PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Marcowe Wieczory Kameralne

31 marca – 1 kwietnia 2012 r.
Autor: AKS

Marcowe Wieczory KameralneTowarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego we współpracy z Galerią Ryszarda Orskiego w Zakopanem oraz Instytucją Promocji i Upowszechniania Muzyki Silesia zaprasza na Marcowe Wieczory Kameralne dla upamiętnienia 75. rocznicy śmierci Karola Szymanowskiego.


31 marca (sobota) g. 18.00
Galeria R. Orskiego, ul. Broniewskiego 4

we współpracy z IPiUM „SILESIA” 

RECITAL FORTEPIANOWY
ROMANA PODSADECKA

Karol Szymanowski
Preludia op. 1 (1898-1900)
nr 1 h-moll, nr 2 d-moll, nr 3 D-dur, nr 4 b-moll, nr 5 d-moll, nr 6 a-moll, nr 7 c-moll, nr 8 es-moll, nr 9 b-moll

Claude Debussy
Preludia z. 1
nr 1 Danseuses de Delphes (Tancerki delfickie), nr 2 Voiles (Żagle), nr 3 Le vent dans la plaine (Wiatr na równinie ), nr 4 Les sons et les parfums tournent dans l`air du soir (Dźwięki i wonie roztaczane w aurze wieczoru), nr 5 Les collines d`Anacapri (Wzgórza Anacapri), nr 6 Des pas sur la neige (Kroki na śniegu), nr 7 Ce qu`a vu le vent d`Ouest (Co widział wiatr zachodni), nr 8 La fille aux cheveux de lin (Dziewczyna o włosach jak len), nr 9 La serenade interrompue (Przerwana serenada), nr 10 La Cathedrale engloutie (Zatopiona katedra), nr 11 La Danse de Puck (Taniec Puka) nr 12 Minstrels (Minstrele)

ROMANA PODSADECKA
ukończyła studia z wyróżnieniem w klasie fortepianu prof. Tadeusza Żmudzińskiego i klasie klawesynu prof. Elżbiety Stefańskiej w krakowskiej Akademii Muzycznej. Obecnie jest adiunktem w Katedrze Fortepianu macierzystej uczelni. Debiutowała w wieku 14 lat z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Henryka Czyża podczas Międzynarodowego Festiwalu„Krakowska Wiosna Muzyki”. Uzyskała najwyższą punktację (I miejsce) w Konkursie na Stypendia Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest również laureatką Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku oraz Nagrody Prezydenta Miasta Krakowa. W 1996 r. wraz z Anną Tarnawską uznane zostały za najlepszy duet Kursów Mistrzowskich prowadzonych przez Pierre Amoyola i Pavla Gililova w Akademie de Musique Lausanne (nagroda Radia Szwajcarii Romańskiej). Koncertuje jako pianistka i klawesynistka. Występowała na wielu estradach w Polsce, Niemczech, Włoszech, Norwegii i Szwajcarii. Jest szczególnie ceniona za interpretacje utworów Wolfganga Amadeusza Mozarta i Clauda Debussy’ego.


 

1 kwietnia (niedziela) g. 18.00
Galeria R. Orskiego | ul. Broniewskiego 4

RECITAL FORTEPIANOWY
PIOTR BANASIK

Karol Szymanowski
Etiuda b-moll op. 4 nr 3
2 mazurki op. 62
Maski op. 34, nr 3 Serenada Don Juana

Xawery Scharwenka
Taniec polski es-moll op. 3 nr 1,
Taniec polski F-dur op. 58 nr 1
Rapsodia polska op. 76 nr 1

Feliks Mendelssohn-Barholdy
Variations serieuses op. 54

Fryderyk Chopin
Scherzo cis-moll op. 39

Piotr Banasik w roku 2006 ukończył z wyróżnieniem studia w klasie prof. Andrzeja Jasińskiego w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich pod kierunkiem takich pianistów jak Vera Gornostaeva, Arie Vardi, Alexei Orlovetski, Đang Thái Son, Alexis Weissenberg oraz Krystian Zimerman. Zdobywał nagrody i wyróżnienia na konkursach i festiwalach krajowych i zagranicznych. Jest medalistą 48. Międzynarodowego Konkursu im. Marii Canals w Barcelonie (2002). W tym samym roku otrzymał I nagrodę na Festiwalu Młodych Muzyków w Gdańsku a także został laureatem 36. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. W lutym 2003 r. otrzymał I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym na Stypendia Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W październiku 2003 r. zdobył Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym PARNASSOS w Monterrey w Meksyku. W lutym 2005 roku zdobył II nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie dla Kandydatów do XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, na którym, w październiku 2005, otrzymał szereg nagród pozaregulaminowych m.in. dla najlepszego uczestnika II etapu nie zakwalifikowanego do finału. Jest laureatem nagrody Marszałka Województwa Śląskiego dla Młodych Twórców oraz wielokrotnym stypendystą Ministra Kultury i Sztuki. Występuje z recitalami i koncertami symfonicznymi w kraju i za granicą – m. in. w Niemczech, Czechach, Francji, Kanadzie, Meksyku, Szwajcarii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, na Ukrainie, Słowacji, we Włoszech. Brał udział w międzynarodowych festiwalach m. in. na 22. Septembre Musical de l’Orne we Francji (2004), 60. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach (2005), 24. Międzynarodowym Festiwalu „Chopin w barwach jesieni” (2005), Festiwalu Pianistycznym Alexisa Weissenberga w Szwajcarii (2007) oraz na 8. Muzycznym Festiwalu Al-Ain w Emiratach Arabskich (2008), gdzie wraz z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej wykonywał Koncert fortepianowy Es-dur KV 482 W. A. Mozarta.

KONCERTY KOMENTUJE Karol Rafał Bula

Zobacz w naszym sklepie:
  • Flakon szklany IVFlakon szklany IVOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 13,5 cm, średnica 18 cm (średnica podstawy 13,5 cm)
    130 zł
  • Saszetka ISaszetka ISaszetka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 22 cm. Wysokość ok. 18 cm Materiał: Filc...
    50 zł
  • Spinka góralska ISpinka góralska IMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    180 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.