PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Śladami Józefa Oppenheima... - Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim wieczór 5

Czwartek, 20 stycznia 2011 r.
Autor: Wojciech Szatkowski

Śladami Józefa Oppenheima... - Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim wieczór 5Muzeum Tatrzańskie i Dworzec Tatrzański zapraszają na kolejny wieczór. Jego głównym bohaterem będzie Józef Oppenheim - znany narciarz i taternik, przez 25 lat kierownik TOPR, postać dobrze w Zakopanem znana i bardzo lubiana. O Józefie Oppenheimie, „Opciu” opowie Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego, w czwartek 20 stycznia 2011 r. o godzinie 18.00 w Dworcu Tatrzańskim, przy ul. Krupówki 12.


„Pierwsze poznały się na nim kobiety, potem polubiły go psy, a z czasem cała zakopiańska reszta” – tak o Józefie Oppenheimie, bohaterze piątego wieczoru z cyklu „Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim”, pisali Wanda Gentil-Tippenhauer i Stanisław Zieliński, w legendarnej niemalże książce „W stronę Pysznej”. Oppenheim to romantyk Tatr, jeden z pierwszych ratowników TOPR, narciarz, dusza towarzystwa, a jednocześnie jedna z najbardziej barwnych zakopiańskich postaci okresu międzywojennego. Oppenheim to także świetny fotograf Tatr, obdarzony niesłychaną wrażliwością na piękno gór. „Opcio”, „Opuś”, Józio i „baron Kneippenheim” - dusza zakopiańskiego towarzystwa. Jaki był? Skąd i kiedy dotarł do Zakopanego? Jak uciekł rosyjskim tajniakom z więzienia na ulicy Hożej w Warszawie? Jak zaczynał przygodę z „białym szaleństwem”? Jak i dlaczego spadał żlebem Babich Nóg z Kamienistej? Oppenheim to także bardzo zasłużona postać w dziejach ratownictwa w Tatrach, jako kierownik TOPR pracował w latach 1914-1939. Był to człowiek, który uwielbiał towarzystwo, jazdę na motorze marki Harley-Davidson, wspinaczki i wyprawy narciarskie. Działacz klubu SN PTT Zakopane i PZN, znany sędzia zawodów narciarskich. Dodatkowe atrakcje spotkania to opowieści o śniegu i jego rodzajach, lawinach i szusowaniu z przewodnika narciarskiego Józefa Oppenheima z 1936 r. oraz informacje o wyprawach TOPR w okresie międzywojennym.

Podczas spotkania zaprezentowane zostaną także ulubione miejsca „Opcia” w Tatrach, jak między innymi: schronisko na Hali Pysznej, szałas w Dolinie Niewcyrki, schroniska w: Koprowej, Pięciu Stawach, Roztoce i inne miejsca, które kochał. Zaprezentujemy także niepublikowane dotąd fragmenty maszynopisu Wandy Gentil-Tippenhauer „SOS w Tatrach”, znajdującego się w zbiorach archiwum Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, poświęcone tej postaci i wyprawom Pogotowia Tatrzańskiego TOPR w latach 1914-1939, w tym opis wyprawy TOPR po ciało znanego taternika, Wincentego Birkenmajera na Galerię Gankową w kwietniu 1933 r. i wiele innych oraz fragmenty „Pępka świata” Rafała Malczewskiego. Na koniec spotkania prezentacja multimedialna „Opcio – szkice do portretu Józefa Oppenheima”.

Serdecznie zapraszamy!

Wstęp wolny

Patronat medialny nad spotkaniem: Podhalański Serwis Informacyjny www.watra.pl i „Dziennik Polski”

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Muzycko piknie gros... - Kapela ZokopianyMuzycko piknie gros... - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują:  Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Henryk Krzeptowski, Józef Chyc, Zofia...
    35 zł
  • Korale folkowe IIIKorale folkowe IIIKorale folkowe wykonane z białego tybetu i zielonej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 100 cm.
    70 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.