PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

IV Artystyczny Memoriał Jana Fudali

Sobota, 15 grudnia 2012 r.
Autor: AKS

IV Artystyczny Memoriał Jana Fudali15 grudnia o godz. 15.00 w jasnym Pałacu przy ul. Tetmajera 24 odbędzie się IV Artystyczny Memoriał Jana Fudali organizowany przez TCKiS Jutrzenka.


15 grudnia odbędzie się IV Memoriał Artystyczny Jana Fudali w góralskim tańcu. Wydarzenie rozpocznie się w sobotę o godz. 15.00 w „Jasnym Pałacu” (ul. Tetmajera 24), gdzie w turnieju tańca góralskiego weźmie udział 30 młodych górali.

Tego samego dnia, około godz. 17.30 zostanie ogłoszony werdykt jury i odbędzie się gala wręczenia nagród dla zwycięzców turnieju.

Rywalizacji młodych górali będzie przyglądać się komisja artystyczna w składzie: przewodniczący Krzysztof Trebunia-Tutka – muzyk, architekt, regionalista, Helena Buńda – regionalistka, instruktorka tańca góralskiego,
Adam Nedza-Kubiniec – regionalista, instruktor tańca góralskiego.

Organizatorem Memoriału jest Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka” w Zakopanem. Honorowy patronat nad imprezą objęła rodzina Jana Fudali. Fundatorami nagród są: Katarzyna Fudala – Tęcza i Tatrzański Park Narodowy. 

6 stycznia minie piąta rocznica tragicznej śmierci Jana Fudali - nauczyciela, trenera, tancerza, poety, satyryka, malarza, organizatora zespołów regionalnych oraz twórcy muzeum kultury zagórzańskiej i wołoskiej.

Jan Fudala urodził się w roku 1951 w Dobrzykowicach koło Wrocławia, ale powrócił na rodzinne Podhale. W Zakopanem ukończył Liceum Technik Plastycznych im. Antoniego Kenara, później Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie.
 
W czasie Akademickich Mistrzostw Świata w Szwajcarii w 1973 roku zdobył złoty i srebrny medal. Miał także szereg innych osiągnięć sportowych.

W czasie studiów w Krakowie, wspólnie z Franciszkiem Bachledą-Księdzulorzem i Andrzejem Gąsienicą-Makowskim założył grupę poetycką „Juhasi” piszącą wyłącznie gwarą góralską.

Fudala namalował szereg obrazów na szkle o tematyce regionalnej. W latach 2000 do 2007 był dyrektorem Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdrój.

Za działalność artystyczną i sportową Jan Fudala otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Ostatnią nagrodą odebraną przez Fudalę w dniu jego tragicznej śmierci jest medal "Zasłużony dla kultury Gloria Artis" przyznany przez ministra kultury za działalność w krzewieniu kultury góralskiej.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na płycie DVD...
    35 zł
  • Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik z nieregularnych koralików  - Koral, oraz kilku koralików z bursztynu. Jako przekładki małe rureczki - Koral. Obwód 50 cm. 
    85 zł
  • Bańka choinkowa IIBańka choinkowa IIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.