PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Punkt widzenia. Fotografia przyrodnicza Andrzeja Gibały

Środa, 18 kwietnia 2012 r.
Autor: AKS

Punkt widzenia. Fotografia przyrodnicza Andrzeja GibałyTeresa Jabłońska Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem oraz Andrzej Gibała zapraszają na otwarcie wystawy "Punkt widzenia. Fotografia przyrodnicza Andrzeja Gibały" - 18 kwietnia o godz. 18.00 w Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. St. Witkiewicza, willa Koliba, ul. Kościeliska 18.


PUNKT WIDZENIA.
FOTOGRAFIA PRZYRODNICZA ANDRZEJA GIBAŁY 

19 kwietnia – 1 lipca 2012 

Muzeum Stylu Zakopiańskiego
im. Stanisława Witkiewicza w willi Koliba
Zakopane, ul. Kościeliska18
czynne: środa – sobota 9.00-17.00, niedziela 9.00-15.00 

www.muzeumtatrzanskie.pl

Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego serdecznie zaprasza na wystawę, będącą plonem przyrodniczych wypraw zakopiańczyka Andrzeja Gibały, z wykształcenia inżyniera leśnictwa, którego pasją jest botanika i fotografia. Na ekspozycji prezentujemy 30 zdjęć wybranych z bogatego archiwum autora. Fotografie rzadkich i mniej znanych roślin Tatr i Podtatrza - w ujęciu makro - pokazują nie tylko piękno przyrody, ale też różnorodność i przedziwne kształty maleńkich form, których nie dostrzegamy „gołym okiem”.

Obiektyw aparatu fotograficznego, jak oko mitycznego cyklopa, jest wszechwidzące: ukazuje nam cały, bogaty świat, staje się naszym własnym okiem, wzbogaca umysł, bawi, uczy i zadziwia”  

                                                    Henryk Latoś, 1000 słów o fotografii

Rozwój fotografii cyfrowej i dostępność programów do obróbki zdjęć upowszechniły hobby, które dawniej było w zasięgu nielicznych zapaleńców. Andrzej Gibała każdą wolną chwile poświęca „botanizowaniu” i  „polowaniu” z aparatem na rzadkie gatunki nie tylko w Tatrach, ale również w innych górach Europy. Autor zgromadził już pokaźną liczbę zdjęć, górskiej flory, która jest tematem naszej wystawy, a także górskiej fauny i krajobrazów. Na jego stronie internetowej www.natura-2000.eu możemy obejrzeć portrety ponad pięciuset gatunków roślin oraz relacje z przyrodniczych wycieczek. Andrzej Gibała pisze, że jego celem jest przedstawienie piękna mikroświata roślin szerszemu gronu odbiorców. Czasami nieświadomie można rozdeptać coś małego i z pozoru brzydkiego. W dużym powiększeniu okazuje się jednak, że nieatrakcyjna roślina posiada różnorodne drobne detale i zaskakujące formy. Jeśli interesujący gatunek rośliny zostanie napotkany przy złych warunkach pogodowych, to wtedy jakość zdjęcia jest niższa. Ważne jest jednak dla mnie to, że roślina została sfotografowana w swoim środowisku. 

Przyroda jest wyjątkowo wdzięcznym tematem do fotografowania, a makrofotografia dostarcza nam całkiem nowych wrażeń. Często coś, co wydawało się dobrze znane, ukazuje się w nowej odsłonie efektownych ujęć, czy też abstrakcji. Dzięki obiektywowi aparatu, zmieniając punkt widzenia, możemy dojrzeć „niewidzialne” cuda natury. Mamy nadzieję, ze nasza wystawa stanie się inspiracją do odkrywania fascynującego świata roślin, a także, dzięki „bliskim spotkaniom” - do nowego spojrzenia na przyrodę.

Grażyna Cisło

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.