PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Wystawa „Śladami Świętego Brata Alberta”

Środa, 29 maja 2013 r.
Autor: AKS

Wystawa „Śladami Świętego Brata Alberta”W Pustelni Świętego Brata Alberta na Kalatówkach w Zakopanem Fundacja Droga Życia z Warszawy zorganizowała Międzynarodowy Plener Malarski „Śladami Świętego Brata Alberta”. Poplenerowy wernisaż malarski odbędzie się 29 maja o godz. 17 00 w Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego ul. Chałubińskiego 42 w Zakopanem.


MIĘDZYNARODOWY PLENER MALARSKI
Na Ścieżkach Brata Alberta
Pustelnia Świętego Brata Alberta – Zakopane - Kalatówki
ZGROMADZENIE SIÓSTR ALBERTYNEK 

POPLENEROWY WERNISAŻ MALARSKI

29 maja 2013, środa, godz. 17 00

CENTRUM EDUKACJI PRZYRODNICZEJ

TATRZAŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO

ul. Chałubińskiego 42 – 34 500 Zakopane

 

PATRONAT HONOROWY

- Generalna Przełożona Zgromadzenia Sióstr Albertynek Siostra Krzysztofa Babraj

- Dyrektor Paweł Skawiński Tatrzański Park Narodowy

PATRONAT KULTURALNY

- Przewodniczący Krzysztof Dzikowski Związek Zawodowy Twórców Kultury

- Dyrektor Eduard Shvaiko Centrum Kulturalne Białorusi

- Instytut Sztuk Artystycznych - Batumi

PATRONAT SPOŁECZNY

- Prezes Adam Kompowski KOMISARZ ORGANIZACYJNY, KUTATOR ARTYSTYCZNY

- Marek Madej, Siostra Lidia Pawełczak, Maria Sadowska GOSPODARZ WERNISAŻU MALARSKIEGO

- Kierownik DNE TPN dr inż. Marcin Guzik GOSPODARZ PLENERU MALARSKIEGO

- Siostra Przełożona Agnieszka Kramarz – Pustelnia Brata Alberta 

LISTA UCZESTNIKÓW PLENERU MALARSKIEGO: 

1.Sergej Samusenko                                   - Białoruś

2.Dmitri Igumnov                                      - Białoruś

3.Maria Sadowska                                     - Łódź

4.Anna Mróz Witaszek                              - Łódż

5.Agnieszka Niżegorodcew                       - Kraków

6. Ewa Wsiołkowska Żelewska                  - Kraków

7.Jan Brodziak                                           - Warszawa

8.Marek Madej                                           - Warszawa

9.Maria Bieńkowska Kopczyńska             - Kraków

10.Hanna Kozarzewska Osowicka            - Michałowice k/Warszawy

11.Teresa Malinowska                               - Warszawa

12.Bartosz Dzikowski                                - Kraków

13.Stanisław Stoń                                       - Warszawa

14.Elżbieta Szarejko                                   - Warszawa

15.Zurab Phagava                                       - Gruzja

16.Siostra Lidia Pawełczak                        - Kraków

17. Siostra Magdalena – Ewa Wronicz      - Lelów   

 

KOMISARZ ORGANIZACYJNY                    - Wiceprezes FDŻ Marek Madej

GOSPODARZ WERNISAŻU                       - Kierownik DNE TPN dr Marcin Guzik

KURATOR ARTYSTYCZNY                          - OŁ ZPAP Maria Sadowska


W Pustelni Świętego Brata Alberta  na Kalatówkach w Zakopanem Fundacja Droga Życia z Warszawy zorganizowała Międzynarodowy Plener Malarski „Śladami Świętego Brata Alberta”.  Korzystając z gościnności Pustelni Zgromadzenia Sióstr Albertynek artyści z Warszawy, Łodzi, Krakowa ale także Gruzji i Białorusi przez dziesięć dni tworzyli swoje prace o tematyce nie tylko związane z miejscem ich pobytu, z duchowością tego miejsca ale również z krajobrazem przyrodniczym Tatr malując także architekturę i urbanistykę regionu. Na zakończenie pleneru w środę 29 maja odbędzie się uroczysty Wernisaż Poplenerowy w Centrum Edukacji Ekologicznej Tatrzańskiego Parku Narodowego przy ul. Chałubińskiego 42 w Zakopanem na który artyści, gospodarze pleneru i organizatorzy Spotkania Poplenerowego serdecznie zapraszają mieszkańców Zakopanego jak i gości przebywających w tym okresie w Tatrach i na Podhalu.

