PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Wieczór poezji i pieśni powstańczej

Środa, 27 lutego 2013 r.
Autor: Adam Kitkowski

Wieczór poezji i pieśni powstańczejZ okazji 150. rocznicy Powstania Styczniowego Starostwo Tatrzańskie oraz Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury zaprasza w dniu 27 lutego o godzinie 19.00 do „Jasnego Pałacu” na wieczór poezji i pieśni powstańczej „Poszli nasi w bój bez broni …”.


wykonawcy:

major Czesław Studencki – prezentacja wizualna

członkowie Klubu Literackiego „Tra-Wers”

oraz

Ewa Czamańska, Andrzej  Jeleń,

uczniowie Zespołu Szkół Artystycznych – oprawa muzyczna

reżyseria: Adam Kitkowski

 

Zapraszamy do udziału i wspólnego śpiewania. Przyjdź z rodziną i znajomymi.

Wstęp wolny (teksty otrzymasz na miejscu).


Wieczór poezji i pieśni z czasów Powstania Styczniowego

 

Walka o wolność, gdy się raz zaczyna,

z krwią ojca spada też na syna.

                                               (A. Mickiewicz, Giaur)

 

W tym roku obchodzimy 150. rocznicę zrywu wolnościowego naszego narodu, które w historii, literaturze i sztuce nazywamy Powstaniem Styczniowym. Polacy, pozbawieni swojego państwa, kilka razy w dziejach nowożytnych znajdowali się na krawędzi istnienia, nawet mogło się wydawać, że znikają i że niebawem w ogóle ich nie będzie. Ale zawsze, po klęskach, które stawiały ich na tej krawędzi, odnajdywali sposób, by się przemienić i odbudować swoją tożsamość, którą już tracili.

Bo jestem z kraju (…)

Z kraju, gdzie po dniach nieszczęśliwych

Zostaje smutne pół – rycerzy - żywych.

                                            (J. Słowacki, Grób Agamemnona)

Po Powstaniu Styczniowym, podobnie jak po powstaniu w 1830 roku, kultura nasza „urodziła” dzieła literackie Orzeszkowej, Żeromskiego, Konopnickiej, Prusa i obrazy braci Gierymskich, Juliusza Kossaka.  To po tym zrywie wolnościowym mieliśmy świętych w osobach Józefa Kalinowskiego (ojciec Rafał) i Adama Chmielowskiego (brat Albert).

Niewielu w historii świata potrafiło z ochłapów i łachmanów stworzyć takie dzieło miłosierdzia. Tak o Adamie Chmielowskim pisał Jan Paweł II.

Dziś kandydatem na ołtarze jest Romuald Traugutt. Tenże dyktator kierował odezwę do pokolenia sobie współczesnego i do pokoleń następnych:

Celem jedynym i rzeczywistym powstania naszego jest odzyskanie niepodległości i ustalenie w kraju naszym porządku opartego na miłości chrześcijańskiej, na poszanowaniu prawa i wszelkiej sprawiedliwości.(…) Idea narodowości jest tak potężna i czyni tak szybkie postępy w Europie, że jej nic nie pokona …

Należy pamiętać o przywódcach powstania, ale nie można zapominać o cichych, „bezimiennych” bohaterach idących w bój pod sztandarami z Matką Boską i pieśniami patriotycznymi na ustach. Zwycięstwo Polaków w tej walce byłoby końcem Imperium Rosyjskiego. Dlaczego walczyliśmy zawsze przede wszystkim z  Rosją carską ? Bo to był największy nasz zaborca. A trzeba mieć świadomość, że w mentalności rosyjskiej zabicie wroga, który mi szkodził, jest ostatecznym sukcesem. Trzeba go zabić, sponiewierać jego ciało i zniszczyć pamięć.

W powstaniu głoszono hasła równości, wolności i niepodległości. Trzeba mieć świadomość, że dzisiaj są one żywotne dla każdego narodu europejskiego. Dlatego 27 lutego 2013 roku  o godzinie 19.00 w „Jasnym Pałacu” chcemy przypomnieć myśl i czyn – tych co ośmielili się być wolni, odważni, ofiarni.  Zapraszamy na wieczór poezji i pieśni z czasów Powstania Styczniowego.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletka, z koralików z korala fasetowanego, rurek - koral i pastylek - szkło. Plus masa perłowa - zawieszka. Obw 20,5 cm
    70 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Spinka góralska XSpinka góralska XMetalowa, mała spinka góralska w kolorze srebrnym z wizerunkiem jelonka w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
    240 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.