PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Sierpień 2012 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Rozmaitości

Europa pod Tatrami

Sobota, 18 sierpnia 2012 r.
Autor: AKS

fot. Archiwum OrganizatorówW Zakopanem zakończyły się III Europejskie Targi Produktów Regionalnych. Podczas Targów Komisja Europejska promowała 50-lecie Wspólnej Polityki Rolnej. W targach wzięło udział 160 producentów żywności regionalnej oraz twórców rękodzieła artystycznego z 9 krajów.


Najważniejszym dniem obecności Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Zakopanem była sobota 11 sierpnia. Tego dnia odbyła się konferencja poświęcona 50-leciu Wspólnej Polityki Rolnej pt. "Produkt regionalny - szansą dla drobnych gospodarstw rolnych" z udziałem m.in. Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce - Ewy Synowiec oraz ekspertów KE i Agencji Rynku Rolnego. Gośćmi specjalnymi konferencji byli także polscy posłowie do Parlamentu Europejskiego: Róża Thun i Czesław Siekierski. 

- Przez 50 lat wiele się zmieniło, ale główne cele się nie zmieniły - UE wspiera wieś - mówiła Ewa Synowiec - Dyrektor PKE. Nawiązywała do unijnych list produktów chronionych. - Oznaczenia te z jednej strony chronią przed podróbkami, ale też pomagają w promocji, zwiększają dochody producentów  produktów regionalnych – mówiła. 

Zbigniew Fąfara – ekspert Komisji Europejskiej z Dyrekcji Generalnej do spraw rolnictwa (AGRI) w swoim wystąpieniu przedstawił plany, związane z WPR. - Bezpieczeństwo żywnościowe to nasz priorytet – podkreślał. Wskazywał też na fakt, że małe gospodarstwa rolne mają duży wpływ na poziom zatrudnienia, ale nie powinny koncentrować się wyłącznie na produkcji rolnej lecz osiągać również dochód spoza rolnictwa. 

Dużym zainteresowaniem cieszyły się punkty informacyjne Komisji Europejskiej i Agencji Rynku Rolnego, w których można było uzyskać informacje o założeniach WPR oraz najważniejszych inicjatywach UE w dziedzinie rolnictwa i obszarów wiejskich. Uczestnicy pytali o znaczenie WPR w ochronie i promocji produktów regionalnych oraz jej wpływ na rozwój i modernizację rolnictwa.   

Niewątpliwą atrakcją obchodów 50-lecia WPR były liczne konkursy o tematyce rolniczej z nagrodami dla dzieci i dorosłych w namiocie sferycznym oraz pokazy kulinarne „na żywo”, którym przewodził mistrz kuchni Zbigniew Kurleto. 

Dla dzieci największą atrakcją okazała się makieta gospodarstwa rolnego, która z udziałem zdalnie sterowanych zabawkowych traktorów, kombajnów i ciężarówek, pozwalała wcielić się w rolę prawdziwego farmera zabiegającego o jak najobfitsze plony.

Równie dużym zainteresowaniem cieszyła się makieta zagrody z dwiema krowami. Goście mieli okazję zgłębić trudną sztukę dojenia oraz uczestniczyć w konkursie na najsprawniejszego dojarza i dojarkę. 

Dorośli chętnie mierzyli się w konkursie „szybki sadownik” przeprowadzonym na specjalnym urządzeniu sprawdzającym refleks. 

Dodatkowe informacje o Wspólnej Polityce Rolnej 

W 2012 r. przypada 50. rocznica wdrożenia wspólnej polityki rolnej (WPR), a ogólno-unijna kampania, zainaugurowana przez KE 23 stycznia br. w Brukseli, przebiega pod hasłem „Partnerstwo między Europą
a Rolnikami” i potrwa do końca 2012 roku. 

Przez 50 lat WPR ulegała wielu zmianom, wprowadzono szereg rozwiązań, które poprawiały strukturę agrarną. Jednocześnie wprowadzano instrumenty, mające pomóc rolnikom – jednym z nich są  dopłaty bezpośrednie oraz specjalne fundusze na rozwój obszarów wiejskich, także w Polsce, co przyczyniło się do ich znaczącego rozwoju. 

Szczegółowe informacje o 50-leciu WPR są dostępne na stronie Komisji Europejskiej:

http://ec.europa.eu/agriculture/50-years-of-cap/index_pl.htm

źródło: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Zatraceniec”„Zatraceniec”Płyta DVD zawiera spektakl „Zatraceniec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 54 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł
  • Torebka filcowa VIIITorebka filcowa VIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Pasek ze sztucznego materiału...
    110 zł
  • Torebka filcowa XIIITorebka filcowa XIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.