PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Jacek Dłużewski - Przypadki Gór

Piątek, 18 listopada 2011 r.
Autor: AKS

Jacek Dłużewski - Przypadki GórMiejska Galeria Sztuki im. wł. hr. Zamoyskiego w Zakopanem 18 listopada o godz. 17.00 zaprasza na otwarcie wystawy "Jacek Dłużewski - Przypadki Gór".


Przypadki Gór

W sztuce nie ma przypadków, są za to przypadki odmian niektórych pojęć a jednym z nich jest Góra, która jako pojęcie skrywa w sobie nieskończone i niewyczerpane bogactwo znaczeń. Góra, będąc dla mnie przedmiotem analiz filozoficznych, historycznych i artystycznych skłoniła mnie do podjęcia kilku nowych realizacji malarskich, znalezienia odniesień w poprzednich moich pracach oraz otworzenia sfery dalszych odkryć w tej dziedzinie. W pracy artystycznej szczególnie interesuje mnie przekładanie zawartych w pojęciach znaczeń na język malarski, który wyraża mnie jako człowieka – w wielu przypadkach tego słowa.

Przypadki Gór, które prezentuję na wystawie, wewnętrznie łączą się w grupy lub serie, natomiast jako odrębne zestawy różnicują się ze względu na zawarty w nich problem. Tytuły nowych prac („Futuro-góra”, Pra-góra”, „Meta-góra”) wskazują na problematykę zainteresowań krążących wokół wybranej Góry a także na powody, dla których powstały. Istotne są tu takie zagadnienia jak Czas, Przestrzeń, Sfera i Miejsce.

Przykładowo:
Czas = Przyszłość + Teraźniejszość + Przeszłość
Przestrzeń = Nieskończoność + Otwartość + Skończoność
Czas + Przestrzeń = Sfera (i jej Przypadki, w zależności od konfiguracji)
Sfera + Miejsce = Obraz

Jacek Dłużewski

Ur. w 1966 r. w Zielonej Górze, malarz. Mieszka w Krakowie. Studia w PWSSP we Wrocławiu oraz w ASP w Krakowie na Wydziale Malarstwa. Dyplom w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego w roku 1992.

Prowadzi Pracownię Malarstwa w Krakowskiej Akademii pracując na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Uczy rysunku na Wydziale Form Przemysłowych ASP w Krakowie.

Członek stowarzyszenia artystycznego Otwarta Pracownia w Krakowie. Dwukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury (2003, 2005)

Laureat Konkursów: „Konkurs im. E. Gepperta” w 1993 roku (Nagroda Główna, „Krajowa Wystawa Malarstwa Młodych”, BWA, Wrocław), „Lexmark European Art Prize 2003” (Wyróżnienie, Centrum Sztuki Współczesnej, Zamek Ujazdowski, Warszawa).

Ostatnie wystawy:

2010 „Jacek Dłużewski – w ramach XVIII MFFA”, Mała Galeria, Nowy Sącz

2010 „Futuro-góra”, Szkice malarskie, Dom muzealny „Ornak”, Zakopane

2010 „Trans-lokacje”, Muzeum Ziemi Lubuskiej, Galeria Nowy Wiek, Zielona Góra

2009 „Ikona w sztuce XX wieku”, Galeria Krypta u Pijarów, Kraków

2009 „Przejścia”, Galeria ABC, Poznań

2008 „Ruch 02”, Galeria Leto, Warszawa

2008 „Ruch”, Otwarta Pracownia, Kraków

2007, „Otwarta Pracownia, Offenes Atelier”, Kunsthalle Erfurt, Erfurt (Niemcy)


Miejska Galeria Sztuki im. wł. hr. Zamoyskiego w Zakopanem, ul. Krupówki 41

Zobacz w naszym sklepie:
  • Spinka góralska IXSpinka góralska IXMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    290 zł
  • Torebka filcowa IITorebka filcowa IITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA -...
    160 zł
  • Torebka filcowa ITorebka filcowa ITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.