Walory przyrodnicze, wizualne tego regionu znane są nie tylko w Polsce ale i w całej Europie. Przyjeżdżają tutaj turyści  nie tylko z kraju ale i szerokiego Świata, by tutaj nie tylko odpocząć czy zwiedzić urokliwe zakątki przyrody, ale w Pustelni Zgromadzenia Sióstr Albertynek na Kalatówkach odnowić swoje siły duchowe do dalszej zawodowej, twórczej pracy także i artystycznej w ich codziennym życiu.  Plener na Kalatówkach gości znamienitych artystów z różnych stron Polski ale i zagranicy, są to: Dmitrij Igumnov i Sergey Samusenko z Mińska Białoruskiego, Zurab Phagava z Batumi w Gruzji, Maria Sadowska i Hanna Mróz Witaszek z Łodzi, z Krakowa Ewa Wsiołkowska Żelewska, Agnieszka Niżegorodcew, Bartosz Dzikowski, Małgorzata Bieńkowska Kopczyńska, z Warszawy Jan Brodziak, Elżbieta Szaerejko, Stanisław Stoń, Marek Madej, Hanna Kozarzewska Osowicka, Teresa Malinowska a także malujące Siostry Albertynki Lidia Pawełczak oraz Siostra Magdalena - Ewa Wronicz.

Efektem dziesięciodniowego pobytu artystów w Pustelni na Kalatówkach jest już powstałych kilkadziesiąt prac, głównie obrazów olejnych ale i akwarel oraz pasteli. Pomysłodawcą zorganizowania pleneru właśnie u Sióstr Albertynek  była Siostra Lidia Pawełczak z Krakowa. Absolwentka uczelni artystycznej z Torunia uczestniczyła we wcześniejszych plenerach Fundacji Droga Życia i zaproponowała, żeby kolejny zorganizować właśnie tutaj. Dzięki aprobacie Siostry Przełożonej Generalnej z Krakowa  Krzysztofy Babraj a bezpośredniej opiece artystycznej, pobytowej ale i duchowej Siostry Przełożonej Pustelni Agnieszce Kramarz plener stał się  faktem. Artyści malowali na płótnach nie tylko przyrodę , ale i architekturę, kościoły drewniane, kaplice, stare drewniane chaty góralskie. Jak stwierdzili szczególnie artyści z zagranicy, są zachwyceni przyrodą Tatrzańskiego Parku Narodowego, potwierdzają, że jest to jedno z najpiękniejszych, cudownych miejsce w Polsce. Mocno są zbudowani atmosferą podczas ich pobytu oraz gościnnością Sióstr Albertynek.

Mieszkańcówy Podhala to nie dziwi. Wszyscy  wiedzą, że życzliwość  jaką Siostry z Kalatówek darzą osoby, z którymi spotykają się na co dzień należy w dzisiejszych  czasach do rzadkości. Uczestnicy pleneru słowa podziękowania za wybranie właśnie tego cudownego miejsca swojego pleneru i przyjazdu do Pustelni na Kalatówkach w Tatrach kierują jeszcze raz ku Siostrze Generalnej Zgromadzenia Sióstr Albertynek Krzysztofie Babraj  z Krakowa.

Nad powyższym przedsięwzięciem artystycznym Patronat Kulturalny objął Związek Zawodowy Twórców Kultury z jego Przewodniczącym Krzysztofem Dzikowskim wraz z Dyrektorem Centrum Kulturalnego Białorusi Eduardem Shvaiko a także Instytut Artystyczny z Batumi w Gruzji. Natomiast  Patronat Społeczny sprawuje Prezes Fundacji Droga Życia Adam Kompowski, pieczy organizacyjnej nad realizacją Wernisażu Poplenerowego udzielił Kierownik Działu Edukacji i Nauki  Tatrzańskiego Parku Narodowego dr Marcin Guzik. Artyści serdecznie dziękuję Dyrektorowi Tatrzańskiego Parku Narodowego Pawłowi  Sławińskiemu za udostępnienie dla celów prezentacji artystycznej jakże gościnnych progów tutejszej placówki dydaktyczno - przyrodniczo - muzealnej.

Bezpośrednią opiekę nad realizacją przedmiotowego przedsięwzięcia kulturalnego artyści powierzyli Marii Sadowskiej z Łodzi jako Kuratorowi Artystycznemu, Siostrze Lidii Pawełczak Komisarzowi Organizacyjnemu w miejscu oraz Markowi Madejowi także  Komisarzowi Organizacyjnemu, który bezpośrednio zapraszał uczestników pleneru z Polski jak i z zagranicy.

Komisarz Organizacyjny Pleneru
Marek Madej – Fundacja Droga Życia

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Torebka filcowa VIITorebka filcowa VIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z dopinaną na zatrzask wkładką z podszewki zamykaną na zamek błyskawiczny...
    160 zł
  • Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż" Obwód 43 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral o dwóch odcieniach czerwieni, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez...
    100 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.