PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Beskid Niski z zakopiańskim PTTK

Środa, 30 września 2015 r.
Autor: Małgorzata Wonuczka-Wnuk

Beskid Niski z zakopiańskim PTTKKomisja Krajoznawcza działająca przy Oddziale Tatrzańskim PTTK w Zakopanem zorganizowała kolejną wycieczkę autokarową – tym razem w Beskid Niski. Uczestnicy wyruszyli z Zakopanego do Nowego Sącza, a następnie do Gorlic. Tu zwiedzono neorenesansową Bazylikę mniejszą Narodzenia Najświętszej Marii Panny, gdzie w nawie bocznej znajduje się figura Pana Jezusa w Więzieniu. Ta barokowa figura powstała w połowie XVII wieku przedstawia Chrystusa ubiczowanego. Następnie w Muzeum regionalnym PTTK im. Ignacego Łukaszewicza zwiedzono ekspozycję poświęconą krzyżom prawosławnym, a miejscowa przewodniczka zapoznała wszystkich z historią i przebiegiem jednej z najbardziej znaczących walk w historii I wojny światowej znanej jako Operacja Gorlicka.


Zapoznano się także z makietą operacji oraz ekspozycją pamiątek związanych z wydobyciem ropy naftowej i twórcą lampy naftowej. Kolejnym etapem wycieczki była Sękowa, gdzie znajduje się wybudowany w XVI wieku drewniany kościół katolicki pod wezwaniem św.Filipa i św.Jakuba wpisany na listę UNESCO. Przy trasie zatrzymano się także przy pomniku siedmiu polskich lotników, którzy zginęli 27 sierpnia 1944 roku. Zestrzelony samolot wiózł pomoc z Włoch dla Powstańców Warszawy. Toczące się podczas I wojny światowej walki przypominają liczne cmentarze z tego okresu. M.in. cmentarz na Przełęczy Małastowskiej, uważany za jeden z najładniejszych cmentarzy I wojny światowej, zaprojektowany przez słowackiego architekta Dušana Jurkowiča. Bogaty jest w atrakcje Beskid Niski. W Regietowie zwiedzono słynną stadninę koni huculskich. Kolejny zabytek na trasie wycieczki to zabytkowa cerkiew św.Paraskewy w Kwiatoniu, jedna z najlepiej zachowanych cerkwi łemkowskich. Wybudowana w drugiej połowie XVII wieku w 2013 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obecnie używana jest jako kościół filialny parafii rzymskokatolickiej w Uściu Gorlickim. Ostatnim etapem wycieczki była Wysowa-Zdrój, gdzie degustowano wody mineralne.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Falkon szklany IIFalkon szklany IIFalkon szklany w postaci cylindra z lekko wklęsłymi ścianami, z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 35 cm, średnica 14 cm.
    130 zł
  • Okładka na zeszyt IOkładka na zeszyt ILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł
  • Korale folkowe IKorale folkowe IKorale folkowe wykonane z zielonego tybetu i żółtej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 106 cm.
    70 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.