PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Wystawa „Śladami Świętego Brata Alberta”

Środa, 29 maja 2013 r.
Autor: AKS

Wystawa „Śladami Świętego Brata Alberta”W Pustelni Świętego Brata Alberta na Kalatówkach w Zakopanem Fundacja Droga Życia z Warszawy zorganizowała Międzynarodowy Plener Malarski „Śladami Świętego Brata Alberta”. Poplenerowy wernisaż malarski odbędzie się 29 maja o godz. 17 00 w Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego ul. Chałubińskiego 42 w Zakopanem.


MIĘDZYNARODOWY PLENER MALARSKI
Na Ścieżkach Brata Alberta
Pustelnia Świętego Brata Alberta – Zakopane - Kalatówki
ZGROMADZENIE SIÓSTR ALBERTYNEK 

POPLENEROWY WERNISAŻ MALARSKI

29 maja 2013, środa, godz. 17 00

CENTRUM EDUKACJI PRZYRODNICZEJ

TATRZAŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO

ul. Chałubińskiego 42 – 34 500 Zakopane

 

PATRONAT HONOROWY

- Generalna Przełożona Zgromadzenia Sióstr Albertynek Siostra Krzysztofa Babraj

- Dyrektor Paweł Skawiński Tatrzański Park Narodowy

PATRONAT KULTURALNY

- Przewodniczący Krzysztof Dzikowski Związek Zawodowy Twórców Kultury

- Dyrektor Eduard Shvaiko Centrum Kulturalne Białorusi

- Instytut Sztuk Artystycznych - Batumi

PATRONAT SPOŁECZNY

- Prezes Adam Kompowski KOMISARZ ORGANIZACYJNY, KUTATOR ARTYSTYCZNY

- Marek Madej, Siostra Lidia Pawełczak, Maria Sadowska GOSPODARZ WERNISAŻU MALARSKIEGO

- Kierownik DNE TPN dr inż. Marcin Guzik GOSPODARZ PLENERU MALARSKIEGO

- Siostra Przełożona Agnieszka Kramarz – Pustelnia Brata Alberta 

LISTA UCZESTNIKÓW PLENERU MALARSKIEGO: 

1.Sergej Samusenko                                   - Białoruś

2.Dmitri Igumnov                                      - Białoruś

3.Maria Sadowska                                     - Łódź

4.Anna Mróz Witaszek                              - Łódż

5.Agnieszka Niżegorodcew                       - Kraków

6. Ewa Wsiołkowska Żelewska                  - Kraków

7.Jan Brodziak                                           - Warszawa

8.Marek Madej                                           - Warszawa

9.Maria Bieńkowska Kopczyńska             - Kraków

10.Hanna Kozarzewska Osowicka            - Michałowice k/Warszawy

11.Teresa Malinowska                               - Warszawa

12.Bartosz Dzikowski                                - Kraków

13.Stanisław Stoń                                       - Warszawa

14.Elżbieta Szarejko                                   - Warszawa

15.Zurab Phagava                                       - Gruzja

16.Siostra Lidia Pawełczak                        - Kraków

17. Siostra Magdalena – Ewa Wronicz      - Lelów   

 

KOMISARZ ORGANIZACYJNY                    - Wiceprezes FDŻ Marek Madej

GOSPODARZ WERNISAŻU                       - Kierownik DNE TPN dr Marcin Guzik

KURATOR ARTYSTYCZNY                          - OŁ ZPAP Maria Sadowska


W Pustelni Świętego Brata Alberta  na Kalatówkach w Zakopanem Fundacja Droga Życia z Warszawy zorganizowała Międzynarodowy Plener Malarski „Śladami Świętego Brata Alberta”.  Korzystając z gościnności Pustelni Zgromadzenia Sióstr Albertynek artyści z Warszawy, Łodzi, Krakowa ale także Gruzji i Białorusi przez dziesięć dni tworzyli swoje prace o tematyce nie tylko związane z miejscem ich pobytu, z duchowością tego miejsca ale również z krajobrazem przyrodniczym Tatr malując także architekturę i urbanistykę regionu. Na zakończenie pleneru w środę 29 maja odbędzie się uroczysty Wernisaż Poplenerowy w Centrum Edukacji Ekologicznej Tatrzańskiego Parku Narodowego przy ul. Chałubińskiego 42 w Zakopanem na który artyści, gospodarze pleneru i organizatorzy Spotkania Poplenerowego serdecznie zapraszają mieszkańców Zakopanego jak i gości przebywających w tym okresie w Tatrach i na Podhalu.

