PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Patronat medialny WATRA

Szanujmy wspomnienia - 100-lecie LO im. O. Balzera

Wtorek, 30 października 2012 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaTrzy dni trwały główne obchody 100-lecia Liceum Ogólnokształcącego im. O. Balzera w Zakopanem. Wzięło w nich udział wielu absolwentów przybyłych z różnych stron Polski i świata, którzy swoją szkołę darzą ciągle wielkim sentymentem. Była to okazja do spotkań nie tylko z kolegami, ale także nauczycielami i pracownikami szkoły. Wszyscy cieszyli się swoją obecnością i snuli szkolne wspomnienia, w czym pomagała przygotowana jubileuszowa wystawa oraz pokaźnej objętości książka „Piękne 100 lat istnienia”.


Pierwszego dnia obchody uroczyście rozpoczęto w gmachu szkoły, gdzie odbyły się pierwsze spotkania kolegów i koleżanek, często po wieku latach. Absolwentów powitał obecny dyrektor Marek Donatowicz oraz młodzież, która na tę okazję przygotowała krótki góralski występ. Następnie odśpiewano hymn państwowy i wciągnięto flagę na maszt. Przed szkołą odsłonięto także głaz z Morskiego Oka upamiętniający jubileusz. Dokonała tego najstarsza uczestniczka zjazdu – pani Danuta Łaptaś-Bałuk, matura 1934 wraz z dyrektorem szkoły. Absolwenci tego dnia odwiedzili także groby profesorów i kolegów na zakopiańskich cmentarzach.

W sobotę uroczystą jubileuszową Mszę Świętą w kościele pw. Najświętszej Rodziny w intencji byłych i obecnych uczniów, absolwentów, pracowników i profesorów szkoły koncelebrował ks. Infułat Stanisław Olszówka. Z kościoła poczty sztandarowe oraz uczestnicy uroczystości przemaszerowali do kina "Sokół" na jubileuszową akademię.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. ks. infułat Stanisław Olszówka, ks. dziekan Bogusław Filipiak, księża absolwenci oraz księża uczący w LO, przedstawicielka MKiDN Eliza Kujan, senator Stanisław Hodorowicz, poseł Andrzej Gut-Mostowy, małopolski kurator oświaty Aleksander Palczewski, przedstawiciele władz miasta i powiatu oraz delegacja z Sopotu.

Były nagrody i podziękowania dla zasłużonych absolwentów, pracowników szkoły, nauczycieli i kolejnych dyrektorów. Na wniosek Stowarzyszenia Absolwentów LO im. O. Balzera w Zakopanem brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” odznaczony został wieloletni nauczyciel i wychowawca, artysta rzeźbiarz prof. Czesław Jałowiecki, natomiast wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Piotr Kyc otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W części artystycznej akademii wystąpili uczniowie, którzy w ciekawy i zabawny sposób zaprezentowali stuletnią historię swojej szkoły.

Popołudniu w Miejskiej Galerii Sztuki otwarta została okolicznościowa wystawa jubileuszowa "Artyści Szarotki i Liliany", przygotowana przez Ewę Fortunę. Wieczorem w hotelu Mercure Kasprowy odbył się natomiast uroczysty bal dla uczestników jubileuszowego zjazdu.

Uroczystości zakończyły się w niedzielę Mszą Świętą w Starym Kościele przy ulicy Kościeliskiej w intencji zmarłych profesorów i absolwentów.

Jubileuszowe uroczystości zorganizowało LO im. O. Balzera wraz ze Stowarzyszeniem Absolwentów.

Zapraszamy do obejrzenia obszernej foto-relacji z Jubileuszu oraz relacji video z Jubileuszowej Akademii na stronie: http://www.watra.pl/zakopane/wiadomosci/2012/10/28/100-lat-lo-im-oswalda-balzera


HISTORIA SZKOŁY

Historia Szkoły jest bardzo bujna i ciekawa. Jej początki sięgają 1912 roku, kiedy to powołano do życia Prywatne Gimnazjum Realne. W tamtym czasie wiele polskiej młodzieży potrzebującej świeżego górskiego powietrza, ze względu na stan swojego zdrowia, wyjeżdżało do Szwajcarii i innych krajów europejskich w celu edukacji w tamtejszych uzdrowiskach. Byli oni oderwani od polskiego języka i ojczystej ziemi, co negatywnie wpływało na ich rozwój umysłowy i świadomość narodową.

Aby temu zapobiec założono w Zakopanem (znanym już jako kurort dzięki działaniom Tytusa Chałubińskiego) pierwszą średnią szkołę, której celem miało być skupianie tej właśnie wątłej młodzieży polskiej rozsypującej się po zagranicznych uzdrowiskach.

Początkowa działalność Szkoły wiązała się z dużymi trudnościami lokalowymi i finansowymi. Często zmieniały się siedziby Szkoły. Kolejno zajęcia odbywały się w willach "Szarotka", "Skoczyska", oraz "Podlasie".

