PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Sesja popularnonaukowa “Dorobek Paryskich wczoraj - dziś - jutro”

17–18 czerwca 2011 r.
Autor: AKS

Sesja popularnonaukowa “Dorobek Paryskich wczoraj - dziś - jutro”Dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Paweł Skawiński zaprasza na sesję popularnonaukową poświęconą życiu i twórczości Zofii i Witolda Paryskich “Dorobek Paryskich wczoraj - dziś - jutro”.


17 czerwca (tj. piątek) odbędzie się wieczór wspomnieniowy. Udział w spotkaniu potwierdzili przyjaciele i uczniowie Zofii i Witolda. Usłyszymy o pasjach taternickich, botanicznych, literackich, muzycznych i edukacyjno-przewodnickich, a opowiadać będą: Władysław Cywiński, Maciej Pinkwart i Wiesław A. Wójcik, Apoloniusz Rajwa, Jan Krupski a także prof. Zbigniew Mirek z żoną Haliną Piękoś-Mirkową. Czas współpracy Państwa Paryskich z Muzeum Tatrzańskim i TPN przypomni Teresa Jabłońska i Wojciech Gąsienica-Byrcyn. W opowieść o pasji Mistrzów włączą się również Barbara Morawska-Nowak, Ivan Bohuš i Patryk Stawiszyński.
Spotkanie odbędzie się w Dworcu Tatrzańskim (ul. Krupówki 12). Rozpocznie się o godz. 17.00, a poprowadzi je dyrektor TPN Paweł Skawiński.

W sobotę 18 czerwca zapraszamy natomiast do Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN przy Rondzie Kuźnickim na serię wykładów poświęconych efektom badań tatrzańskich – zbiorom bibliotecznym oraz pracom autorskim. Pierwszy z wykładów przedstawi Wiesław A. Wójcik na temat: „Witold Henryk Paryski jako bibliofil, bibliotekarz i bibliograf”. Kolejne wykłady prezentują się następująco: Wiesław Siarzewski „Zbiory ikonograficzne jako materiał do badań nad dziejami poznania Tatr”, Leszek Lassota „W. H.. Paryski i jego wkład w nazewnictwo tatrzańskie”, prof. Zbigniew Mirek, prof. Halina Piękoś-Mirkowa „Zofii Radwańskiej-Paryskiej fascynacje botaniczne”.

Wykładom towarzyszyć będzie wystawa, na której znajdą się fotografie z początku XX w., przybliżające dzieciństwo i młodość Zofii i Witolda. Przypomnimy okres przedwojennej włóczęgi (pieszej i narciarskiej) po tatrzańskich szlakach. Nie zabraknie udokumentowania fotograficznego szeroko prowadzonej działalności przewodnickiej oraz edukacyjno-ekologicznej. Otwarcie wystawy nastąpi po cyklu wspomnianych już czterech wykładów. Prowadzącym części sobotniej będzie znany taternik i publicysta – Michał Jagiełło.

Na zakończenie sesji przedstawiona zostanie historia działalności Ośrodka Dokumentacji Tatrzańskiej i sposób udostępniania posiadanych zbiorów, a wszystkich zainteresowanych zaprosimy do wnętrz Biblioteki, by zaprezentować, w jaki sposób przechowywane są zbiory Państwa Paryskich.


17 czerwca 2011

DWORZEC TATRZAŃSKI

ul. KRUPÓWKI 12

godz. 17.00 WSPOMNIENIA:

· H. PIĘKOŚ-MIRKOWA i Z. MIREK: Wśród książek i kotów

· W. CYWIŃSKI: Śladami Mistrza

· A. RAJWA: Wizyty u Paryskich

· J. KRUPSKI: Przewodnik przewodników

· M. PINKWART: Kolacja z Piórkiem

· B. MORAWSKA-NOWAK: Wprowadzali mnie w Tatry

· W. A. WÓJCIK: Zaczęło się na... Kominiarskim Wierchu

· I. BOHUS: Przyjaźń polsko-słowacka

· T. JABŁOŃSKA: Państwo Paryscy i Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego

· W. GĄSIENICA-BYRCYN: Historia przekazania zbiorów na rzecz Tatrzańskiego Parku Narodowego

· P. STAWISZYŃSKI: Życie w Domku Pod Jesionami

godz. 21.30 CMENTARZ NA PĘKSOWYM BRZYZKU

Złożenie kwiatów na grobie pp. Paryskich

Prowadzący sesję: dr inż. PAWEŁ SKAWIŃSKI

 

18 czerwca 2011

TATRZAŃSKI PARK NARODOWY

CENTRUM EDUKACJI PRZYRODNICZEJ

UL. CHAŁUBIŃSKIEGO 42 a

godz. 10.00 FILM O ZOFII I WITOLDZIE PARYSKICH

godz. 10.10 - 13.00 PREZENTACJA ZBIORÓW:

· W. A. WÓJCIK: Witold Henryk Paryski jako bibliofil, bibliotekarz i bibliograf

· W. SIARZEWSKI: Zbiory ikonograficzne jako materiał do badań nad dziejami poznania Tatr

· L. LASSOTA: W. H. Paryski i jego wkład w nazewnictwo tatrzańskie

· H. PIĘKOŚ-MIRKOWA, Z. MIREK : Zofii Radwańskiej-Paryskiej fascynacje botaniczne

godz. 13.00 OTWARCIE WYSTAWY

“Paryscy na przestrzeni wieku”

godz. 13.30 – 14.00 OŚRODEK DOKUMENTACJI TATRZAŃSKIEJ

IM. ZOFII RADWAŃSKIEJ-PARYSKIEJ I WITOLDA H. PARYSKIEGO:

· R. KOWALSKA: Skarby ukryte, czyli cała prawda o udostępnianiu zbiorów wczoraj, dziś i jutro.

Prowadzący sesję: MICHAŁ JAGIEŁŁO

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2" Obwód - 18,5 cm. Materiały: Agat, Koral, Szkło, Masa perłowa, Metal. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    60 zł
  • Torebka filcowa XIITorebka filcowa XIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z różowej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok. 35...
    160 zł
  • Nuty spod Hól - Kapela ZokopianyNuty spod Hól - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują:  Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Andrzej Dziubas, Henryk Krzeptowski...
    40 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.