PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Koncert kwartetu «Airis»

Czwartek, 11 lipca 2013 r.
Autor: AKS

Koncert kwartetu «Airis»Muzeum Karola Szymanowskiego w willi ATMA w Zakopanem Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, ul. Kasprusie 19 zaprasza na koncert kwartetu «Airis» „Kolacja na cztery ręce”: Ravel – Szymanowski, który odbędzie się 11 lipca o godz. 18.00.


AIRIS QUARTET:

Aleksandra Czajor – I skrzypce

Grażyna Zubik – II skrzypce

Natalia Warzecha – altówka

Katarzyna Detko – wiolonczela

 

Słowo o muzyce: Małgorzata Janicka-Słysz

 

PROGRAM

Maurice Ravel (1875-1937)

Kwartet smyczkowy F-dur

I       Allegro moderato. Très doux

II       Assez vif. Très rythmé

III      Très lent

IV     Vif et agité

 

Karol Szymanowski (1882-1937)

II Kwartet smyczkowy op. 56

I       Moderato

II       Vivace, scherzando

III      Lento

 

Airis Quartet powstał w roku 2007. Tworzą go absolwentki Akademii Muzycznej w Krakowie. W niespełna pół roku od rozpoczęcia działalności kwartet wziął udział w Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie, na którym zajął
II miejsce, co zaowocowało zaproszeniem na Festiwal Muzyczny w Trnavie na Słowacji
i recitalem w tamtejszym Muzeum Sztuki Współczesnej. Następne lata działalności kwartetu przyniosły kolejne nagrody:

 • Specjalną Nagrodę Przyjaźni Polsko-Duńskiej na Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej (Kraków, 2010),
 • Honorowe Wyróżnienie w finale I Międzynarodowego Konkursu Kwartetów Smyczkowych (Radom, 2011),
 • Nagrodę Publiczności przyznana podczas koncertu wieńczącego Kursy Mistrzowskie
  z Apollon Musagete Quartet (Augsburg, 2011),
 • „EMCY Prize For Excelent Performance”, Specjalną Nagrodę pozaregulaminową – zaproszenie na Festival Orlando w Holandii na Konkursie Charles Hennen Competition (Herleen, 2012) 
 • Windisch Kammermusik Preis (Wiedeń, 2012)

 

Zespół kształcił się pod kierunkiem muzyków Kwartetu Dafo w Krakowie, a obecnie studiuje podyplomowo na Uniwersytecie Muzycznym i Sztuk Scenicznych w Wiedniu w klasie prof. Johannesa Meissla. W roku 2012 został przyjęty do grona zespołów członkowskich europejskiej akademii muzyki kameralnej European Chamber Music Academy, zrzeszającej wybitnych profesorów-kameralistów i młode wkraczające na rynek muzyczny zespoły z całej Europy.

W repertuarze kwartetu znajdują się dzieła klasyczne i romantyczne oraz muzyka XX i XXI wieku, która zajmuje w nim szczególne miejsce. Kwartet współpracował z wybitnymi kompozytorami takimi jak Krzysztof Penderecki, Krzysztof Meyer, Rafał Augustyn, Ib Norholm. W listopadzie 2011 roku Airis Quartet dokonał nagrania ścieżki dźwiękowej do polsko-francuskiego filmu Krzysztofa Rogulskiego pt. „ Dans le pas de Marie Curie” skomponowanej przez wybitnego kompozytora muzyki filmowej młodego pokolenia Krzysztofa A. Janczaka.

Airis Quartet nie ogranicza swej działalności jedynie do kwartetu. Od roku 2011 współpracuje z wybitnym niemieckim klarnecistą Danielem Bollingerem koncertując wspólnie w Polsce i Niemczech, a od roku 2012 stale współpracuje z Tarnowskim Chórem Puellae Orantes laureatem m.in. Fryderyka 2011. We wrześniu 2012 roku ukazała się płyta Chóru i Airis Quartet „Ave Maria” zawierająca kompozycje klasyków jak również specjalnie napisane na tę okazję utwory takich kompozytorów jak Miłosz Bembinow, Paweł Łukaszewski czy Michał Lorenc.

Kwartet doskonalił swe umiejętności pod kierunkiem wybitnych muzyków kameralistów: Marka Mosia(Kwartet Śląski, Orkiestra Aukso), Arkadiusza Kubicy(Kwartet Śląsk), Piotra Reicherta (Kwartet Camerata), Royal String Quartet, Apollon Musagette Quartett, Melos Quartet, Kwartetu Dafo, Piotra Tarcholika, Jeroena Reulinga, Sary Kapustin (Rubens Quartet), Marca Danela (Danel Quartet), Grzegorza Kotowa (Szymanowski Quartet), Luc Marie Aguera (Ysaye Quartet), Hatto Bayerle, Johannesa Meissla (Artis Quartet). W swoim dorobku koncertowym ma występy na festiwalach w Polsce, Niemczech, Francji, Holandii, Słowacji i Węgrzech.

Zobacz w naszym sklepie:
 • Portfel IIPortfel IIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Brązowy...
  35 zł
 • Okładka na zeszyt IVOkładka na zeszyt IVLudowe okładka na zeszyt (A5) z czarnego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
  30 zł
 • Falkon szklany IIFalkon szklany IIFalkon szklany w postaci cylindra z lekko wklęsłymi ścianami, z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 35 cm, średnica 14 cm.
  170 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.