PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Bibliografia tatrzańska

Piątek, 23 października 2015 r.
Autor: Maria Borczuch

Bibliografia tatrzańskaStaraniem Fundacji im. Zofii i Witolda Paryskich jeszcze w 2015 roku zostanie udostępniona w całości Bibliografia Tatr i Podtatrza – monumentalny zbiór około 150 tysięcy fiszek stworzonych przez Witolda Henryka Paryskiego w ciągu niemal 60 lat jego życia. Ich zwartość merytoryczna jest bardzo cenna. Obejmują one bowiem, między innymi, dane bibliograficzne publikacji, które swoja tematyką – w całości lub w części – dotyczą Tatr, Podhala oraz sąsiednich im regionów.


Autor jednocześnie nie skupiał się na konkretnej dziedzinie, nadając swojemu zbiorowi charakter rejestracyjny, a nie selekcyjny – gromadził informacje nie tylko o wydawnictwach przyrodniczych czy społecznych, ale także historycznych, gospodarczych czy kulturowych w najróżniejszych zakresach. Obecnie kartoteka Paryskiego posiada więc nie tylko ogromną wartość historyczną, ale przede wszystkim naukową.

Poszczególne fiszki zapisywane były według kilku różnych schematów. Na przestrzeni dziesięcioleci zmieniały się bowiem standardy gromadzenia informacji bibliograficznych. Mimo tego, zawarte na nich informacje są czytelne dla wszystkich, także osób nieposiadającej specjalistycznej wiedzy. Dzięki temu też korzystać z nich mogą nie tylko naukowcy i badacze, ale także wszyscy miłośnicy Tatr, uczniowie oraz studenci. Autor zadbał także o czytelny układ całej kartoteki – prócz fiszek z pozycjami bibliograficznymi, powstał osoby indeks, który pozwalał na łatwe odnalezienie szukanego wydawnictwa.

Obecnie realizowany projekt „Digitalizacja fiszek z Bibliografią Tatr i Podtatrza Witolda Henryka Paryskiego”, finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz funduszy Tatrzańskiego Parku Narodowego. Pozwoli on na udostępnienie zdigitalizowanych fiszek za pośrednictwem Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej oraz stron Tatrzańskiego Parku Narodowego, zapewniając tym samym stały dostęp do nich wszystkim zainteresowanym osobom. To też stanowi najlepszą realizację założeń poczynionych przez Paryskiego, który postulował powstanie ogólnodostępnej, bardzo obszernej bibliografii stanowiącej przegląd dostępnej literatury. Z pewnością udostępnione zbiory pozwolą na odkrycie nieznanych dotychczas publikacji.

Więcej szczegółów dotyczących projektu znajduje się na stronie Bibliografia Tatr i Podtatrza.

Zapraszamy również na Facebooka: Fundacja im. Zofii i Witolda Paryskich.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Okładka na zeszyt IOkładka na zeszyt ILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł
  • "Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć" - 40 stronnicowy album z fotografiami Grzegorza Gałązki i tekstem Ks. Władysława Mariana Zarębczana. Wydawnictwo MICHALINEUM. My, górale...
    40 zł
  • Wisiorek "Ogródek 4"Wisiorek "Ogródek 4"Wisiorek, z sukna, tkaniny i cekin. Średnica zawieszki 6,5 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.