PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Świąteczne spotkanie z Karolem Wojtyłą

Niedziela, 27 grudnia 2009 r.
Autor: AKS

Świąteczne spotkanie z Karolem WojtyłąBiuro Promocji Zakopanego oraz Telewizja TVN pragną serdecznie zaprosić na „Świąteczne spotkanie z Karolem Wojtyłą”. 27 grudnia 2009 r. (niedziela), o godz. 16.30 w Kinie „Sokół” przy ul. Orkana 2 w Zakopanem odbędzie się emisja dwóch czterdziestominutowych filmów dokumentalnych o Karolu Wojtyle.


Prapremierowy pokaz filmu p.t. „Przyniósł nam światło prawdziwe” poprzedzi film p.t. „Lolek”, oba w reżyserii Joanny Maro.
Projekcja filmów połączona zostanie z kolędami góralskimi w wykonaniu Kapeli Góralskiej Krzysztofa Trebuni-Tutki, tradycyjne góralskie życzenia świąteczne złoży wszystkim Dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury Bartłomiej Koszarek, natomiast młodzieżowy zespół góralski „Młode Klimki” wystawi Szopkę góralską. W przerwie między filmami kapela góralska zagra ulubione kolędy góralskie Jana Pawła II.

Bilety można zakupić w:
Biurze Promocji Zakopanego, ul. Gen. Galicy 8, Zakopane, tel. +48 18 20 66 950
Centrum Informacji Turystycznej, ul. Kościuszki 17, Zakopane, tel. +48 18 20 122 11
Kinie „Sokół”, ul. Orkana 2, Zakopane, tel. +48 18 20 140 40
www.zakopane.pl


„Lolek”
„Lolek” to film opowiadający o dzieciństwie i młodości Karola Wojtyły, czasach, kiedy dla wszystkich był on po prostu tytułowym „Lolkiem”. O Lolku opowiadają Jego najbliżsi Przyjaciele – zabierają nas w nostalgiczną podróż kilkadziesiąt lat wstecz. Odwiedzamy dom Lolka, jego szkołę, teatr w którym występował, pływamy kajakami po Skawie i budujemy razem z chłopcami skocznię narciarską – której rekord wyniesie 6 metrów i 40 centymetrów.  Poznajemy codzienność przedwojennych Wadowic, wstępujemy do ulubionej przez Karola Wojtyłę jadłodajni Hygjenicznej na ruskie pierogi ze skwarkami, albo słynne wadowickie flaki, zjadamy kremówkę w cukierni Karola Hagenhubera, wraz z Karolem Młodszymi Karolem starszym – jak nazywano w Wadowicach Wojtyłę i jego ojca - wybieramy się na letni spacer. W filmie w sposób niezwykle subtelny pokazane są relacje Karola Wojtyły ze swoim ojcem, piękna, zbudowana na szacunku i miłości przyjaźń ojca i syna, która pogłębiła się jeszcze bardziej po śmierci matki i brata małego Lolka.

 

W filmie wypowiada się również jego główny bohater: fragmenty kazań i wystąpień Karola Wojtyły stanowią komentarz i uzupełnienie historii opowiadanych przez Jego Przyjaciół. Dzięki temu filmowi poznać możemy „Lolka” –wydawałoby się zwykłego, wesołego chłopca, który bardzo lubił jeździć na nartach i jeść flaki – wydawałoby się, bo tak naprawdę kogoś absolutnie niezwykłego, już wtedy przepełnionego tym tajemniczym „światłem”, tym czymś czego nikomu jak dotąd nie udało się zdefiniować, a co dla nas wszystkich jest kwintesencją dobroci, świętości i ukochania uosobionego w postaci Jana Pawła II.

Film ma charakter fabularyzowanego dokumentu, zdjęcia i filmy archiwalne przeplatają się więc ze scenami fabularnymi. Miękkie zdjęcia, o ciepłym, wpadającym w sepię kolorycie są pięknym uzupełnieniem wykorzystanych przez autorkę materiałów archiwalnych (z których wiele publikowanych jest po raz pierwszy) i wypowiedzi przyjaciół Karola Wojtyły.

