PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

"Znani absolwenci z wizytą w szkole"

Niedziela, 6 kwietnia 2014 r.
Autor: Małgorzata Wonuczka-Wnuk

"Znani absolwenci z wizytą w szkole"Spotkania z ciekawymi, znanymi absolwentami Liceum Ogólnokształcącego im.Oswalda Balzera w Zakopanem to kolejna inicjatywa Stowarzyszenia Absolwentów tej szkoły. Pierwszym z cyklu było spotkanie z prof.dr hab. Szymonem Krasickim (matura 1955), który po ukończeniu zakopiańskiego liceum studiował na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie a następnie w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego w Krakowie.


Na tej uczelni obronił doktorat, habilitował się, objął stanowisko profesora nadzwyczajnego, funkcję kierownika Katedry Teorii i Metodyki Sportów Zimowych na Wydziale Wychowania Fizycznego i Sportu tej uczelni. Został również zatrudniony w Instytucie Pedagogicznym Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu oraz w Instytucie Geografii na Wydziale Geograficzno-Biologicznym Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Był także trzykrotnym uczestnikiem zimowych uniwersjad zdobywając na każdej z nich brązowy medal w biegach sztafetowych. Był trenerem AZS w Zakopanem, prowadził kadrę biegaczek narciarskich. Został członkiem Rady ds. Kształcenia i Doskonalenie Kadr przy Ministrze Sportu, Prezydium Małopolskiej Rady Olimpijskiej i Polskiej Akademii Olimpijskiej, a także przewodniczącym Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów AWF Kraków.

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Spotkanie z prof.Szymonem Krasickim prowadził prezes Stowarzyszenia Absolwentów LO im.O.Balzera Maciej Rojowski, a uczestniczyli w nim także skoczkowie, olimpijczycy a zarazem absolwenci tej szkoły Maciej Kot i Dawid Kubacki.

Profesor Krasicki wspominał lata szkolne, wspaniałych – jak podkreślił pedagogów, m.in. Mieczysława Galicę, mówił o swojej pracy trenera i karierze naukowej. Obecnie jest także promotorem doktoratu Justyny Kowalczyk.

Obaj medaliści także wspominali lata szkolne i dzielili się refleksjami na temat Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi. Wychowawczynie obu olimpijczyków wręczyły im przyznane przez zarząd stowarzyszenia pamiątkowe medale 100-lecia szkoły, a prezes Maciej Rojowski życzyłby z następnych Igrzysk Olimpijskich przywieźli także medale. Upominek otrzymała także mama Macieja Małgorzata Kot, także absolwentka liceum.

Drugą część spotkania stanowił wykład prof. Krasickiego na temat możliwości przyznania Zakopanemu organizacji Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku. Wykładowi towarzyszyła prezentacja multimedialna, po której miała miejsce dyskusja.

Na zakończenie prezes Maciej Rojowski podziękował profesorowi Sz.Krasickiemu, naszym skoczkom, a także poprzedniej prezes stowarzyszenia Małgorzacie Gładoch, która przez dwie kadencje (8 lat) pełniła tę funkcję przygotowując obchody jubileuszu szkoły.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa IVTorebka filcowa IVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamyka na zatrzaski. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Szerokość ok. 33 cm Wysokość ok. 31...
    130 zł
  • Ludowe etui na tablet VLudowe etui na tablet VLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • "Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć" - 40 stronnicowy album z fotografiami Grzegorza Gałązki i tekstem Ks. Władysława Mariana Zarębczana. Wydawnictwo MICHALINEUM. My, górale...
    40 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.