PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

Środa, 28 kwietnia 2010 r.
Autor: AKS

Międzynarodowy Dzień Ochrony ZabytkówBurmistrz Miasta Zakopane i Towarzystwo Opieki nad Zabytkami zapraszają na uroczystości i debatę z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. W programie uroczystości zaplanowano sesję, poświęconą ochronie zabytków na Podhalu. Uroczystości odbędą się w środę 28 kwietnia, o godz. 15.00 w Sali Obrad Urzędu Miasta Zakopane, ul. Tadeusza Kościuszki 13.


Program uroczystości:

godz. 14.30  Złożenie kwiatów na grobie Stanisława Witkiewicza, patrona zakopiańskiego TOnZ.

godz. 14.45  Przejazd spod cmentarza powozami konnymi do Urzędu Miasta.

Sesja poświęcona ochronie zabytków na Podhalu

godz. 15. 00 Wystąpienie przedstawiciela Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

godz. 15.15 Działalność architektonicznej pracowni regionalnej „Stara Polana” w Zakopanem w okresie ostatniego 25-lecia – prof. dr hab. arch. Andrzej Kadłuczka.

godz. 15.30  Zakopiański Park Miniatur – Marian Matusiak.

godz. 15.40  Trasa Turystyczna (projekt – prezentacja multimedialna 3D) – Marek Zaniewski.

godz. 15.50  Oznakowanie turystyczne Zakopanego – Jerzy Juras Gruszczyński.

godz. 16.00 Wypowiedź Burmistrza Zakopanego Janusza Majchra.

godz. 16.10 Dyskusja i wnioski dla Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków.

godz. 17.00 Zakończenie


Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków – cykl imprez, obchodzony od 1983 roku w większości krajów świata. Ustanowiony został przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków (ICOMOS) i wpisany przez UNESCO do rejestru ważnych imprez kulturowych o znaczeniu światowym. Na całym świecie święto jest obchodzone 18 kwietnia. Głównym celem Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków jest przybliżenie mieszkańcom wagi problematyki dziedzictwa kulturowego. W Polsce celem obchodów jest prezentowanie zabytków o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa światowego i bogatej spuścizny kulturowej w naszym kraju. Elementem Dnia Ochrony Zabytków w Polsce jest nagradzanie osób, które w szczególny sposób przyczyniły się do ochrony zabytków z różnych dziedzin.

Polska, jako kraj cechujący się bogactwem tradycji i aktywnie dbający o ich ochronę, jest nie tylko jednym z pierwszych państw-sygnatariuszy Konwencji dziedzictwa światowego, ale również jednym z czołowych reprezentantów na Liście Światowego Dziedzictwa. Zgodnie ze stanem z lipca 2006 roku, zostało na nią wpisanych 13 polskich dóbr. To daje nam 9 miejsce w Europie i 15 na świecie.

Głównymi polskimi zabytkami wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO są: Stare Miasta w Krakowie, Toruniu,  Warszawie i Zamościu oraz Kopalnia Soli "Wieliczka".

Miasta i obiekty w Polsce, znajdujące się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, w celu przekazywania informacji, współpracy i promocji skupiły się w Ligę Polskich Miast i Miejsc UNESCO w Toruniu. Siedzibą Ligi UNESCO jest miasto Toruń, jeden z wyróżnionych przez UNESCO miast.

Główne obchody Dnia Zabytków odbywają się w Krakowie, Toruniu, Warszawie i innych obiektach z Listy UNESCO. Małe, kameralne uroczystości odbywają się w kilkudziesięciu mniejszych ośrodkach, poczuwających się do troski o zachowanie zabytków.

W ramach obchodów tego święta Generalny Konserwator Zabytków przyznaje nagrody w konkursie "Zabytek zadbany". Maksymalnie cztery równorzędne nagrody mogą są przyznawane w czterech następujących kategoriach:

 1. Zabytki sakralne
 2. Zabytki architektury i budownictwa mieszkalnego oraz użyteczności publicznej
 3. Zabytki dziedzictwa przemysłowego
 4. Zabytki architektury obronnej
Zobacz w naszym sklepie:
 • Naszyjnik "Kolorowe pastylki"Naszyjnik "Kolorowe pastylki"Naszyjnik z kolorowych howlitów / pastylki /  oraz szklanych kwiatków i przekładek. Obwód 50,5 cm
  65 zł
 • Zbójnickie czakoZbójnickie czakoZbójnickie czako wykonane z sukna w kolorze brązowym z sztywną wkładką skórzaną. Czako posiada orle pióro z zdobioną metalową okuwką z mosiądzu. Z guzem zdobionym rozetą...
  950 zł
 • Magnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
  7 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.