Ekipa:
Scenariusz i Reżyseria
: Joanna Maro
Zdjęcia: Dariusz Szymura, Rafał Ziętara, Aleksander Madej
Dźwięk: Krzysztof Bednarczyk
Udźwiękowienie: Paweł Kurasiewicz
Montaż: Krzysztof Boroń
Grafika: Kajetan Czarnecki
Kierownictwo produkcji: Grażyna Polańska, Anna Prymakowska, Krzysztof Brożek
Producent: Wojciech Szumowski
Produkcja: TVN Historia

„Przyniósł nam światło prawdziwe”
Dla milionów ludzi na świecie był i wciąż jest Autorytetem, Wzorem, Oparciem. Milionom ludzi na świecie Jego słowa wlewały i wciąż wlewają w serca wiarę i nadzieję. Wszyscy pamiętamy Jego zamyśloną, skupioną na modlitwie twarz, Jego dobroduszny uśmiech, ale nie wszyscy wiemy, jak zachowywał się wśród Przyjaciół:

Kolejna część podróży w przeszłość, tym razem przyjaciele Karola Wojtyły zabierają nas w czasy wędrówek i kajakowych wypraw. Dowiadujemy się dlaczego dziewczęta zaczęły mówić do księdza „wujku”, czemu biskup Wojtyła odmówił zjedzenia gotowanego kurczaka i jak zorganizować wycieczkę rowerową dla 10 osób mając 2 rowery. Słuchając fragmentów kazań i pism Karola Wojtyły poznajemy Jego niezwykłą miłość do ojczystej przyrody.

Koledzy z Wadowickiego gimnazjum zapraszają nas na świąteczne kolędowanie z Karolem Wojtyłą, takie, jakie co roku odbywało się w kurii biskupiej w Krakowie – dowiadujemy się jaka była ulubiona pastorałka Karola Wojtyły i kto przygrywał przy stole na harmonijce.

Oczywiście potem odwiedzamy Watykan, który za czasów Jana Pawła II najwyraźniej stracił nieco ze swojej skostniałości, jako że Jan Paweł II nieustannie łamał obowiązujące w Watykanie konwenanse. Dowiadujemy się komu Papież chciał pożyczyć sutannę, jaki dowcip bardzo Go rozśmieszył i kto bywał u Niego na obiadach. Poznajemy też Jego ogromną tęsknotę za Polską, za górami i jeziorami, które tak ukochał.

W filmie odmalowany jest niezwykły, pełen nostalgii i ciepła portret Karola Wojtyły – Lolka, Wujka, Papieża – CZŁOWIEKA.

Podobnie jak film „Lolek” i „Przyniósł nam światło prawdziwe” ma charakter fabularyzowanego dokumentu. Niewątpliwie atutem filmu są nie publikowane dotąd fragmenty archiwalnych filmów, nagrywanych amatorską kamerą podczas wypraw kajakowych w latach 60. filmy pochodzą z prywatnego archiwum Państwa Wodnieckich. Film nie był jeszcze nigdzie pokazywany.

Ekipa:

Scenariusz i reżyseria: Joanna Maro
Zdjęcia: Dariusz Szymura, Piotr Trela, Rafał Ziętara
Dźwięk: Krzysztof Bednarczyk, Cezar Kocyłowski, Piotr Fede
Montaż: Artur Rosek, Krzysztof Boroń PSM
Asystent operatora: Jarosław Jamróz
Mistrz Oświetlenia: Daniel Głaz
Asystent oświetlacza: Łukasz Gaweł
Kierownik produkcji: Grażyna Polańska
Asystent kierownika produkcji: Magda Krężołek
Kierownik planu, script: Rafał Łobocki
Dokumentacja: Rafał Łobocki
Fotosy: Karol Trybus
Charakteryzacja: Grzegorz Szczuka
Asystent Charakteryzatora: Anna Kuklewucz
Kostiumograf: Anna Ałamowicz
Kostiumograf: Dagmara Braun
Scenografia: Paweł Pilarz
Scenograf planowy: Mirosław Koncewicz
Rekwizytor planowy: Robert Dyrcz
Obsługa planu: Krzysztof Parlicki

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet IVLudowe etui na tablet IVLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...
    30 zł
  • Wisiorek "Sopel"Wisiorek "Sopel"Wisiorek z kwarcem pokrytym tytanem. Obw. 60 cm. Dł. zawieszki 3,5 cm.
    60 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.