PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

XXI Mistrzostwa Polski w Paleniu Fajki

Sobota, 10 maja 2014 r.
Autor: Paulina Wylężek UMZ

XXI Mistrzostwa Polski w Paleniu FajkiBurmistrz Zakopanego, Przemyski Klub Fajki i Karczma Honielnik w sobotę 10 maja 2014 roku po raz pierwszy w dziejach Podhala organizują XXI Mistrzostwa Polski w Paleniu Fajki - Zakopane 2014. Ilość zawodników (z Polski i zza granicy) na tej imprezie jest ograniczona. Przewidujemy prócz turnieju Palenia Fajki na czas (według reguł CIPC), który odbędzie się w Karczmie Honielnik na Gubałówce, także wiele innych atrakcji m.in prezentacje twórców fajek, wycieczki, góralską muzykę i wiele, wiele innych.


Mistrzostwa Polski, objęte zostały  honorowym patronatem Burmistrza Miasta Zakopane. Sędzią Głównym będzie Prezydent RPKF Henryk Rogalski. Również Państwo, Koledzy Fajczarze, możecie skorzystać z niepowtarzalnej okazji i włączyć się w te niecodzienne spotkanie ludzi o fajowym usposobieniu. Prezydent Przemyskiego Klubu Fajki Zbigniew Bednarczyk

Fajka wraca pod Tatry…
Obecnie fajczarstwo na Podhalu jest ginącym zawodem, ale w XIX i na początku XX wieku palenie tytoniu było bardzo powszechne wśród górali. Związane z tym było istnienie silnych ośrodków produkcji fajek – m.in. w Ratułowie, Zubsuchym, Olczy. Były one gliniane i okuwane blachą z drewnianym cybuchem, wykonywane ręcznie i pięknie zdobione. Tworzono fajki odświętne, bardziej ozdobne oraz używane na co dzień, skromniejsze, ale za to wygodniejsze w użyciu.

Oprócz Podhala znajdowały one nabywców na Spiszu, Orawie i we wsiach gorczańskich, sprzedawane były także na jarmarku w Nowym Targu. Tytoń do nich przywożono z Węgier i Słowacji. O ich popularności świadczy też fakt, że w malarstwie i piśmiennictwie tego okresu utrwalił się wizerunek górala z nieodłączną fajką.

Niestety po pierwszej wojnie światowej zmalała ich popularność. Fajki góralskie zaczęły być jednak sprzedawane jako pamiątki z Zakopanego, pełniąc funkcję dekoracyjną. Obecnie ciekawą kolekcję zabytkowych fajek podhalańskich posiada Muzeum Tatrzańskie.

Tradycje fajczarskie kultywowane są natomiast z powodzeniem do dnia dzisiejszego  w Przemyślu i tam też zrodziła się idea sprowadzenia Mistrzostw Polski w Paleniu Fajki właśnie pod Tatry. Podczas V Święta Fajki, zorganizowanego w 2010 r. przez Prezydenta Miasta Przemyśla i Przemyski Klub Fajki, gościła tam delegacja z Zakopanego na czele z burmistrzem Januszem Majchrem. Święto odbyło się pod hasłem „Fajecko hej…” i było bogate  w góralskie akcenty. Zaowocowało ono zaproszeniem, aby to właśnie w Zakopanem mogli się spotkać nie tylko miłośnicy fajki z całej Polski, ale także dwie fajczarskie tradycje – przemyska i podhalańska.

PROGRAM:
Karczma „Honielnik”, Polana Pająkówka 5g, Kościelisko
10.00-15.00 Rejestracja zawodników 
13.00-14.00 Posiedzenie Rady Prezydentów Polskich Klubów Fajki
13.00-15.00 Obiad  
                                                                                                                                                              15.00 Oficjalne rozpoczęcie Mistrzostw Polski w Paleniu Fajki Zakopane 2014 o Puchar Burmistrza Zakopanego                                                                                                                                                              
18.00 Podwieczorek
19.00 ogłoszenie wyników i rozdanie nagród
20.30 Watra i Biesiada Góralska

ORGANIZATORZY:
Burmistrz Miasta Zakopane, Przemyski Klub Fajki, Karczma Honielnik, Fajkowo.pl

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XITorebka filcowa XITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA - dodatkowo...
    160 zł
  • Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik z drobnych Korali rekonstruowanych oraz z przekładek - drobniutkich koralików szklanych. Obwód 49,5 cm. Średnica koralików z korala 0,7 i 0,5 cm. Zapięcie...
    65 zł
  • Torebka filcowa XVTorebka filcowa XVOkrągła torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki.   Obwód ok. 57 cm Wysokość ok.20 cm Wysokość z...
    60 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.