PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

IV Artystyczny Memoriał Jana Fudali

Sobota, 15 grudnia 2012 r.
Autor: AKS

IV Artystyczny Memoriał Jana Fudali15 grudnia o godz. 15.00 w jasnym Pałacu przy ul. Tetmajera 24 odbędzie się IV Artystyczny Memoriał Jana Fudali organizowany przez TCKiS Jutrzenka.


15 grudnia odbędzie się IV Memoriał Artystyczny Jana Fudali w góralskim tańcu. Wydarzenie rozpocznie się w sobotę o godz. 15.00 w „Jasnym Pałacu” (ul. Tetmajera 24), gdzie w turnieju tańca góralskiego weźmie udział 30 młodych górali.

Tego samego dnia, około godz. 17.30 zostanie ogłoszony werdykt jury i odbędzie się gala wręczenia nagród dla zwycięzców turnieju.

Rywalizacji młodych górali będzie przyglądać się komisja artystyczna w składzie: przewodniczący Krzysztof Trebunia-Tutka – muzyk, architekt, regionalista, Helena Buńda – regionalistka, instruktorka tańca góralskiego,
Adam Nedza-Kubiniec – regionalista, instruktor tańca góralskiego.

Organizatorem Memoriału jest Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka” w Zakopanem. Honorowy patronat nad imprezą objęła rodzina Jana Fudali. Fundatorami nagród są: Katarzyna Fudala – Tęcza i Tatrzański Park Narodowy. 

6 stycznia minie piąta rocznica tragicznej śmierci Jana Fudali - nauczyciela, trenera, tancerza, poety, satyryka, malarza, organizatora zespołów regionalnych oraz twórcy muzeum kultury zagórzańskiej i wołoskiej.

Jan Fudala urodził się w roku 1951 w Dobrzykowicach koło Wrocławia, ale powrócił na rodzinne Podhale. W Zakopanem ukończył Liceum Technik Plastycznych im. Antoniego Kenara, później Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie.
 
W czasie Akademickich Mistrzostw Świata w Szwajcarii w 1973 roku zdobył złoty i srebrny medal. Miał także szereg innych osiągnięć sportowych.

W czasie studiów w Krakowie, wspólnie z Franciszkiem Bachledą-Księdzulorzem i Andrzejem Gąsienicą-Makowskim założył grupę poetycką „Juhasi” piszącą wyłącznie gwarą góralską.

Fudala namalował szereg obrazów na szkle o tematyce regionalnej. W latach 2000 do 2007 był dyrektorem Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdrój.

Za działalność artystyczną i sportową Jan Fudala otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Ostatnią nagrodą odebraną przez Fudalę w dniu jego tragicznej śmierci jest medal "Zasłużony dla kultury Gloria Artis" przyznany przez ministra kultury za działalność w krzewieniu kultury góralskiej.

Zobacz w naszym sklepie:

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.