PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Powiatowe ćwiczenia taktyczno-bojowe

Wtorek, 3 listopada 2009 r.
Autor: Mł. kpt. Marek Szydło Rzecznik Prasowy PSP w Zakopanem

fot. Marek SzydłoW dniu 30 października na terenie Centrum Formacyjno-Szkoleniowego „Księżowka” przy ulicy Przewodników Tatrzańskich w Zakopanem zostały przeprowadzone ćwiczenia powiatowe KSRG, których tematem było „Współdziałanie podmiotów Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego podczas pożaru w Centrum Formacyjno-Szkoleniowym Księżowka”.


Cele ćwiczeń były następujące:
- doskonalenie organizacji działań Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego na poziomie powiatowym podczas zagrożenia pożarowego,
- doskonalenie współdziałania z jednostkami współdziałającymi na terenie powiatu: Straż Pożarna PSP i OSP, Policja, Pogotowie Ratunkowe, służby techniczne,
- praktyczne sprawdzenie założeń „Powiatowego Planu Ratowniczego”,
- sprawdzenie i doskonalenie obsad stanowisk kierowania oraz sprzętu i systemów łączności
Założenia przedstawiały się następująco: Pożar powstał w wyniku zwarcia instalacji elektrycznej na poddaszu w budynku w części murowanej o godzinie 11.00. Ogień szybko się rozprzestrzenił po poddaszu. Powstało duże zadymienie, które rozprzestrzeniło się na całej kondygnacji. Po zauważeniu pożaru przez księdza został ogłoszony alarm. Rozpoczęto ewakuację budynku. W trakcie ewakuacji została powiadomiona Straż Pożarna. Na miejsce zdarzenia zostają zadysponowane siły i środki. Pierwsze na miejsce zdarzenia przybywa JRG Zakopane, następnie dojeżdżają kolejne zastępy. Po przeprowadzeniu rozpoznania ustalono, że pożar rozprzestrzenia się na poddaszu. Okazuje się, że brakuje czterech uczestników rekolekcji. Dwoje uczestników znajduje się na drugiej kondygnacji. Dwoje pozostałych znajduje się na trzeciej kondygnacji, warunki pożarowe uniemożliwiają im ewakuację drogami komunikacji ogólnej. Uwięzione osoby są podtrute i posiadają liczne poparzenia.
Ratownicy natychmiast przystąpili do ewakuacji zagrożonych osób za pomocą samochodu-podnośnika z koszem oraz drabiny DW10. Osobom ewakuowanym wstępnej pomocy przedlekarskiej udzielili strażacy, a następnie osoby te zostały przekazane Pogotowiu Ratunkowego. Równocześnie z przybywaniem kolejnych, zaalarmowanych jednostek rozpoczęto akcję gaśniczą połączoną z sukcesywnym przeszukiwaniem zadymionych pomieszczeń. Po godzinie działań pożar został zlokalizowany i ugaszony.
Ćwiczenia trwały dwie godziny. Uczestniczyło w nich 80 strażaków z 10 jednostek OSP włączonych do KSRG oraz JRG PSP Zakopane, Policja, Straż Miejska, Pogotowie Ratunkowe oraz przedstawiciele Zespołów Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego i Urzędu Miasta. Założenia ćwiczeń zostały w pełni zrealizowane.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Sopel"Wisiorek "Sopel"Wisiorek z kwarcem pokrytym tytanem. Obw. 60 cm. Dł. zawieszki 3,5 cm.
    60 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Torebka filcowa IXTorebka filcowa IXTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.