PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

145 Wieczór na Harendzie - Rzecz o Dorze Gabe

Sobota, 12 grudnia 2009 r.
Autor: AKS

145 Wieczór na Harendzie - Rzecz o Dorze GabeStowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza zaprasza na kolejny - 145 "Wieczór na Harendzie" - do Muzeum Jana Kasprowicza, Zakopane - Harenda 12a, w sobotę 12 grudnia 2009 r. o godz. 17.00.


Spotkanie poprowadzi dr Małgorzata Wnuk.
Temat: "Poczekaj słońce..." - rzecz o Dorze Gabe, zakochanej w Harendzie, zakochanej w Polsce.
Recytacje Grażyna Syrzistie.

Dnia 12 XII 2009 r. mija 149 rocznica urodzin Jana Kasprowicza oraz 41 rocznica śmierci jego żony - Marii. Z tej okazji o godzinie 16.30 zapalimy świece w mauzoleum, gdzie spoczywają Oboje.

Dora Gabe (1888-1983) to jedna z najwybitniejszych poetek bułgarskich, „dama literatury bułgarskiej”, autorka tomików poezji Temenugi (Fiołki), Zemen pyt (Ziemska droga), Łunaticzka (Lunatyczka). Wraz ze swoim mężem Bojanem Penewem, profesorem literatur słowiańskich zafascynowana literaturą polską wydała antologię Polski poeti (Poeci polscy). Tłumaczka m.in. Mickiewicza, Słowackiego, Krasińskiego. Zaprzyjaźniona z Marią i Janem Kasprowiczami, bywalczyni salonu na Harendzie tłumaczy także poezję Jana Kasprowicza. Jej tłumaczenia Hymnów na język bułgarski uważane są za kongenialne.
Po wojnie attache kulturalny w ambasadzie bułgarskiej w Warszawie. Jej przyjaźń z Marią Kasprowiczową przetrwała do roku 1968, o czym świadczy korespondencja obu pań.

"Wieczory na Harendzie" dofinansowane są z budżetu Gminy Zakopane.

Zobacz w naszym sklepie:

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.