PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Kwiecień 2020 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Kultura

Muzeum Tatrzańskie zapowiada premierę filmu pt. „Wielkanoc”

Czwartek, 9 kwietnia 2020 r.
Autor: Muzeum Tatrzańskie

Muzeum Tatrzańskie zapowiada premierę filmu pt. „Wielkanoc”Przed nami wyjątkowe święta Wielkiej Nocy, dla wielu z nas oznaczają one bowiem spędzenie tych zazwyczaj rodzinnych dni samotnie. Trwa społeczna kwarantanna #zostańwdomu” i od początku aktywnie do akcji włączyło się Muzeum Tatrzańskie. W jej ramach pojawiają się rekomendacje ciekawych książek związanych z regionem, ale nie tylko. Na najbliższe święta instytucja zapowiada np. premierę filmu pt. „Wielkanoc”. Jest to jeden z efektów projektu „Zakopiańskie Centrum Dokumentacji Dziedzictwa Niematerialnego” realizowanego przez Muzeum Tatrzańskie.


„Zakopiańskie Centrum Dokumentacji Dziedzictwa Niematerialnego” to projekt niezwykły i możne rzec unikalny. Dzięki niemu pojawiła się szansa, aby  zachować to, co do tej pory miało szansę zachować się jedynie w naszej pamięci, która jak wiadomo jest ulotna.  Do stworzenia zbiorów wykorzystane zostały nowe technologie cyfrowe tak, aby maksymalnie wiele rzeczy ocalić od zapomnienia. Kultura współczesna jest przede wszystkim audiowizualna – podkreśla Anna Wende-Surmiak dyrektor Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. – I właśnie centrum dokumentacji wychodzi naprzeciw tej tendencji. Podstawowym źródłem niematerialnego dziedzictwa jest pamięć. I właśnie zapis tej pamięci jest konieczny dla trwania żywej tradycji, to sprawa fundamentalna dla naszej tożsamości. To jest nasza podstawa, która wyraża się w architekturze, rzemiośle, stroju, muzyce, języku oraz jednostkowych stylach istnienia. To przyciąga do nas ludzi i sprawia, że Podhale jest tak atrakcyjnym turystycznie regionem. Nie tylko Tatry i Zakopane, ale właśnie góralska tradycja powoduje, że jesteśmy rozpoznawalni i wyraźni. Projekt „Zakopiańskie Centrum Dokumentacji Dziedzictwa Niematerialnego” już się rozpoczął i są jego pierwsze efekty. Wśród nich właśnie film pt. „Wielkanoc” w reżyserii Marcina Wojtulewicza i Wojciecha Majewskiego.  To żywa opowieść o góralskich tradycjach związanych z Wielkanocą. Dowiadujemy się czym jest mięsopust czy też wstępna środa i jak górale w ostatnich pokoleniach spędzają ten wyjątkowy czas, często w wielopokoleniowych rodzinach. Scenariusz napisali Kuba Szpilka i Marcin Wojtulewicz, a producentami są Muzeum Tatrzańskie i Fundacja Kręgi Sztuki. Cały projekt natomiast jest dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020. Oczywiście film „Wielkanoc” którego premiera ze względu na stan epidemii odbędzie się w internecie na profilu społecznościowym Muzeum Tatrzańskiego w Wielką Sobotę, to tylko jeden z wielu elementów całego projektu. Projekt to zbiór wywiadów, rozmów i filmów o wydarzeniach i kulturze ostatnich trzech pokoleń – tłumaczy dyrektor Anna Wende-Surmiak. – Z jednej strony cyfryzujemy i udostępniamy te materiały, do których udaje się nam dotrzeć, z drugiej jednak w sposób unikalny uzupełniamy te zbiory poprzez filmy, wywiady z przedstawicielami środowisk tworzących współczesną żywą kulturę tradycyjną, a także sporządzenie katalogu opisującego ten cały zbiór. Co oczywiste niezbędne jest stałe uzupełnianie zbiorów projekt powinien więc być tak naprawdę bezterminowy. A idea jest szczytna – integracja społeczeństwa poprzez zachowanie tradycji. 

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Zatraceniec”„Zatraceniec”Płyta DVD zawiera spektakl „Zatraceniec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 54 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł
  • Aniołek mały IIIAniołek mały IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    8 zł
  • Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletka, z koralików z korala fasetowanego, rurek - koral i pastylek - szkło. Plus masa perłowa - zawieszka. Obw 20,5 cm
    70 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.