PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Chopin w Atmie

Piątek, 1 sierpnia 2014 r.
Autor: Ada Ginał-Zwolińska

Chopin w AtmieKoncert wybranych chopinowskich dzieł w wyjątkowej scenerii Willi Atma zapowie 1 sierpnia 2014 6. edycję Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach“ w Zakopanem. Zagrają wybitni artyści młodego pokolenia – wiolonczelista Rafał Jezierski, koncertmistrz Orquestra de la Comunitat Valenciana oraz hiszpańska pianistka Nieves Pascual.


Festiwal „Muzyka na Szczytach“, jedna z najważniejszych imprez muzycznych w kraju, przyciągnie w tym roku do Zakopanego światowej klasy artystów, a prezentacja topowych wydarzeń w gwiazdorskich wykonaniach potrwa od 13 do 20 września. Udział w festiwalu zapowiedzieli tej klasy muzycy, co The Brodsky Quartet, Roxanna Panufnik, Apollon Musagete Quartett, Sinfonietta Cracovia, Andrzej Jagodziński, Trio BLUette, Lily Maisky, Jean Luc Tingaud, Marcin Zdunik, Marek Bracha, Grzegorz Kotów i wielu innych.

Zapowiedzią Festiwalu będzie koncert 1 sierpnia w historycznej scenerii Willi Atma. Z programem chopinowskim wystąpią tu:

Wiolonczelista Rafał Jezierski to absolwent legendarnych nowojorskich uczelni: Juilliard oraz Manhattan School of Music, a także klas mistrzowskich Mścisława Rostropowicza, Yo-Yo Ma, Lynnem Harell i Janosa Starkera. W 2006 roku wybrany został przez Maestro Lorina Maazela do Orkiestry de la Comunitat Valenciana w Hiszpanii, w której dziś jest koncertmistrzem. Jako kameralista brał udział w Music Festival of the Hamptons, Norfolk Chamber Music Festival i New York String Seminar w Carnegie Hall, współpracując z takimi sławami, jak Martha Eggerth, Pinchas Zukerman czy Peter Frankl. Jako solista występował m.in. z Jeunesses Musicales, New Amsterdam Symphony i Manhattan School of Music Symphony. Jego dorobek konkursowy to the Lotos Club Foundation Prize in the Arts, a także udział z Paderewski Trio w 32nd Artists International Competition, co zaowocowało debiutem w Carnegie's Weill Recital Hall.

Z kolei urodzona w Walencji pianistka Nieves Pascual jest absolwentką fortepianu i muzykologii w Conservatorio Superior de Música  oraz Universidad Politécnica de Valencia, gdzie aktualnie pracuje nad doktoratem. Rok temu wydawnictwo Arpegio wydało - po raz pierwszy po hiszpańsku - jej tłumaczenie „Szkoły skrzypcowej“ Leopolda Mozarta. Jako pianistka ma na koncie zwycięstwa w Concurso Nacional de Música de Cámara Ximén d’Urrea de Alcora i jako akompaniatorkana w Concurso Internacional Jugend Musiziert.

W wykonaniu Rafała Jezierskiego i Nieves Pascual, 1 sierpnia o godz. 19.00 w Willi Atma w Zakopanem, zabrzmią wybrane preludia, etiudy, walce i nokturny Fryderyka Chopina, w tym m.in. słynne preludium „Deszczowe“ z opusu 15 i Walc a-moll op. 34 nr 2. Dla uczczenia wyjątkowego miejsca, w którym odbędzie się koncert i w którym mieszkał Karol Szymanowski, artyści wykonają również „Pieśń Roksany“ z opery „Król Roger“ kompozytora. Wstęp na koncert jest wolny.

***

Odbywający się w Zakopanem od 2009 roku Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach” jest jedną z najważniejszych imprez muzycznych nie tylko na Podhalu, ale też w Polsce. Zawarte w nazwie słowa „… na Szczytach” to symbol miejsca, w którym festiwal się odbywa, jak też odwołanie do poziomu artystycznego wydarzeń, łączących muzykę klasyczną z innymi dziedzinami sztuki: filmem, teatrem czy fotografią.
Tegoroczna 6. Edycja Festiwalu odbędzie się w Zakopanem od 13 do 20 września pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Głównym Partnerem Festiwalu jest Województwo Małopolskie. Małopolska. I wszystko gra! Projekt finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Urzędu Miasta Zakopane w partnerstwie z Biurem Promocji Zakopanego. Sponsorami są: ZEW Niedzica Srebrny Sponsor, Bank Zachodni WBK. Partnerami festiwalu są: Biuro Promocji Zakopanego, Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Muzyki i Tańca, Hotel Nosalowy Dwór, Kino SOKÓŁ, Teatr im. S. I. Witkiewicza, Muzeum im. K. Szymanowskiego Willa ATMA, Stowarzyszenie Dom pod Jedlami, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, Uniwersytecki Szpital Ortopedyczno- Rehabilitacyjny, Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, YAMAHA oraz Tatrzańska Agencja Rozwoju Promocji i Kultury.

Program oraz informacje o festiwalu:

www.muzykanaszczytach.com

www.facebook.com/MuzykaNaSzczytach

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na telefon IILudowe etui na telefon IILudowe etui z szarego filcu, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. telefonu komórkowego. Wymiary: szerokość 9 cm, długość 14,5 cm
    25 zł
  • Saszetka ISaszetka ISaszetka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 22 cm. Wysokość ok. 18 cm Materiał: Filc...
    50 zł
  • Ludowe etui na tablet VIILudowe etui na tablet VIILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.