PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Premiera filmu Piotra Fudakowskiego "Tajemniczy sojusznik"

Poniedziałek, 21 września 2015 r.
Autor: Małgorzata Wonuczka-Wnuk

Premiera filmu Piotra Fudakowskiego "Tajemniczy sojusznik"Zakopiańska publiczność tłumnie uczestniczyła w premierze filmu „Tajemniczu sojusznik” –w reżyserii Piotra Fudakowskiego, która miała miejsce w kinie „Sokół” przy ul.Orkana. Malowniczy film oparty na motywach książki Josepha Conrada (Korzeniowskiego) pod tym samym tytułem jest tylko pozornie opowieścią o miłości i przyjaźni pochodzącego z Polski kapitana statku ( w tej roli Jack Laskey) i tajemniczej kobiety – Chinki (Zhu Zhu). W istocie to film wielopłaszczyznowy, film o inności, akceptacji i jej braku, dorastaniu do wyborów życiowych.


„Tajemniczy sojusznik” ukazuje zderzenie kultur uosobione poprzez chińską załogę chińskiego statku-rudery i europejskiego kapitana w nieskazitelnie białym mundurze. Sceny pełne humoru sytuacyjnego i słownego, zderzenie muzyczne polskiej pieśni partyzanckiej i muzyki kubańskiej, wreszcie wymowna scena współczesnej hali produkcyjnej w Chinach w zderzeniu z ubogą załogą sprawiają, że film staje się alegorią, podobnie jak sama podróż na otwartym morzu. I choć taka symbolika pojawia się przecież już w Odysei , to poprzez reżyserię , piękne zdjęcia (reżyseria obrazu – Michał Tywoniuk), wspomnianą już muzykę (Guy Farley), tchnie świeżością i jak podkreślali widzowie – romantyzmem. Szkoda tylko, że autorzy filmu nigdzie nie wspomnieli, że autorem „Kołysanki leśnej” znanej jako „Dzis do Ciebie przyjść nie mogę…” jest Stanisław Magierski, który od pierwszych dni wojny należał do ruchu oporu i wraz z żoną należeli do Armii Krajowej. Informacja ta dodałaby dodatkowego wymiaru i dopełniła wielość symboli. Po premierze filmu widzowie mogli podzielić się wrażeniami oraz zadawać pytania twórcom filmu – Piotrowi Fudakowskiemu, reżyserowi, autorowi scenariusza i producentowi oraz jego żonie Henrietcie, z którą razem pracowali nad filmem. Obecny był także Jarosław Barzan – montażysta filmu. Nie wszyscy mogli uczestniczyć w premierze. Chętni będą mogli oglądnąć film w zakopiańskim kinie „Sokół” w drugiej połowie października.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Trójeczka​"Wisiorek "Trójeczka​"Wisiorek z trzema koralikami w groszki. Obwód 76 cm.
    50 zł
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł
  • Ludowe etui na tablet IIILudowe etui na tablet IIILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.