PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Virtuti Militari dla uczniów i nauczycieli Liceum Ogólnokształcącego w Zakopanem

Czwartek, 11 października 2012 r.
Autor: Piotr Kyc

fot. Piotr KycW dniu 9 października Leszek Dall, zakopiański historyk miał bardzo interesujący odczyt o uczniach i nauczycielach Liceum Ogólnokształcącego w Zakopanem , którzy otrzymali odznaczenie Virtuti Militari. Uczestnicy spotkania mogli wysłuchać świetnie przygotowanej opowieści o fascynujących, skomplikowanych, ale i tragicznych losach uczniów i absolwentów zakopiańskiej szkoły.


Wiek XX był burzliwy, naznaczony wojnami i koniecznością stawania do walki o niepodległość Polski. Pięknie zdali egzamin uczniowie Liceum. Wielu chwyciło za broń. Dokonywali wspaniałych czynów, tułali się po świecie, ginęli, nie wszyscy wracali pod Tatry, żyjąc skromnie gdzieś daleko, nie zawsze ujawniając swoją przeszłość. Kilkunastu z nich zostało wyróżnionych odznaczeniem Virtuti Militari.
I to o nich opowiadał Leszk Dall, który – jak przystało na wytrawnego historyka – wie, że jego zawód polega nie tylko na przekazywaniu prawdy historycznej, ale i na jej ciągłym lokalnym poszukiwaniu oraz odkrywaniu.
Informacja o wojennych losach absolwentów zakopiańskiego Liceum Ogólnokształcącego ukaże się w książce wydanej przez Stowarzyszenie Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im.Oswalda Balzera w Zakopanem z okazji 100-lecia szkoły.
 
Odczyt w Biołej Izbie został zorganizowany przez  Związek Podhalan Oddział Zakopane.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Krzyżyk i korale"Naszyjnik "Krzyżyk i korale"Naszyjnik "Krzyżyk i korale" Obwód - 44 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    95 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na płycie DVD...
    35 zł
  • Ludowe etui na tablet IIILudowe etui na tablet IIILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.