Walory przyrodnicze, wizualne tego regionu znane są nie tylko w Polsce ale i w całej Europie. Przyjeżdżają tutaj turyści  nie tylko z kraju ale i szerokiego Świata, by tutaj nie tylko odpocząć czy zwiedzić urokliwe zakątki przyrody, ale w Pustelni Zgromadzenia Sióstr Albertynek na Kalatówkach odnowić swoje siły duchowe do dalszej zawodowej, twórczej pracy także i artystycznej w ich codziennym życiu.  Plener na Kalatówkach gości znamienitych artystów z różnych stron Polski ale i zagranicy, są to: Dmitrij Igumnov i Sergey Samusenko z Mińska Białoruskiego, Zurab Phagava z Batumi w Gruzji, Maria Sadowska i Hanna Mróz Witaszek z Łodzi, z Krakowa Ewa Wsiołkowska Żelewska, Agnieszka Niżegorodcew, Bartosz Dzikowski, Małgorzata Bieńkowska Kopczyńska, z Warszawy Jan Brodziak, Elżbieta Szaerejko, Stanisław Stoń, Marek Madej, Hanna Kozarzewska Osowicka, Teresa Malinowska a także malujące Siostry Albertynki Lidia Pawełczak oraz Siostra Magdalena - Ewa Wronicz.

Efektem dziesięciodniowego pobytu artystów w Pustelni na Kalatówkach jest już powstałych kilkadziesiąt prac, głównie obrazów olejnych ale i akwarel oraz pasteli. Pomysłodawcą zorganizowania pleneru właśnie u Sióstr Albertynek  była Siostra Lidia Pawełczak z Krakowa. Absolwentka uczelni artystycznej z Torunia uczestniczyła we wcześniejszych plenerach Fundacji Droga Życia i zaproponowała, żeby kolejny zorganizować właśnie tutaj. Dzięki aprobacie Siostry Przełożonej Generalnej z Krakowa  Krzysztofy Babraj a bezpośredniej opiece artystycznej, pobytowej ale i duchowej Siostry Przełożonej Pustelni Agnieszce Kramarz plener stał się  faktem. Artyści malowali na płótnach nie tylko przyrodę , ale i architekturę, kościoły drewniane, kaplice, stare drewniane chaty góralskie. Jak stwierdzili szczególnie artyści z zagranicy, są zachwyceni przyrodą Tatrzańskiego Parku Narodowego, potwierdzają, że jest to jedno z najpiękniejszych, cudownych miejsce w Polsce. Mocno są zbudowani atmosferą podczas ich pobytu oraz gościnnością Sióstr Albertynek.

Mieszkańcówy Podhala to nie dziwi. Wszyscy  wiedzą, że życzliwość  jaką Siostry z Kalatówek darzą osoby, z którymi spotykają się na co dzień należy w dzisiejszych  czasach do rzadkości. Uczestnicy pleneru słowa podziękowania za wybranie właśnie tego cudownego miejsca swojego pleneru i przyjazdu do Pustelni na Kalatówkach w Tatrach kierują jeszcze raz ku Siostrze Generalnej Zgromadzenia Sióstr Albertynek Krzysztofie Babraj  z Krakowa.

Nad powyższym przedsięwzięciem artystycznym Patronat Kulturalny objął Związek Zawodowy Twórców Kultury z jego Przewodniczącym Krzysztofem Dzikowskim wraz z Dyrektorem Centrum Kulturalnego Białorusi Eduardem Shvaiko a także Instytut Artystyczny z Batumi w Gruzji. Natomiast  Patronat Społeczny sprawuje Prezes Fundacji Droga Życia Adam Kompowski, pieczy organizacyjnej nad realizacją Wernisażu Poplenerowego udzielił Kierownik Działu Edukacji i Nauki  Tatrzańskiego Parku Narodowego dr Marcin Guzik. Artyści serdecznie dziękuję Dyrektorowi Tatrzańskiego Parku Narodowego Pawłowi  Sławińskiemu za udostępnienie dla celów prezentacji artystycznej jakże gościnnych progów tutejszej placówki dydaktyczno - przyrodniczo - muzealnej.

Bezpośrednią opiekę nad realizacją przedmiotowego przedsięwzięcia kulturalnego artyści powierzyli Marii Sadowskiej z Łodzi jako Kuratorowi Artystycznemu, Siostrze Lidii Pawełczak Komisarzowi Organizacyjnemu w miejscu oraz Markowi Madejowi także  Komisarzowi Organizacyjnemu, który bezpośrednio zapraszał uczestników pleneru z Polski jak i z zagranicy.

Komisarz Organizacyjny Pleneru
Marek Madej – Fundacja Droga Życia

Zobacz w naszym sklepie:
  • Podkładki korkowe FolkPodkładki korkowe FolkPodkładki korkowe pod kubki z autorskim wzorem w stylu folk, zainspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Czarno - biały design z pewnością...
    25 zł
  • Saszetka ISaszetka ISaszetka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 22 cm. Wysokość ok. 18 cm Materiał: Filc...
    50 zł
  • Flakon szklany IVFlakon szklany IVOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 13,5 cm, średnica 18 cm (średnica podstawy 13,5 cm)
    90 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.