PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Lipiec 2025 12345678910111213141516171819202122232425262728293031  

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

NA TATRZAŃSKIM SZLAKU SŁÓW

Niedziela, 13 lipca 2025 r.
Autor: Anna Suchowian

NA TATRZAŃSKIM SZLAKU SŁÓWSobota 12 lipca była kolejnym wyjątkowym dniem jubileuszowej, dziesiątej edycji Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego. Plac Niepodległości, Park Miejski oraz Miejska Galeria Sztuki ponownie stały się przestrzenią rozmów o książkach, kulturze, historii, naturze i górach. Tego dnia literatura znów objawiła się jako żywa opowieść o świecie – zaskakująca, poruszająca, wielogłosowa.


GÓRSKIE STROFY I DZIEDZICTWO STAICHA
Drugiego dnia festiwalu uroczyście ogłoszono wyniki 54. Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Tadeusza Staicha na wiersz o tematyce górskiej – wydarzenia, które na trwałe wpisało się w literacki krajobraz Podhala. Głównym celem konkursu jest popularyzacja poezji inspirowanej górami – zarówno tej tworzonej językiem literackim, jak i gwarą podhalańską.
Konkurs, ogłaszany corocznie przez Burmistrza Miasta Zakopane, towarzyszy Zakopiańskiemu Festiwalowi Literackiemu i doskonale współbrzmi z jego atmosferą. Zainicjowany w 1972 roku przez Tadeusza Staicha – pisarza, dziennikarza, przewodnika tatrzańskiego i wybitnego znawcę kultury góralskiej – od 1988 roku nosi jego imię, z woli poety Franciszka Łojasa Kośli.
Dzisiejsza ceremonia była nie tylko hołdem dla górskiej poezji, ale i dla samego Staicha – literackiego patrona zakopiańskich szlaków. Podczas tegorocznej edycji do konkursu zgłosiła się aż101 Autorów, którzy nadesłali 257 wierszy. Dwie równorzędne pierwsze nagrody w kategorii „Wierszy pisanych gwarą” szacowne Jury przyznało: Wandzie Szado-Kudasikowej z Nowego Targu (godło „Bruśnica”) i Jerzemu Maria Kiersztyn z Zubrzycy Górnej (godło „Zapisym pamiynci”). Natomiast w kategorii „Wierszy pisanych językiem literackim”  pierwszą nagrodę otrzymał Mirosław Kowalski z Mysłowic (godło „Przełęcz”). Łącznie nagrody oraz wyróżnienia przyznano, aż 17 Autorom.

SIŁA KOBIET, TAJEMNICE STOLICY I KRYTYCZNE SPOJRZENIE NA LITERATURĘ.
Festiwalowa sobota na Placu Niepodległości przyniosła wiele inspirujących spotkań.
O kobietach, które nie bały się iść pod prąd, mówiła Katarzyna Wężyk – autorka książki „Zuchwałe. Kobiety, które chciały więcej”, w rozmowie z Agnieszką Jurczyńską-Kłosok.
Z kolei Łukasz Wojtusik, znany głos nowoczesnej krytyki literackiej, opowiadał Mariuszowi Koperskiemu o tym, jak dzisiaj mówić o książkach – uczciwie, celnie i z zaangażowaniem.
Popołudniowy blok zamknęła rozmowa ze Stanisławem Łubieńskim, autorem „Drugiego życia Czarnego Kota” – niezwykłej książki o nieoczywistych miejscach i historiach Warszawy, które często umykają uwadze.

GÓRY W LITERATURZE I LITERATURA W GÓRACH.
O godzinie 17:00 odbył się panel dyskusyjny poświęcony literaturze górskiej – „Góry i literatura – szlaki znane i nieznane”. Pod przewodnictwem Ewy Grzędy o swoich górskich inspiracjach opowiadały pisarki: Anna Kamińska, Beata Słama i Anna Pigoń.

Rozmowa była wielogłosową opowieścią o tym, jak Tatry i inne pasma górskie przenikają do literackiej wrażliwości, a czasem same stają się bohaterami tekstów.

NA TATRZAŃSKIM SZLAKU LITERATURY – PREZENTACJA KSIĄŻEK NOMINOWANYCH DO NAGRODY LITERACKIEJ ZAKOPANEGO.
Wieczorem w Miejskiej Galerii Sztuki odbyło się prestiżowe wydarzenie – prezentacja publikacji nominowanych do Nagrody Literackiej Zakopanego 2025, której celem jest promowanie książek o wysokich walorach artystycznych, kulturowych i edytorskich, związanych z Zakopanem, Tatrami i szeroko rozumianym Podhalem.
Wśród nominowanych znalazły się m.in.:

  • „Nasze Zakopane” Bianki Rolando

  • „Zofia Radwańska-Paryska (1901–2001). Próba biografii” Kseni Szczepanik-Ładygin

  • „Zakopane artystek” Natalii Budzyńskiej

  • „Kryminalne Zakopane” Beaty Sabały-Zielińskiej

  • „5” Łukasza Kamińskiego

    Wyróżniono także książki  o szczególnych walorach artystycznych i edytorskich – w tym publikacje autorstwa Bianki Rolando pt. "Nasze Zakopane" oraz "Żelazne Percie Tatr. Od Siwego Wierchu po Jagnięcy Szczyt," Andrzeja Marcisza. Prezentację prowadziła Agnieszka Szymaszek, a fragmenty nominowanych książek czytał Andrzej Bienias, nadając im scenicznego wyrazu.

    WIECZÓR Z KLASYKĄ GROZY
    Na zakończenie dnia, dzięki współpracy z BNP Paribas Kino Letnie Sopot–Zakopane, na festiwalowym ekranie pojawiło się legendarne „Lśnienie” w reżyserii Stanleya Kubricka – ekranizacja powieści Stephena Kinga. Kino pod gwiazdami po raz kolejny połączyło literaturę i film w jednej przestrzeni emocji.

FESTIWAL TAKŻE DLA NAJMŁODSZYCH
Równolegle w Parku Miejskim im. Marszałka Józefa Piłsudskiego trwały wydarzenia w ramach Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego dla Dzieci.
Od warsztatów tworzenia gier planszowych, przez spotkanie autorskie z Barbarą Supeł, aż po ekologiczno-literackie zajęcia „Zapisane w wosku” – dzieci mogły odkrywać literaturę przez zabawę, doświadczenie i kontakt z autorami.

WSZYSTKIE DROGI PROWADZĄ PRZEZ LITERATURĘ
Drugi dzień Festiwalu potwierdził, że Zakopane ma swoją wyjątkową, literacką tożsamość – mocno zakorzenioną w górach, a jednocześnie otwartą na różnorodne głosy i perspektywy.
Przed nami ostatni dzień świętowania – niedziela pełna spotkań, inspiracji i ogłoszenie Laureatów Nagrody Literackiej Zakopanego.

Bądźcie z nami do końca tego jubileuszowego święta słowa pod Tatrami!

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza" Obwód 47 cm. Materiały: Turkus (duże owale i kule), Stare szkło weneckie, Piryt, Hematyt, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    175 zł
  • Torebka filcowa VIIITorebka filcowa VIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Pasek ze sztucznego materiału...
    110 zł
  • Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona" Obwód 21 cm. Materiały: Szkło i srebro. Zapięcie szufladkowe. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.