PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

II Memoriał Artystyczny Jana Fudali w sobotę w zakopiańskiej „Jutrzence”

Sobota, 18 grudnia 2010 r.
Autor: AKS

fot. Anna Karpiel-SembereckaW styczniu tego roku minęła druga rocznica śmierci Jana Fudali - wybitnego poety, malarza, folklorysty oraz instruktora licznych zespołów regionalnych. Grono pedagogiczne i rada rodziców „Jutrzenki”, w której przez wiele lat Jan Fudala prowadził założony przez siebie Dziecięcy Zespół Góralski Zornica, postanowiło zorganizować, wzorem roku ubiegłego, Artystyczny Memoriał Jana Fudali w góralskim tańcu, poezji i malarstwie na szkle. Memoriał rozpocznie się w sobotę 18 grudnia w galerii ArtPark w Jutrzence przy ul. Grunwaldzkiej 3, o godzinie 15:30.


Tegoroczny Memoriał będzie połączony z niezwykłym wernisażem nie pokazywanych dotąd prac artysty, pochodzących ze zbiorów rodzinnych.

Otwierając pierwszy Memoriał Jan Fudali wicestarosta tatrzański Andrzej Skupień powiedział znamienne słowa: „Memoriał Artystyczny to najwspanialszy żywy pomnik Jana Fudali budowany przez dzieci” - ta myśl, budowania żywego pomnika, będzie przyświecała idei tegorocznej imprezy.

Memoriał jest upamiętnieniem postaci Jana Fudali poprzez prezentację dokonań artystycznych dzieci i młodzieży w dyscyplinach artystycznych szczególnie ukochanych i preferowanych przez niego.

Jan Fudala zwany Jaśkiem z Gorców urodził się w 1951 roku w Dobrzykowicach. W Zakopanem ukończył Liceum Technik Plastycznych im. Antoniego Kenara, później Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie.

Za działalność artystyczną i sportową Fudala otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Jego twórczość obfituje w liczne wydane tomiki poetyckie, utwory satyryczne i prace publicystyczne. Fudala występował także w licznych filmach jak np. "Kolory kochania", "Legenda Tatr", "A jednak Olimpiada w Zakopanem".

Ostatnią nagrodą odebraną przez Fudalę w dniu jego tragicznej śmierci jest medal "Zasłużony dla kultury Gloria Artis" przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za działalność w krzewieniu kultury góralskiej.

Honorowy patronat nad Memoriałem sprawują Pani Lubomira Noeva-Fudala – wdowa po artyście oraz córka Jaśka z Gorców, Katarzyna Fudala.

Organizatorem Artystycznego Memoriału Jana Fudali jest Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka” w Zakopanem. Imprezę finansowo wspiera Biuro Promocji Zakopanego.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Okładka na zeszyt IIIOkładka na zeszyt IIILudowe okładka na zeszyt (A5) z jasno szarego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość...
    30 zł
  • SAGA - Trebunie TutkiSAGA - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Stanisław Trebunia-Tutka , Henryk Trebunia-Tutka...
    40 zł
  • Obraz olejny Folk IVObraz olejny Folk IVObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.