PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Konferencja „Redyk karpacki”

Poniedziałek, 25 lutego 2013 r.
Autor: AKS

Konferencja „Redyk karpacki”25 lutego w siedzibie Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN przy ul. Chałubińskiego 42 w Zakopanem odbędzie się konferencja informacyjno – szkoleniowa – „Redyk Karpacki”.


Zostaną wygłoszone prelekcję na temat historii pasterstwa w Tatrach, współczesnej sytuacji pasterstwa w Karpatach, będzie prezentacja projektu „Redyk Karpacki 2013”.  Jak mówi baca Piotr Kohut, jest to wydarzenie jakiego jeszcze nie było. Jest to również wydarzenie społeczne i kulturowe, które ma na celu zaktywizować wszystkich pasterzu tzw. „Łuku Karpat”, gdyż dawniej nic tak mieszkańców tej części Europy nie łączyło jak właśnie pasterstwo, a szczególnie pasterstwo transhumancyjne, do którego w tym projekcie nawiązujemy.

Konferencję zorganizowały organizacje pozarządowe: „Karpaty łączą”, „Pasterstwo trasnshumanancyjne”, „Porozumienie karpackie”.

Zapraszamy na konferencję wszystkich zainteresowanych pasterstwem w naszym regionie, a także osoby i instytucje, które chcą wesprzeć ten niepowtarzalny projekt lub wziąć w nim udział.

Redyk Karpacki
Program spotkania informacyjno - szkoleniowego
Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN,  
 Zakopane, ul. Chałubińskiego 42a
25 lutego 2013r. godz. 10.00

09:30 - 10:00  - Rejestracja uczestników 

10:00 - 10:15  - Powitanie gości, rozpoczęcie spotkania

Andrzej Gąsienica Makowski – Starosta Tatrzański

Adam Kitkowski – asystent  Starosty Tatrzańskiego ds. rocznic, inicjatyw i wydawnictw

Piotr Kohut,  Fundacja Pasterstwo Transhumancyjne. 

10:15 - 10:35

Realizacja Redyku Karpackiego jako przykład promocji ekstensywnego pasterstwa transhumancyjnego w Karpatach  – Piotr Kohut,  Fundacja Pasterstwo Transhumancyjne. 

10:35 - 10:55

Wypas kulturowy w Karpatach – założenia projektowe ”Karpaty Łączą” - Józef Michałek, Porozumienie Karpackie. 

10:55 – 11:15

Przyroda siedlisk nieleśnych ukształtowana przez wypas owiec w TPN – Marek Pęksa 

11:15 – 11:35

Przerwa kawowa 

11:45 – 11:55

Historia wypasu owiec i bydła w Tatrach a Redyk Karpacki 2013 na Podhalu-Adam Kitkowski 

11:55 – 12:30 Pytania i wnioski 

Zakończenie spotkania 

12:30 – 13:15

Poczęstunek: „smaczki regionalne”


Takiego wydarzenia jeszcze nie było!

Wyślij owce na Redyk Karpacki „TRANSHUMANCE 2013”! 

Zapraszamy do wsparcia Fundacji w budowaniu stada owiec – kierdla - na wspólny Redyk Karpacki „Transhumance 2013”, który będzie prowadzony przez zawodowych pasterzy łukiem Karpat - przez obszar Rumunii, Ukrainy, Słowacji, Polski i Czech! 

Daj szansę pasterzom  na rozpalenie watry

w sercach ludzi, którym Karpaty są bliskie!  

Uczestnicząc aktywnie w realizacji projektu wpływasz na zachowanie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, jak również na rozwój tożsamości karpackiej! 

Przekaż darowiznę w kwocie 600 zł na zakup owcy,
a będzie ona uczestniczyła w tej wyjątkowej wędrówce! 

Darowizny prosimy wpłacać na konto:

Fundacja „Pasterstwo Transhumancyjne” 43-474 Koniaków 33,

KRS: 0000414829;    NIP: 548-265-93-02

ING Bank Śląski: 27 1050 1403 1000 0023 6167 6295

Tytuł płatności: Darowizna na owcę – Redyk Karpacki 2013 

 

W ramach akcji darowizny na rzecz zakupu owcy oferujemy Wam:

 • możliwość  śledzenia  wędrówki oraz wydarzeń z nią związanych w relacjach medialnych oraz na oficjalnej stronie internetowej Redyku –  

                                        www.transhumance.pl

 • wpis w poczet GAZDÓW-SPONSORÓW Redyku 2013 – za zgodą sponsorów dane imienne zostaną umieszczone na oficjalnej stronie internetowej redyku wraz z przypisanym numerem ewidencyjnym         zakupionej owcy,
 • możliwość uczestnictwa w uroczystej konferencji jesiennej 2013r. na zakończenie Redyku
 • wpis danych imiennych w spisie GAZDÓW-SPONSORÓW w albumie, który zostanie wydany po zakończeniu wędrówki i będzie przekazany dla każdego darczyńcy
 • oryginalny dzwonek pasterski oraz dyplom pamiątkowy

Projekt „REDYK KARPACKI TRANSHUMANCE 2013”  nawiązuje do wielowiekowej wędrówki pasterzy wołoskich z owcami, które doprowadziły do zasiedlenia Karpat i powstania wspólnej wysokogórskiej kultury pasterskiej łączącej społeczności zamieszkujące Karpaty.  Redyk będzie prowadzony w swojej ponadnarodowej archaicznej formie przez obszar górski Rumunii, Ukrainy, Słowacji, Polski i Czech. Owce powędrują w naturalnym dziennym rytmie wypasu zachowując przy tym wszelkie bezpieczeństwo. 

Redyk 2013 to nie tylko projekt promujący dziedzictwo kulturowe, to przede wszystkim wyjątkowy styl życia w zgodzie z rytmem energii jaka drzemie w Karpatach i otaczających je dolinach. 

To również apel o ekologiczny sposób gospodarowania w górach w oryginalnym stylu sezonowych wypasów owiec. 

Dodatkowe informacje:

 • Planowany jest zakup minimum 600 szt. owiec
 • Owce zostaną podzielone na 2 stada w ilości po ok. 300 szt. na dwa odcinki planowanej trasy
 • Projekt zakłada darowiznę ok. 300 szt. owiec pasterzom na Huculszczyźnie (Ukraina) w celu wzmocnienia pogłowia owiec i stworzenia  szansy na reaktywację kulturowego wypasu owiec w  tym regionie
 • Drugie stado owiec powędruje w Beskidy i tam po zakończeniu Redyku zostanie przekazane w formie darowizny lokalnym bacom
Zobacz w naszym sklepie:
 • Magnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
  7 zł
 • 9 SIYŁ - „NOWYJ WIESNY PRZYSEŁ CAS” - album dwupłytowy9 SIYŁ - „NOWYJ WIESNY PRZYSEŁ CAS” - album dwupłytowy„NOWYJ WIESNY PRZYSEŁ CAS” to drugi album zespołu składający się również z dwóch płyt. Pierwsza płyta to tradycyjne melodie podhalańskie. Na drugiej płycie prezentujemy...
  37 zł
 • Aniołek duży IIAniołek duży IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
  16 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.