PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Warsztaty koronki klockowej

5–8 sierpnia 2010 r.
Autor: AKS

Warsztaty koronki klockowejFundacja NADwyraz zaprasza na warsztaty koronki klockowej, które odbędą się w dniach 5-8 sierpnia pod Gubałówką w Zakopanem, podczas trwania Europejskich Targów Produktów Regionalnych.


Z tych klocków nie zbudujemy domku dla lalek i misiów, ale przy odrobinie wprawy powstaną dzięki nim dzieła znacznie trwalsze i piękniejsze – koronki.

Przez wiele lat Zakopane słynęło ze swoich koronek klockowych, wytwarzanych w Krajowej Szkole Koronkarskiej, ufundowanej w 1883 roku przez słynną aktorkę, Helenę Modrzejewską. Spod rąk góralskich dziewcząt, nieprzerwanie przez 125 lat, wychodziły misterne koronkowe cuda, składające się ze splotów o tajemniczych nazwach: listki gipiurowe, mereżki, pikotki... Niestety, dwa lata temu szkoła została zamknięta, a jej tradycje powoli są zapominane.

Fundacja NADwyraz zaprasza na warsztaty koronki klockowej, które odbędą się w dniach 5-8 sierpnia pod Gubałówką w Zakopanem, podczas trwania Europejskich Targów Produktów Regionalnych. Dzięki warsztatom tajemnicze nazwy staną się trochę mniej tajemnicze, a pamiątką z wakacji stanie się samodzielnie zrobiony w technice koronki klockowej naszyjnik czy zakładka. Zajęcia prowadzić będzie koronczarka, pani Magdalena Cięciwa.


Plan warsztatów:

5-7 sierpnia, 13.00-18.00 – otwarte warsztaty koronki klockowej pod Gubałówką, dostępne dla wszystkich chętnych;

8 sierpnia, 13.00-18.00 – warsztaty artystyczne nie tylko dla dzieci, wykorzystujące motyw koronki (pod Gubałówką, na miejscu Targów);

oraz, także 8 sierpnia

intensywne, 4 godzinne warsztaty koronki klockowej w Zakopiańskim Centrum Edukacji, ul. Kasprusie 35a, w godz. 11-15. Zainteresowanych niedzielnymi warsztatami koronki prosimy o zgłoszenia telefoniczne 12 694 82 52 92 lub mailowe fundacja@nadwyraz.pl.

Wszystkie zajęcia są bezpłatne.

Warsztatom towarzyszyć będzie wystawa, przybliżająca technikę wykonywania koronki oraz jej zakopiańskie tradycje.

Warsztaty i wystawa są częścią projektu „Zakopiańska Koronka Klockowa – ożywione dziedzictwo”, realizowanego z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Szlaku Tradycyjnego Rzemiosła Małopolski www.szlakrzemiosla.pl.

Partnerem warsztatów i wystawy jest Tatrzańska Agencja. Rozwoju, Promocji i Kultury.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bańka choinkowa IIBańka choinkowa IIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł
  • Korale folkowe IIKorale folkowe IIKorale folkowe wykonane z tybetu i żółtej włóczki. Zapinane na haczyk. Długość całości 72 cm.
    70 zł
  • Okładka na zeszyt IOkładka na zeszyt ILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.