PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Warsztaty koronki klockowej

5–8 sierpnia 2010 r.
Autor: AKS

Warsztaty koronki klockowejFundacja NADwyraz zaprasza na warsztaty koronki klockowej, które odbędą się w dniach 5-8 sierpnia pod Gubałówką w Zakopanem, podczas trwania Europejskich Targów Produktów Regionalnych.


Z tych klocków nie zbudujemy domku dla lalek i misiów, ale przy odrobinie wprawy powstaną dzięki nim dzieła znacznie trwalsze i piękniejsze – koronki.

Przez wiele lat Zakopane słynęło ze swoich koronek klockowych, wytwarzanych w Krajowej Szkole Koronkarskiej, ufundowanej w 1883 roku przez słynną aktorkę, Helenę Modrzejewską. Spod rąk góralskich dziewcząt, nieprzerwanie przez 125 lat, wychodziły misterne koronkowe cuda, składające się ze splotów o tajemniczych nazwach: listki gipiurowe, mereżki, pikotki... Niestety, dwa lata temu szkoła została zamknięta, a jej tradycje powoli są zapominane.

Fundacja NADwyraz zaprasza na warsztaty koronki klockowej, które odbędą się w dniach 5-8 sierpnia pod Gubałówką w Zakopanem, podczas trwania Europejskich Targów Produktów Regionalnych. Dzięki warsztatom tajemnicze nazwy staną się trochę mniej tajemnicze, a pamiątką z wakacji stanie się samodzielnie zrobiony w technice koronki klockowej naszyjnik czy zakładka. Zajęcia prowadzić będzie koronczarka, pani Magdalena Cięciwa.


Plan warsztatów:

5-7 sierpnia, 13.00-18.00 – otwarte warsztaty koronki klockowej pod Gubałówką, dostępne dla wszystkich chętnych;

8 sierpnia, 13.00-18.00 – warsztaty artystyczne nie tylko dla dzieci, wykorzystujące motyw koronki (pod Gubałówką, na miejscu Targów);

oraz, także 8 sierpnia

intensywne, 4 godzinne warsztaty koronki klockowej w Zakopiańskim Centrum Edukacji, ul. Kasprusie 35a, w godz. 11-15. Zainteresowanych niedzielnymi warsztatami koronki prosimy o zgłoszenia telefoniczne 12 694 82 52 92 lub mailowe fundacja@nadwyraz.pl.

Wszystkie zajęcia są bezpłatne.

Warsztatom towarzyszyć będzie wystawa, przybliżająca technikę wykonywania koronki oraz jej zakopiańskie tradycje.

Warsztaty i wystawa są częścią projektu „Zakopiańska Koronka Klockowa – ożywione dziedzictwo”, realizowanego z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Szlaku Tradycyjnego Rzemiosła Małopolski www.szlakrzemiosla.pl.

Partnerem warsztatów i wystawy jest Tatrzańska Agencja. Rozwoju, Promocji i Kultury.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Korale folkowe IKorale folkowe IKorale folkowe wykonane z zielonego tybetu i żółtej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 106 cm.
    70 zł
  • „Zatraceniec”„Zatraceniec”Płyta DVD zawiera spektakl „Zatraceniec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 54 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    40 zł
  • Torebka filcowa IITorebka filcowa IITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA -...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.