PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

„Tadeusz Staich (1913-1987)”

Środa, 17 grudnia 2014 r.
Autor: Maciej Stasiński

„Tadeusz Staich (1913-1987)”PROMOCJA KSIĄŻKI „TADEUSZ STAICH (1913-1987)” 17 grudnia 2014 r. (środa), godz. 17:17! Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego Zakopane, ul. Krupówki 10.


Muzeum Tatrzańskie serdecznie zaprasza na promocję zbiorowego wydawnictwa „Tadeusz Staich (1913-1987)”. Tadeusz Staich − człowiek gór, poeta, prozaik, człowiek teatru, przewodnik tatrzański i podhalański, działacz turystyczny i kulturalny. Wszystkie te określenia wprawdzie składają się na obraz Jego twórczej osobowości i mówią wiele, ale jednak nie oddają owego generalnego, najważniejszego rysu, który najpełniej definiuje człowieka w jego duchowym wymiarze.

W przypadku Staicha bodaj najtrafniejszą definicją posłużył się ks. Józef Tischner, określając Go mianem Sługi Słowa. Bo na wszystkich wymienionych tu polach Jego aktywnego i oddanego bez reszty działania właśnie słowo było narzędziem, którym − po mistrzowsku się posługując − służył ludziom. Dodajmy − w całej Polsce, ale zwłaszcza na polskim Podtatrzu, bo góry i góralszczyzna stały się przewodnią nicią Jego życia. Można powiedzieć, bez jakiejkolwiek przesady, że prawdziwie im poświęcił swoje życie.

Choć podtatrzańska kultura, w najszerszym tego pojęcia rozumieniu, szczególnie zaś kultura ludowa zawdzięczają Mu ogromnie dużo, jak mało komu w okresie powojennym, to jednak wciąż jeszcze Tadeusz Staich nie doczekał się należnego Mu syntetycznego opracowania, książki, która by dała pełny obraz Jego życia, zarysowała wszechstronne bogactwo Jego twórczości i ukazała Jego miejsce w polskiej kulturze.

Tom, który oddajemy do rąk Czytelnika, nie ma takich ambicji. Wydawca pragnie jedynie, aby unaocznił on pamięć o Tadeuszu Staichu i przybliżył Go pokoleniom, które współcześnie zaczynają swoją przygodę z górami.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Nuty spod Hól - Kapela ZokopianyNuty spod Hól - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują:  Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Andrzej Dziubas, Henryk Krzeptowski...
    30 zł
  • Spinka góralska XIIISpinka góralska XIIIMetalowa, mała spinka góralska w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
    140 zł
  • Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik z nieregularnych koralików  - Koral, oraz kilku koralików z bursztynu. Jako przekładki małe rureczki - Koral. Obwód 50 cm. 
    85 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.