PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

„Tadeusz Staich (1913-1987)”

Środa, 17 grudnia 2014 r.
Autor: Maciej Stasiński

„Tadeusz Staich (1913-1987)”PROMOCJA KSIĄŻKI „TADEUSZ STAICH (1913-1987)” 17 grudnia 2014 r. (środa), godz. 17:17! Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego Zakopane, ul. Krupówki 10.


Muzeum Tatrzańskie serdecznie zaprasza na promocję zbiorowego wydawnictwa „Tadeusz Staich (1913-1987)”. Tadeusz Staich − człowiek gór, poeta, prozaik, człowiek teatru, przewodnik tatrzański i podhalański, działacz turystyczny i kulturalny. Wszystkie te określenia wprawdzie składają się na obraz Jego twórczej osobowości i mówią wiele, ale jednak nie oddają owego generalnego, najważniejszego rysu, który najpełniej definiuje człowieka w jego duchowym wymiarze.

W przypadku Staicha bodaj najtrafniejszą definicją posłużył się ks. Józef Tischner, określając Go mianem Sługi Słowa. Bo na wszystkich wymienionych tu polach Jego aktywnego i oddanego bez reszty działania właśnie słowo było narzędziem, którym − po mistrzowsku się posługując − służył ludziom. Dodajmy − w całej Polsce, ale zwłaszcza na polskim Podtatrzu, bo góry i góralszczyzna stały się przewodnią nicią Jego życia. Można powiedzieć, bez jakiejkolwiek przesady, że prawdziwie im poświęcił swoje życie.

Choć podtatrzańska kultura, w najszerszym tego pojęcia rozumieniu, szczególnie zaś kultura ludowa zawdzięczają Mu ogromnie dużo, jak mało komu w okresie powojennym, to jednak wciąż jeszcze Tadeusz Staich nie doczekał się należnego Mu syntetycznego opracowania, książki, która by dała pełny obraz Jego życia, zarysowała wszechstronne bogactwo Jego twórczości i ukazała Jego miejsce w polskiej kulturze.

Tom, który oddajemy do rąk Czytelnika, nie ma takich ambicji. Wydawca pragnie jedynie, aby unaocznił on pamięć o Tadeuszu Staichu i przybliżył Go pokoleniom, które współcześnie zaczynają swoją przygodę z górami.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Flakon szklany IIIFlakon szklany IIIFalkon szklany w postaci cylindra z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, średnica 15 cm.
    90 zł
  • Aniołek średni IIIAniołek średni IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł
  • KamizelkaKamizelkaKamizelka dla małego dziecka (4-5 letnie) z cienkiego sukna, z haftowanymi motywami ludowymi, w kolorze kremowym. Długość ok. 33 cm. Szerokość ok. 31 cm.
    80 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.