Pierwsi uczniowie opuścili mury szkolne w 1915 roku w liczbie 27 uczniów 4 uczennic, dając początek wielkiej rodzinie absolwentów. Na wiele lat siedzibą Szkoły stała się willa "Liliana" (dziś już nie istniejąca) i ta nazwa towarzyszy zresztą szkole do dziś.

Nauka odbywała się w niej na dwie zmiany i często ostatnie lekcje przeprowadzano przy świetle lamp naftowych. Pomimo uciążliwości zapał młodych Polaków do nauki był ogromny, a zdobywanie wiedzy było swoistą formą walki o godność narodową i niepodległą Ojczyznę.

W 1922 r. Szkoła została upaństwowiona, a ubocznym tego skutkiem było zniesienie koedukacji w nauczaniu w wyniku czego "Liliana" stała się szkołą
męską.

Nie zapomniano jednak o płci pięknej, dla której utworzono Gimnazjum Żeńskie, popularnie zwane "Szarotką". Innym skutkiem upaństwowienia było jej zelektryfikowanie oraz wybudowanie nowych pracowni i gabinetów.

W 25 rocznicę swego istnienia, w roku1937 Szkoła otrzymała nową nazwę - Państwowe Gimnazjum i Liceum im. Oswalda Balzera w Zakopanem.

Mimo wybuchu II wojny światowej Szkoła nie zaprzestała działalności a lekcje odbywały się do 11 listopada 1939r. W tym dniu Szkołę zamknięto a część grona pedagogicznego została aresztowana. Wielu ocalałych przed aresztowaniem profesorów gorliwie zajęło się pracą dydaktyczną w
konspiracji.

Po wojnie nauka w Liceum zaczęła się 1 lutego 1945 roku w starym budynku "Liliany", ponieważ próby uzyskania nowego budynku nie powiodły się.

W 1962 r. z okazji 50-lecia Szkoły odbył się pierwszy zjazd
absolwentów. Była to okazja do spotkania dawnych wychowanków, a także
do odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej poległym i pomordowanym w czasie wojny uczniom i profesorom. Wmurowany został także kamień węgielny pod budowę nowej siedziby szkoły, która mogłaby pomieścić wszystkich chętnych do nauki w liceum.

Nauka w nowym budynku rozpoczęła się w 1968 roku. Jak na owe czasy był to budynek nowoczesny, posiadający dobrze wyposażone gabinety (chemiczny, fizyczny i biologiczny) oraz obszerną salę gimnastyczną.

W latach 70-ch zaczęły powstawać klasy profilowane. Szkoła zaczęła także
nawiązywać kontakty zagraniczne, umożliwiające wzajemne wizyty uczniów oraz wymianę doświadczeń wśród nauczycieli.

Lata 80-e to czas żywej działalności samorządu uczniowskiego oraz samych uczniów, związanej z ogólnym ruchem reform i nadzieją na zmiany.Samorząd postulował do władz oświatowych o m.in. obchodzenie rocznic związanych z ważnymi wydarzeniami historycznymi, o zmianę programów historii i języka polskiego oraz o podniesienie rangi samorządu uczniowskiego.

W tym czasie powstała również Izba Ojczyźniana, stanowiąca cenną podbudowę dla lekcji historii i języka polskiego.

Przełom lat 80 i 90-ch to okres reform, których przejawem było powstanie m.in. Społecznej Rady Szkoły, która pełni rolę szkolnego parlamentu. Jej zasługą jest opracowanie m.in. Statutu Szkoły i regulaminów oceniania.

Od 1992 do szkoły przyłączono Liceum Mistrzostwa Sportowego. Obecnie Zespól Szkół Mistrzostwa Sportowego jest samodzielną jednostką, jednak nadal korzysta z gościnności I LO.

W latach 90-tych, mimo trudności finansowych, dzięki zaangażowaniu rodziców, dyrekcji i nauczycieli szkoła ciągle się rozwijała. Wzbogacano wyposażenie gabinetów, powstały również nowe np. pracownie komputerowe.

Dużym osiągnięciem szkoły jest wysoki odsetek uczniów studiujących na wielu wyższych uczelniach. Odsetek uczniów studiów stacjonarnych sięga 70%.

W XXI wiek I LO wkroczyło równocześnie z reformą związaną z
wprowadzeniem nowego, trzyletniego liceum na podbudowie gimnazjum.

źródło: http://www.absolwencilo-zakopane.pl

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1" Obwód - 18 cm. Matriały: Jadeit, Lapis lazuli, Turkus, Aragonit, Koral, Szkło. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł
  • Torebka filcowa XTorebka filcowa XTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Torebka filcowa XVTorebka filcowa XVOkrągła torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki.   Obwód ok. 57 cm Wysokość ok.20 cm Wysokość z...
    60 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.