PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Wieczór poezji i pieśni powstańczej

Środa, 27 lutego 2013 r.
Autor: Adam Kitkowski

Wieczór poezji i pieśni powstańczejZ okazji 150. rocznicy Powstania Styczniowego Starostwo Tatrzańskie oraz Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury zaprasza w dniu 27 lutego o godzinie 19.00 do „Jasnego Pałacu” na wieczór poezji i pieśni powstańczej „Poszli nasi w bój bez broni …”.


wykonawcy:

major Czesław Studencki – prezentacja wizualna

członkowie Klubu Literackiego „Tra-Wers”

oraz

Ewa Czamańska, Andrzej  Jeleń,

uczniowie Zespołu Szkół Artystycznych – oprawa muzyczna

reżyseria: Adam Kitkowski

 

Zapraszamy do udziału i wspólnego śpiewania. Przyjdź z rodziną i znajomymi.

Wstęp wolny (teksty otrzymasz na miejscu).


Wieczór poezji i pieśni z czasów Powstania Styczniowego

 

Walka o wolność, gdy się raz zaczyna,

z krwią ojca spada też na syna.

                                               (A. Mickiewicz, Giaur)

 

W tym roku obchodzimy 150. rocznicę zrywu wolnościowego naszego narodu, które w historii, literaturze i sztuce nazywamy Powstaniem Styczniowym. Polacy, pozbawieni swojego państwa, kilka razy w dziejach nowożytnych znajdowali się na krawędzi istnienia, nawet mogło się wydawać, że znikają i że niebawem w ogóle ich nie będzie. Ale zawsze, po klęskach, które stawiały ich na tej krawędzi, odnajdywali sposób, by się przemienić i odbudować swoją tożsamość, którą już tracili.

Bo jestem z kraju (…)

Z kraju, gdzie po dniach nieszczęśliwych

Zostaje smutne pół – rycerzy - żywych.

                                            (J. Słowacki, Grób Agamemnona)

Po Powstaniu Styczniowym, podobnie jak po powstaniu w 1830 roku, kultura nasza „urodziła” dzieła literackie Orzeszkowej, Żeromskiego, Konopnickiej, Prusa i obrazy braci Gierymskich, Juliusza Kossaka.  To po tym zrywie wolnościowym mieliśmy świętych w osobach Józefa Kalinowskiego (ojciec Rafał) i Adama Chmielowskiego (brat Albert).

Niewielu w historii świata potrafiło z ochłapów i łachmanów stworzyć takie dzieło miłosierdzia. Tak o Adamie Chmielowskim pisał Jan Paweł II.

Dziś kandydatem na ołtarze jest Romuald Traugutt. Tenże dyktator kierował odezwę do pokolenia sobie współczesnego i do pokoleń następnych:

Celem jedynym i rzeczywistym powstania naszego jest odzyskanie niepodległości i ustalenie w kraju naszym porządku opartego na miłości chrześcijańskiej, na poszanowaniu prawa i wszelkiej sprawiedliwości.(…) Idea narodowości jest tak potężna i czyni tak szybkie postępy w Europie, że jej nic nie pokona …

Należy pamiętać o przywódcach powstania, ale nie można zapominać o cichych, „bezimiennych” bohaterach idących w bój pod sztandarami z Matką Boską i pieśniami patriotycznymi na ustach. Zwycięstwo Polaków w tej walce byłoby końcem Imperium Rosyjskiego. Dlaczego walczyliśmy zawsze przede wszystkim z  Rosją carską ? Bo to był największy nasz zaborca. A trzeba mieć świadomość, że w mentalności rosyjskiej zabicie wroga, który mi szkodził, jest ostatecznym sukcesem. Trzeba go zabić, sponiewierać jego ciało i zniszczyć pamięć.

W powstaniu głoszono hasła równości, wolności i niepodległości. Trzeba mieć świadomość, że dzisiaj są one żywotne dla każdego narodu europejskiego. Dlatego 27 lutego 2013 roku  o godzinie 19.00 w „Jasnym Pałacu” chcemy przypomnieć myśl i czyn – tych co ośmielili się być wolni, odważni, ofiarni.  Zapraszamy na wieczór poezji i pieśni z czasów Powstania Styczniowego.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż" Obwód 43 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral o dwóch odcieniach czerwieni, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez...
    100 zł
  • Obraz olejny Folk IObraz olejny Folk IObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    350 zł
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.