PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Koncert Cree i Nalepa Breakout Tour

Niedziela, 25 lipca 2010 r.
Autor: AKS

Koncert Cree i Nalepa Breakout Tour25 lipca o godz. 19.00 w namiocie festiwalowym na Dolnej Równi Krupowej odbędzie się koncert zespołów Cree i Nalepa Breakout Tour.


Bilety wstępu w cenie 15,00 N i 7,00 U

Bilety do nabycia:

 1. Letnia Redakcja Gazety Krakowskiej ul. Krupówki obok Oczka Wodnego
 2. Biuro Promocji Zakopanego ul. Gen. Galicy 8
 3. Centrum Informacji Turystycznej ul. Kościuszki 17
 4. Punkt informacji Turystycznej ul. Kościeliska 7
 5. Namiot Dolna Rówień Krupowa (przed koncertem)

CREE

Zespół został założony w 1993 roku w Tychach przez Sebastiana Riedla i Sylwestra Kramka.

Nazwę Cree pomógł wymyślić ojciec Sebastiana, Rysiek Riedel, który zawsze fascynował się życiem i historią Indian. Sam także wspominał, że chciałby mieć zespół o takiej nazwie. Syn spełnił marzenie ojca i tak powstał zespół Cree.

W tym samym roku zespół zadebiutował w Tychach, kolejne zaś lata poświęcił na tworzenie i doskonalenie swoich umiejętności.

Ogólnopolski debiut Cree odbył się w 1997 r. podczas I Festiwalu Młodej Kultury a pierwszym sukcesem było zdobycie Grand Prix VI Olsztyńskich Nocy Bluesowych.

Kolejnym wydarzeniem dla zespołu był, zarejestrowany przez TVP, koncert na "FAMIE" w Świnoujściu.

Następnym etapem na drodze Cree do zaprezentowania swojej twórczości szerszej publiczności był koncert w Sali Kongresowej w Warszawie, jako support przed Johnem Mayallem. Zespół został bardzo ciepło przyjęty.

W maju 1998 roku zespół został zaproszony do Francji na Festiwal w Lille i zagrał kilka udanych koncertów przed francuską publicznością. Brzmienie zespołu przypadło do gustu, znanym z wyszukanego smaku, Francuzom.

Tuż przed wyjazdem do Francji, Cree zarejestrował materiał na debiutancką płytę, która otrzymała przychylne recenzje i znalazła uznanie wśród fanów bluesa i rocka.

Popularność zespołu znacznie wzrosła po sukcesach odniesionych na Olsztyńskich Nocach Bluesowych, Przystanku Woodstock w Żarach i Rawie Blues w Katowicach.

W grudniu 1998 roku zespół rozpoczął współpracę z wytwórniami Pomaton EMI i Scena FM i nagrał swoją pierwszą płytę. Zarejestrowano wówczas cały materiał z poprzedniej płyty, wprowadzając drobne korekty w brzmieniu utworów i dodając jeden nowy utwór pt. "Czyja to wina, może Twoja też..."

Pierwszą płytę Zespół nagrał w składzie: Sebastian Riedel- wokal, gitara, Dariusz Sarna- gitara basowa, Marek Gruszka- gitara, Adrian Fusch- instrumenty perkusyjne oraz Krzysztof Głuch- fortepian. Gościnnie w nagraniu wzięli udział: Sylwester Kramek- gitara, Michał Giercuszkiewicz- instrumenty perkusyjne oraz Rafał Rękosiewicz- organy hamonda. W nagraniu uczestniczył także Paweł Berger z zespołu Dżem. Promując swoją pierwszą płytę Cree wystąpił w programie telewizyjnym 100% live, a także uczestniczył w trasie koncertowej razem z zespołem Perfect z okazji jego 20-lecia zespołu.

W roku 2000, wokalista zespołu Cree, Sebastian Riedel zajął 2-gie miejsce w kategorii : najlepszy wokalista bluesowy w plebiscycie miesięcznika "Twój Blues".

Pod koniec roku 2000 zespół nagrał utwór pt. "Wesoła nowina" na płytę z bluesowymi kolędami oraz zrealizował teledysk dla telewizji Polsat.

Lata 2000-2001 to okres znaczących zmian w składzie zespołu.

Na stałe do zespołu powrócił Sylwester Kramek, natomiast odszedł Marek Gruszka i Dariusz Sarna, którego zastąpił na gitarze basowej ,wybitny śląski basista legendarnej grupy KRZAK, Jurek "Kawa" Kawalec. W tym składzie zespół zaczął pracować nad materiałem do kolejnej płyty "Za tych". Ukazała się ona w lipcu 2002 roku a nagrywana była w Zamku w Niepołomicach. Jej cechą charakterystyczną był wyjątkowy klimat i teksty piosenek. Płyta sprzedała się bardzo dobrze a magazyn "Twój Blues" uznał ją za bluesową płytę roku 2002.

W roku 2003 z Cree odszedł Krzysztof Głuch, co przyczyniło się do zmiany brzmienia zespołu na mocniejsze, gitarowe przy jednoczesnej rezygnacji z klawiszy.

Najbardziej bolesną stratą dla zespołu była śmierć Jurka Kawalca. 9 września 2003 r., po ciężkiej chorobie, odszedł wspaniały muzyk i przyjaciel. Jak podkreśla Sebastian Riedel "Kawa jest, będzie i zostanie".

