PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Sesja popularnonaukowa “Dorobek Paryskich wczoraj - dziś - jutro”

17–18 czerwca 2011 r.
Autor: AKS

Sesja popularnonaukowa “Dorobek Paryskich wczoraj - dziś - jutro”Dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Paweł Skawiński zaprasza na sesję popularnonaukową poświęconą życiu i twórczości Zofii i Witolda Paryskich “Dorobek Paryskich wczoraj - dziś - jutro”.


17 czerwca (tj. piątek) odbędzie się wieczór wspomnieniowy. Udział w spotkaniu potwierdzili przyjaciele i uczniowie Zofii i Witolda. Usłyszymy o pasjach taternickich, botanicznych, literackich, muzycznych i edukacyjno-przewodnickich, a opowiadać będą: Władysław Cywiński, Maciej Pinkwart i Wiesław A. Wójcik, Apoloniusz Rajwa, Jan Krupski a także prof. Zbigniew Mirek z żoną Haliną Piękoś-Mirkową. Czas współpracy Państwa Paryskich z Muzeum Tatrzańskim i TPN przypomni Teresa Jabłońska i Wojciech Gąsienica-Byrcyn. W opowieść o pasji Mistrzów włączą się również Barbara Morawska-Nowak, Ivan Bohuš i Patryk Stawiszyński.
Spotkanie odbędzie się w Dworcu Tatrzańskim (ul. Krupówki 12). Rozpocznie się o godz. 17.00, a poprowadzi je dyrektor TPN Paweł Skawiński.

W sobotę 18 czerwca zapraszamy natomiast do Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN przy Rondzie Kuźnickim na serię wykładów poświęconych efektom badań tatrzańskich – zbiorom bibliotecznym oraz pracom autorskim. Pierwszy z wykładów przedstawi Wiesław A. Wójcik na temat: „Witold Henryk Paryski jako bibliofil, bibliotekarz i bibliograf”. Kolejne wykłady prezentują się następująco: Wiesław Siarzewski „Zbiory ikonograficzne jako materiał do badań nad dziejami poznania Tatr”, Leszek Lassota „W. H.. Paryski i jego wkład w nazewnictwo tatrzańskie”, prof. Zbigniew Mirek, prof. Halina Piękoś-Mirkowa „Zofii Radwańskiej-Paryskiej fascynacje botaniczne”.

Wykładom towarzyszyć będzie wystawa, na której znajdą się fotografie z początku XX w., przybliżające dzieciństwo i młodość Zofii i Witolda. Przypomnimy okres przedwojennej włóczęgi (pieszej i narciarskiej) po tatrzańskich szlakach. Nie zabraknie udokumentowania fotograficznego szeroko prowadzonej działalności przewodnickiej oraz edukacyjno-ekologicznej. Otwarcie wystawy nastąpi po cyklu wspomnianych już czterech wykładów. Prowadzącym części sobotniej będzie znany taternik i publicysta – Michał Jagiełło.

Na zakończenie sesji przedstawiona zostanie historia działalności Ośrodka Dokumentacji Tatrzańskiej i sposób udostępniania posiadanych zbiorów, a wszystkich zainteresowanych zaprosimy do wnętrz Biblioteki, by zaprezentować, w jaki sposób przechowywane są zbiory Państwa Paryskich.


17 czerwca 2011

DWORZEC TATRZAŃSKI

ul. KRUPÓWKI 12

godz. 17.00 WSPOMNIENIA:

· H. PIĘKOŚ-MIRKOWA i Z. MIREK: Wśród książek i kotów

· W. CYWIŃSKI: Śladami Mistrza

· A. RAJWA: Wizyty u Paryskich

· J. KRUPSKI: Przewodnik przewodników

· M. PINKWART: Kolacja z Piórkiem

· B. MORAWSKA-NOWAK: Wprowadzali mnie w Tatry

· W. A. WÓJCIK: Zaczęło się na... Kominiarskim Wierchu

· I. BOHUS: Przyjaźń polsko-słowacka

· T. JABŁOŃSKA: Państwo Paryscy i Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego

· W. GĄSIENICA-BYRCYN: Historia przekazania zbiorów na rzecz Tatrzańskiego Parku Narodowego

· P. STAWISZYŃSKI: Życie w Domku Pod Jesionami

godz. 21.30 CMENTARZ NA PĘKSOWYM BRZYZKU

Złożenie kwiatów na grobie pp. Paryskich

Prowadzący sesję: dr inż. PAWEŁ SKAWIŃSKI

 

18 czerwca 2011

TATRZAŃSKI PARK NARODOWY

CENTRUM EDUKACJI PRZYRODNICZEJ

UL. CHAŁUBIŃSKIEGO 42 a

godz. 10.00 FILM O ZOFII I WITOLDZIE PARYSKICH

godz. 10.10 - 13.00 PREZENTACJA ZBIORÓW:

· W. A. WÓJCIK: Witold Henryk Paryski jako bibliofil, bibliotekarz i bibliograf

· W. SIARZEWSKI: Zbiory ikonograficzne jako materiał do badań nad dziejami poznania Tatr

· L. LASSOTA: W. H. Paryski i jego wkład w nazewnictwo tatrzańskie

· H. PIĘKOŚ-MIRKOWA, Z. MIREK : Zofii Radwańskiej-Paryskiej fascynacje botaniczne

godz. 13.00 OTWARCIE WYSTAWY

“Paryscy na przestrzeni wieku”

godz. 13.30 – 14.00 OŚRODEK DOKUMENTACJI TATRZAŃSKIEJ

IM. ZOFII RADWAŃSKIEJ-PARYSKIEJ I WITOLDA H. PARYSKIEGO:

· R. KOWALSKA: Skarby ukryte, czyli cała prawda o udostępnianiu zbiorów wczoraj, dziś i jutro.

Prowadzący sesję: MICHAŁ JAGIEŁŁO

Zobacz w naszym sklepie:
  • Portfel IPortfel IPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z czarnej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    35 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na płycie DVD...
    35 zł
  • Bańka choinkowa IIBańka choinkowa IIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.