PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

XXI Mistrzostwa Polski w Paleniu Fajki

Sobota, 10 maja 2014 r.
Autor: Paulina Wylężek UMZ

XXI Mistrzostwa Polski w Paleniu FajkiBurmistrz Zakopanego, Przemyski Klub Fajki i Karczma Honielnik w sobotę 10 maja 2014 roku po raz pierwszy w dziejach Podhala organizują XXI Mistrzostwa Polski w Paleniu Fajki - Zakopane 2014. Ilość zawodników (z Polski i zza granicy) na tej imprezie jest ograniczona. Przewidujemy prócz turnieju Palenia Fajki na czas (według reguł CIPC), który odbędzie się w Karczmie Honielnik na Gubałówce, także wiele innych atrakcji m.in prezentacje twórców fajek, wycieczki, góralską muzykę i wiele, wiele innych.


Mistrzostwa Polski, objęte zostały  honorowym patronatem Burmistrza Miasta Zakopane. Sędzią Głównym będzie Prezydent RPKF Henryk Rogalski. Również Państwo, Koledzy Fajczarze, możecie skorzystać z niepowtarzalnej okazji i włączyć się w te niecodzienne spotkanie ludzi o fajowym usposobieniu. Prezydent Przemyskiego Klubu Fajki Zbigniew Bednarczyk

Fajka wraca pod Tatry…
Obecnie fajczarstwo na Podhalu jest ginącym zawodem, ale w XIX i na początku XX wieku palenie tytoniu było bardzo powszechne wśród górali. Związane z tym było istnienie silnych ośrodków produkcji fajek – m.in. w Ratułowie, Zubsuchym, Olczy. Były one gliniane i okuwane blachą z drewnianym cybuchem, wykonywane ręcznie i pięknie zdobione. Tworzono fajki odświętne, bardziej ozdobne oraz używane na co dzień, skromniejsze, ale za to wygodniejsze w użyciu.

Oprócz Podhala znajdowały one nabywców na Spiszu, Orawie i we wsiach gorczańskich, sprzedawane były także na jarmarku w Nowym Targu. Tytoń do nich przywożono z Węgier i Słowacji. O ich popularności świadczy też fakt, że w malarstwie i piśmiennictwie tego okresu utrwalił się wizerunek górala z nieodłączną fajką.

Niestety po pierwszej wojnie światowej zmalała ich popularność. Fajki góralskie zaczęły być jednak sprzedawane jako pamiątki z Zakopanego, pełniąc funkcję dekoracyjną. Obecnie ciekawą kolekcję zabytkowych fajek podhalańskich posiada Muzeum Tatrzańskie.

Tradycje fajczarskie kultywowane są natomiast z powodzeniem do dnia dzisiejszego  w Przemyślu i tam też zrodziła się idea sprowadzenia Mistrzostw Polski w Paleniu Fajki właśnie pod Tatry. Podczas V Święta Fajki, zorganizowanego w 2010 r. przez Prezydenta Miasta Przemyśla i Przemyski Klub Fajki, gościła tam delegacja z Zakopanego na czele z burmistrzem Januszem Majchrem. Święto odbyło się pod hasłem „Fajecko hej…” i było bogate  w góralskie akcenty. Zaowocowało ono zaproszeniem, aby to właśnie w Zakopanem mogli się spotkać nie tylko miłośnicy fajki z całej Polski, ale także dwie fajczarskie tradycje – przemyska i podhalańska.

PROGRAM:
Karczma „Honielnik”, Polana Pająkówka 5g, Kościelisko
10.00-15.00 Rejestracja zawodników 
13.00-14.00 Posiedzenie Rady Prezydentów Polskich Klubów Fajki
13.00-15.00 Obiad  
                                                                                                                                                              15.00 Oficjalne rozpoczęcie Mistrzostw Polski w Paleniu Fajki Zakopane 2014 o Puchar Burmistrza Zakopanego                                                                                                                                                              
18.00 Podwieczorek
19.00 ogłoszenie wyników i rozdanie nagród
20.30 Watra i Biesiada Góralska

ORGANIZATORZY:
Burmistrz Miasta Zakopane, Przemyski Klub Fajki, Karczma Honielnik, Fajkowo.pl

Zobacz w naszym sklepie:
  • Korale folkowe IIKorale folkowe IIKorale folkowe wykonane z tybetu i żółtej włóczki. Zapinane na haczyk. Długość całości 72 cm.
    70 zł
  • Podkładki korkowe FolkPodkładki korkowe FolkPodkładki korkowe pod kubki z autorskim wzorem w stylu folk, zainspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Czarno - biały design z pewnością...
    25 zł
  • Magnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.