PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Świąteczne spotkanie z Karolem Wojtyłą

Niedziela, 27 grudnia 2009 r.
Autor: AKS

Świąteczne spotkanie z Karolem WojtyłąBiuro Promocji Zakopanego oraz Telewizja TVN pragną serdecznie zaprosić na „Świąteczne spotkanie z Karolem Wojtyłą”. 27 grudnia 2009 r. (niedziela), o godz. 16.30 w Kinie „Sokół” przy ul. Orkana 2 w Zakopanem odbędzie się emisja dwóch czterdziestominutowych filmów dokumentalnych o Karolu Wojtyle.


Prapremierowy pokaz filmu p.t. „Przyniósł nam światło prawdziwe” poprzedzi film p.t. „Lolek”, oba w reżyserii Joanny Maro.
Projekcja filmów połączona zostanie z kolędami góralskimi w wykonaniu Kapeli Góralskiej Krzysztofa Trebuni-Tutki, tradycyjne góralskie życzenia świąteczne złoży wszystkim Dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury Bartłomiej Koszarek, natomiast młodzieżowy zespół góralski „Młode Klimki” wystawi Szopkę góralską. W przerwie między filmami kapela góralska zagra ulubione kolędy góralskie Jana Pawła II.

Bilety można zakupić w:
Biurze Promocji Zakopanego, ul. Gen. Galicy 8, Zakopane, tel. +48 18 20 66 950
Centrum Informacji Turystycznej, ul. Kościuszki 17, Zakopane, tel. +48 18 20 122 11
Kinie „Sokół”, ul. Orkana 2, Zakopane, tel. +48 18 20 140 40
www.zakopane.pl


„Lolek”
„Lolek” to film opowiadający o dzieciństwie i młodości Karola Wojtyły, czasach, kiedy dla wszystkich był on po prostu tytułowym „Lolkiem”. O Lolku opowiadają Jego najbliżsi Przyjaciele – zabierają nas w nostalgiczną podróż kilkadziesiąt lat wstecz. Odwiedzamy dom Lolka, jego szkołę, teatr w którym występował, pływamy kajakami po Skawie i budujemy razem z chłopcami skocznię narciarską – której rekord wyniesie 6 metrów i 40 centymetrów.  Poznajemy codzienność przedwojennych Wadowic, wstępujemy do ulubionej przez Karola Wojtyłę jadłodajni Hygjenicznej na ruskie pierogi ze skwarkami, albo słynne wadowickie flaki, zjadamy kremówkę w cukierni Karola Hagenhubera, wraz z Karolem Młodszymi Karolem starszym – jak nazywano w Wadowicach Wojtyłę i jego ojca - wybieramy się na letni spacer. W filmie w sposób niezwykle subtelny pokazane są relacje Karola Wojtyły ze swoim ojcem, piękna, zbudowana na szacunku i miłości przyjaźń ojca i syna, która pogłębiła się jeszcze bardziej po śmierci matki i brata małego Lolka.

 

W filmie wypowiada się również jego główny bohater: fragmenty kazań i wystąpień Karola Wojtyły stanowią komentarz i uzupełnienie historii opowiadanych przez Jego Przyjaciół. Dzięki temu filmowi poznać możemy „Lolka” –wydawałoby się zwykłego, wesołego chłopca, który bardzo lubił jeździć na nartach i jeść flaki – wydawałoby się, bo tak naprawdę kogoś absolutnie niezwykłego, już wtedy przepełnionego tym tajemniczym „światłem”, tym czymś czego nikomu jak dotąd nie udało się zdefiniować, a co dla nas wszystkich jest kwintesencją dobroci, świętości i ukochania uosobionego w postaci Jana Pawła II.

Film ma charakter fabularyzowanego dokumentu, zdjęcia i filmy archiwalne przeplatają się więc ze scenami fabularnymi. Miękkie zdjęcia, o ciepłym, wpadającym w sepię kolorycie są pięknym uzupełnieniem wykorzystanych przez autorkę materiałów archiwalnych (z których wiele publikowanych jest po raz pierwszy) i wypowiedzi przyjaciół Karola Wojtyły.