Nowym basistą w Cree został Lucjan Gryszka, doświadczony muzyk śląskiej sceny.

W październiku tego roku zespół nakręcił teledysk, promujący film dokumentalny o Ryśku Riedlu, którego premiera odbyła się rok później.

Rok 2004 przyniósł zespołowi kolejne zmiany. Adriana Fuscha na instrumentach perkusyjnych zastąpił Tomasz Kwiatkowski, który do współpracy zaprosił grającego na instrumentach klawiszowych, znanego śląskiego muzyka, Adama Lomanię. W takim składzie zespół gra do dziś.

Jednym z najważniejszych ,jak nie najważniejszym wydarzeniem tego roku dla zespołu było podsumowanie swej 10-letniej działalności artystycznej. Z tej okazji zespół wydał płytę pt. "Parę lat", umieszczając na niej 10 utworów z poprzednich płyt, w tym jeden nowy pt. "Po co więcej mi".

W tym też roku wokalista zespołu, Sebastian Riedel, wziął udział w programie Bar VIP, co przyczyniło się do zwiększenia popularności Cree.

W grudniu 2007 roku zespół Cree wydał kolejną, piątą już płytę, w ciągu swej działalności "Tacy sami". Płyta zebrała dobre recenzje w prasie muzycznej.

W maju 2009 roku zespół Cree wystąpił we Wrocławiu na "Thanks Jimi Festiwall" poświecony Jimiemu Hendrixowi. Na głównej scenie tego festiwalu pojawił się wokalista grupy Cree Sebastian Riedel i tacy muzycy jak: Leszek Cichoński, Mieczysław Jurecki i Marek Raduli. Wraz z 6000 uczestników festiwalu zagrali oni utwór "Hey Joe", bijąc tym samym rekord Guinessa.

6 czerwca 2009 r. miało miejsce kolejne ważne wydarzenie w historii zespołu. W pięknej scenerii Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, przy współudziale orkiestry kameralnej AUKSO z Tychów pod kierownictwem Marka Mosia, dyrygenta i dyrektora orkiestry, Zespół Cree obchodził kolejny swój jubileusz - 15-lecia działalności artystycznej. Gośćmi koncertu byli : Józef Skrzek, Krzysztof Głuch, Marek Gruszka i Adrian Fusch. Koncert ten został udokumentowany i wydany na płycie audio "15", a wkrótce pojawi się również płyta DVD.

Obecnie zespół Cree pracuje nad nowym materiałem na kolejną płytę.

Mottem zespołu i jego myślą przewodnią są słowa często używane przez Sebastiana Riedla : "Żeby żyć trzeba grać, żeby grać trzeba żyć".


Piotr Nalepa Breakout Tour

Po telewizyjnym koncercie Breakout Festiwal 19.06.2007r. w Rzeszowie rusza projekt Piotr Nalepa Breakout Tour. Koncert opiera się na najlepszych piosenkach Miry Kubasińskiej i Tadeusza Nalepy.

To wyjątkowe zdarzenie dla wszystkich ponieważ od lat Mira i Tadeusz występowali osobno (wyjątek stanowiły koncerty okolicznościowe).

Teraz na koncercie można wysłuchać obok siebie między innymi: Modlitwy, Kiedy byłem małym chłopcem, Na drugim brzegu tęczy, Gdybyś kochał hej, Poszłabym za tobą, a także nowych wersji Do kogo idziesz i Chciałabym być słońcem, które zostały nagrane i wydane na singlu.

Nad całością czuwa występujący w tym koncercie syn Miry i Tadeusza Piotr Nalepa.

Decyzja o powołaniu tego projektu zapadła po sukcesie artystycznym Breakout Festiwal i wrażeniu jakie na Piotrze zrobiła śpiewająca piosenki Miry wokalistka JEAN.

Koncert oglądało 4ooo ludzi zgromadzonych w rzeszowskiej hali Podpromie. Występowali z nami także Ewa Bem, Kasia Kowalska, Maciek Maleńczuk Paweł Kukiz, Artur Gadowski.

Pierwszy koncert Piotr Nalepa Breakout Tour odbył na dziedzińcu zamku będącego siedzibą Przemyskiego Centrum Kultury 21.09.2007r. Od tego czasu rozpoczęła się regularna działalność koncertowa.

Bardzo dobrze przyjęty koncert w trakcie Krakowskich Zaduszek Jazzowych został opisany w recenzji Gazety Wyborczej.

Nagrano materiał na specjalną płytę z nowymi wersjami piosenek Breakout, której zapowiedzią jest singiel z piosenkami "Do kogo idziesz" i "Chciałabym być słońcem".

Skład zespołu:

1. Piotr Nalepa - gitara

2. Jean - vocal

3. Robert Lubera - gitara, vocal, harmonijka ustna

4. Piotr "Quentin" Wojtanowski - bass, vocal

5. Krzysztof "Fliper" Krupa - perkusja

6. Michał Jurkiewicz organy - hammanda piano fendera, vocal

Zobacz w naszym sklepie:
 • Grafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
  55 zł
 • Bańka choinkowa IIIBańka choinkowa IIIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
  16 zł
 • Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza" Obwód 47 cm. Materiały: Turkus (duże owale i kule), Stare szkło weneckie, Piryt, Hematyt, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
  175 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.