczęła grać na altówce w wieku pięciu lat, co czyni ją najmłodszą altowiolistką w Chorwacji. W 2013 roku zapisała się do Akademii Muzycznej w Zagrzebiu. Obecnie studiuje w Konserwatorium w Amsterdamie u profesora Svena Arne Tepla i profesor Marjolein Dispa.  Brała udział w różnych kursach prowadzonych przez renomowanych nauczycieli, między innymi takich jak Bruno Giu anna, Gilad Karni, Nobuko Imai, Thomas Riebl, Milan Cunko, Marjolein Dispa,  i Miguel da Silva. Otrzymuje również stypendium od Międzynarodowej Akademii Muzyki w Liechtensteinie. Brała udział w licznych konkursach krajowych i międzynarodowych.  Na krajowych konkursach zdobyła trzy pierwsze nagrody jako solistka (2008, 2010 i 2014) oraz pięć jako kameralistka (2009, 2011, 2014 i 2015).  Otrzymała także II nagrodę w międzynarodowym konkursie "Ars Nova" Trieste (Włochy) w kategorii duetu wraz ze swoją siostrą Helgą Korbar . Dagmar Korbar grała już w wielu orkiestrach, między innymi w  Chorwackim Zespole Barokowym, Orkiestrze Kameralnej Varaždin i  Orkiestrze Kameralnej Antiphonus.

Od 2015 roku jest członkiem kwartetu smyczkowego Crondes, który odniósł już sukcesy dzięki swoim licznym koncertom w Niemczech, Chorwacji, Holandii, Austrii i Słowenii oraz zdobył kilka pierwszych nagród na międzynarodowych konkursach. Jest również członkiem Ensemble Esperanza , która składa się z stypendystów Międzynarodowej Akademii Muzyki w Liechtensteinie. Została również zaproszona do występu na Festiwal Next Generation  Bad Ragaz w Szwajcarii. Otrzymała też stypendium od Jeunesses Musicales Germany oraz od Międzynarodowej Letniej Akademii - University of Music i Performing Arts Vienna.

Maciej Kiełpiński - absolwent Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Artystycznej w Zakopanem oraz Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu. Obecnie student trzeciego roku studiów licencjackich Katedry Fortepianu Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie dr Mileny Kędry. Uczestnik wielu kursów mistrzowskich u takich pedagogów jak m.in.: Mariola Cieniawa-Puchała, Olga Łazarska, Beata Bilińska, Elżbieta Karaś-Krasztel, Marian Sobula, Andrzej Pikul, Daniel Blumenthal, Jordi Camell, Jose Maria Curbelo. Brał czynny udział w licznych akademickich projektach tj. Muzyka Fortepianowa 7 Muzyka Ameryki Łacińskiej, Muzyka Fortepianowa 8 Muzyka Hiszpańska, Muzyka Fortepianowa 9 Muzyka Północy, Portrety Romantyków, 2. Festiwal Kameralistyki Wokalnej Voice & Piano. Występuje również̇ jako kameralista i akompaniator zarówno w repertuarze klasycznym jak i rozrywkowym.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Kolorowe pastylki"Naszyjnik "Kolorowe pastylki"Naszyjnik z kolorowych howlitów / pastylki /  oraz szklanych kwiatków i przekładek. Obwód 50,5 cm
    65 zł
  • Obraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VMagnes Folk na lodówkę VMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.