PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Promocja książki "Trzynastu. Premierzy wolnej Polski"

Wtorek, 24 sierpnia 2010 r.
Autor: AKS

Promocja książki "Trzynastu. Premierzy wolnej Polski"24 sierpnia o godz. 18.00 w Cafe Tygodnik Podhalański odbędzie się spotkanie z Jerzym Sadeckim, autorem książki "Trzynastu. Premierzy wolnej Polski".


Cafe Tygodnik Podhalański - Kawiarnia widokowa,
ul.Kościuszki 3, Zakopane
(Dom Handlowy GRANIT, IV piętro)


Trzynastu. Premierzy wolnej Polski” — to pierwszy wydany w formie książkowej zbiór wywiadów z szefami rządów ostatnich 20 lat. W rozmowach odsłaniają kulisy władzy, wprowadzają w atmosferę czasów transformacji, prezentują własną ich ocenę. Mówią o swoich sukcesach i porażkach.

„To z rozmachem nakreślona, lecz pełna detali panorama III Rzeczypospolitej w dwudziestolecie jej istnienia, ale w ciągłym trwaniu”— pisze we wstępnie do książki prof. Janusz A. Majcherek

Premierzy przypominają zdarzenia, o których mało już pamiętamy. Tadeusz Mazowiecki opowiada jak w chaosie państwa, zapaści gospodarczej i w otoczeniu wrogich państw komunistycznych jako pierwszy niekomunistyczny premier musiał podejmować pionierskie, reformatorskie decyzje. Jan Krzysztof Bielecki mówi jak opierał się powstaniu RWPG-bis i rozwiązywał Układ Warszawski. Jerzy Buzek i Leszek Miller ujawniają szczegóły negocjacji w sprawie wprowadzania Polski do NATO i Unii Europejskiej. Kazimierz Marcinkiewicz relacjonuje jak walczył o potężne unijne pieniądze dla Polski.

Obok ważnych dla państwa wydarzeń, premierzy dwudziestolecia wspominają swoje emocje, osobiste reakcje. Jan 0lszewski mówi jak przeżył głośną noc teczek, Józef Oleksy, jak prezydent Kwaśniewski obiecywał mu, że po Leszku Millerze po raz drugi zostanie premierem. Jerzy Buzek prostuje obiegowe opinie, że Marian Krzaklewski kierował rządem z tylnego siedzenia i opowiada jak od kuchni wyglądało wprowadzanie czterech wielkich reform. Leszek Miller relacjonuje jak przeżył wypadek śmigłowca i dlaczego nie mówi już, że prawdziwego mężczyznę poznaje się nie po tym jak zaczyna ale jak kończy. Włodzimierz Cimoszewicz tłumaczy dlaczego w czas powodzi 1997 roku wypominał Polakom, że się nie ubezpieczyli przed wielka wodą.

Książka pokazuje też polski fenomen: mimo różnic zdań i poglądów kolejnych premierów przez te dwadzieścia lat nasz kraj nie zszedł z drogi rozwoju i demokracji.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza" Obwód 47 cm. Materiały: Turkus (duże owale i kule), Stare szkło weneckie, Piryt, Hematyt, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    175 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IMagnes Folk na lodówkę IMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Grafika Folk w ramce IXGrafika Folk w ramce IXGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.