Ekipa:
Scenariusz i Reżyseria
: Joanna Maro
Zdjęcia: Dariusz Szymura, Rafał Ziętara, Aleksander Madej
Dźwięk: Krzysztof Bednarczyk
Udźwiękowienie: Paweł Kurasiewicz
Montaż: Krzysztof Boroń
Grafika: Kajetan Czarnecki
Kierownictwo produkcji: Grażyna Polańska, Anna Prymakowska, Krzysztof Brożek
Producent: Wojciech Szumowski
Produkcja: TVN Historia

„Przyniósł nam światło prawdziwe”
Dla milionów ludzi na świecie był i wciąż jest Autorytetem, Wzorem, Oparciem. Milionom ludzi na świecie Jego słowa wlewały i wciąż wlewają w serca wiarę i nadzieję. Wszyscy pamiętamy Jego zamyśloną, skupioną na modlitwie twarz, Jego dobroduszny uśmiech, ale nie wszyscy wiemy, jak zachowywał się wśród Przyjaciół:

Kolejna część podróży w przeszłość, tym razem przyjaciele Karola Wojtyły zabierają nas w czasy wędrówek i kajakowych wypraw. Dowiadujemy się dlaczego dziewczęta zaczęły mówić do księdza „wujku”, czemu biskup Wojtyła odmówił zjedzenia gotowanego kurczaka i jak zorganizować wycieczkę rowerową dla 10 osób mając 2 rowery. Słuchając fragmentów kazań i pism Karola Wojtyły poznajemy Jego niezwykłą miłość do ojczystej przyrody.

Koledzy z Wadowickiego gimnazjum zapraszają nas na świąteczne kolędowanie z Karolem Wojtyłą, takie, jakie co roku odbywało się w kurii biskupiej w Krakowie – dowiadujemy się jaka była ulubiona pastorałka Karola Wojtyły i kto przygrywał przy stole na harmonijce.

Oczywiście potem odwiedzamy Watykan, który za czasów Jana Pawła II najwyraźniej stracił nieco ze swojej skostniałości, jako że Jan Paweł II nieustannie łamał obowiązujące w Watykanie konwenanse. Dowiadujemy się komu Papież chciał pożyczyć sutannę, jaki dowcip bardzo Go rozśmieszył i kto bywał u Niego na obiadach. Poznajemy też Jego ogromną tęsknotę za Polską, za górami i jeziorami, które tak ukochał.

W filmie odmalowany jest niezwykły, pełen nostalgii i ciepła portret Karola Wojtyły – Lolka, Wujka, Papieża – CZŁOWIEKA.

Podobnie jak film „Lolek” i „Przyniósł nam światło prawdziwe” ma charakter fabularyzowanego dokumentu. Niewątpliwie atutem filmu są nie publikowane dotąd fragmenty archiwalnych filmów, nagrywanych amatorską kamerą podczas wypraw kajakowych w latach 60. filmy pochodzą z prywatnego archiwum Państwa Wodnieckich. Film nie był jeszcze nigdzie pokazywany.

Ekipa:

Scenariusz i reżyseria: Joanna Maro
Zdjęcia: Dariusz Szymura, Piotr Trela, Rafał Ziętara
Dźwięk: Krzysztof Bednarczyk, Cezar Kocyłowski, Piotr Fede
Montaż: Artur Rosek, Krzysztof Boroń PSM
Asystent operatora: Jarosław Jamróz
Mistrz Oświetlenia: Daniel Głaz
Asystent oświetlacza: Łukasz Gaweł
Kierownik produkcji: Grażyna Polańska
Asystent kierownika produkcji: Magda Krężołek
Kierownik planu, script: Rafał Łobocki
Dokumentacja: Rafał Łobocki
Fotosy: Karol Trybus
Charakteryzacja: Grzegorz Szczuka
Asystent Charakteryzatora: Anna Kuklewucz
Kostiumograf: Anna Ałamowicz
Kostiumograf: Dagmara Braun
Scenografia: Paweł Pilarz
Scenograf planowy: Mirosław Koncewicz
Rekwizytor planowy: Robert Dyrcz
Obsługa planu: Krzysztof Parlicki

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce VIGrafika Folk w ramce VIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • KamizelkaKamizelkaKamizelka dla małego dziecka (4-5 letnie) z cienkiego sukna, z haftowanymi motywami ludowymi, w kolorze kremowym. Długość ok. 33 cm. Szerokość ok. 31 cm.
    80 zł
  • Torebka filcowa VIIITorebka filcowa VIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Pasek ze sztucznego materiału...
    110 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.