PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Piotr Bies "Krzyżowcy"

Piątek, 8 lipca 2011 r.
Autor: AKS

Piotr Bies "Krzyżowcy"Towarzystwo Miłośników Teatru im. H. Modrzejewskiej - Scena A2 zaprasza 8 lipca o godz. 20.00 do ArtPub Literatka, ul. Krupówki 77 na spektakl "Krzyżowcy".


Występują: Grażyna Syrzistie, Krzysztof Michno, Piotr Bies.

 


W kraju absurdów, czy zdarzają się rzeczy, nazwijmy je, normalne? A co to jest norma? Co tworzy tak zwaną normalność? Jak plemię kanibali traktuje jarosza? Wśród jedzących mięso i to mięso ludzkie, miłośnik jarzyn jest co najmniej dziwakiem. Ale przecież kanibalizm jest wynaturzeniem! To z naszego punktu widzenia. A nas jest więcej. Ostatni kanibale wymierają w głębokiej dżungli Nowej Gwinei. Tak więc normą jest to, co za normę uważa większość. Bies w swojej sztuce „Krzyżowcy” niezwykle trafnie scharakteryzował mentalność rodaków, zainspirowany niedawnymi wydarzeniami przed Pałacem Namiestnikowskim w Warszawie. Zamykając akcję niemal w minimalistycznej formie dialogu przedstawił w konwencji farsy co? Nasz specyficzny patriotyzm, naszą religijność, stosunek do wiary i tradycji, nasze rozumienie samych siebie? Słowa patriotyzm i religia powinny być tutaj wzięte w cudzysłów, by podkreślić niemal złośliwą ironię z jaką do tych pojęć podchodzi Bies, ponieważ jak twierdzi, inaczej w tym kraju już nie można. Na tej ziemi, tej ziemi. Oczywiście polskiej ziemi, jeśliby kto zapomniał źródła cytatu. Jest śmiesznie, a nawet więcej, jest straszno. W scenie rozmowy podczas drogi na Golgotę, autor posłużył się oryginalnymi cytatami z pamiętnych wydarzeń które miały miejsce na Krakowskim Przedmieściu 2010r. Są to patriotyczne i wojenne pieśni (- Wojenko, wojenko, cóżeś ty za pani... intonowana przez jednego z kapłanów jest w tym kontekście perełką komizmu), słoik z ekskrementami, odbezpieczony granat, zdania w rodzaju – to już nie jest stan wojenny, to wojna (jakiś ksiądz pod krzyżem), stwierdzenie episkopatu, że krzyż nie jest sprawą kościoła, czy postać pani Joanny, nazwanej przez świadków Joanną spod krzyża, która w akcie desperacji przywiązała się do bronionego krzyża biało czerwoną szarfą, a usuwana stamtąd przez mundurowe służby, straciła buty. Wyzwiska i wulgaryzmy rzucane przez osobę modląca się na różańcu, czy z innego miejsca, w innej sytuacji słynne – spieprzaj dziadu! Wszystko to można obejrzeć w serwisie Youtube. Sztuka jest bardzo prowincjonalna, arcypolska, przeznaczona w zasadzie tylko dla Polek i Polaków, bo tylko ci, żyjący w kraju absurdów, gdzie dzieją się sceny właśnie takie jak na Krakowskim Przedmieściu, gdzie tragedia śmierci jest cynicznie wykorzystywana do partykularnych celów politycznych mogą ją w pełni zrozumieć. Proszę zauważyć, że o Katastrofie Smoleńskiej która stała się przyczyną warszawskiego krzyża Bies, przez szacunek dla zmarłych, ani razu nie wspomniał. Tak samo dwa inne akty sztuki dziejące się w Raju i w Niebie to wyłącznie nasze, zaściankowe wizje tychże miejsc. „Naszość” jest tutaj niezwykle istotna, bo przecież inaczej być po prostu nie może. Zastanawiam się tylko, czy Bies opisał w Krzyżowcach większość rodaków, czyli normę, czy nie jest aż tak tragicznie?

Adam Nowak, krytyk Warszawa październik 2010

 

Krzyżowcy – premiera kawiarnia Literatka – Zakopane 10.10.2010 z dedykacją Grażynie Syrzistie i Krzysztofowi Michnie.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa IVTorebka filcowa IVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamyka na zatrzaski. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Szerokość ok. 33 cm Wysokość ok. 31...
    130 zł
  • Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletka, z koralików z korala fasetowanego, rurek - koral i pastylek - szkło. Plus masa perłowa - zawieszka. Obw 20,5 cm
    70 zł
  • Spinka góralska VIISpinka góralska VIIMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    180 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.