PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

"Kino, którego szukasz"

Czwartek, 18 grudnia 2014 r.
Autor: Ela Krzemińska - Owczarz

"Kino, którego szukasz""Czy Noam Chomsky jest wysoki czy szczęśliwy„ reż. Michel Gondry dokument, animacja. 2013 Francja. Kino Sokół Zakopane, 18 grudnia 2014, godzina: 19.00. Cykl "Kino, którego szukasz". Cena biletu: 10 zł. Film dozwolony od lat 13.


Język wewnętrzny i język zewnętrzny Jeśli chcecie obejrzeć strzelaniny, pościgi, wielką miłość i widowiskowe zgony – nie idźcie na ten film. Jeśli jednak pragniecie intelektualnej stymulacji i dawki inteligentnego humoru – to film dla Was! Przedstawiamy Noama Chomsky’ego, amerykańskiego lingwistę, filozofa, działacza politycznego, od lat zaciekle krytykującego rząd USA i jego imperialną strategię, więcej nawet, twierdzącego, że USA pragną zawładnąć światem! I najczęściej cytowanego naukowca na świecie. Urodził się w 1928 roku w Filadelfii (pochodzenie białorusko-ukraińskie), wykłada w Massachusetts Institute of Technology (katedra lingwistyki i filozofii). Według niego język - cecha szczególna rodzaju ludzkiego - jest nieskończonym zbiorem zdań generowanych za pomocą nieskończonej ilości reguł i słów. Może być wewnętrzny (I-language, gdzie „I” oznacza internal) – posługując się nim, możemy pogadać sami ze sobą jak równy z równym - i zewnętrzny (E-language - „E” = external) – służący do pogawędek, na przykład takich, jaką ucina sobie z Chomskym reżyser Michel Gondry w filmie Czy Noam Chomsky jest wysoki czy szczęśliwy? Nie bójcie się - film nie jest akademicką prezentacją naukowych idei Chomsky’ego - to błyskotliwa próba ich przybliżenia i zrozumienia, a także przedstawienia niezwykłego człowieka, przez „New York Timesa” uznanego za najważniejszego żyjącego intelektualistę naszych czasów. Film to zabawny, prowokacyjny i wciągający, w niezwykły sposób łączy obrazy (animacja) i idee. Nie ma nic wspólnego z naukowym wykładem, a to, co mówi Chomsky, zmusza nas do myślenia i każe kwestionować to, czym karmią nas media, zachęca do „intelektualnej samoobrony”. To uczta dla oczu i dla ducha. Dlaczego ma taki dziwny i przewrotny tytuł? Obejrzyjcie film, a się dowiecie – ma on wiele wspólnego z teorią języka stworzoną przez bohatera filmu. Michel Gondry jest francuskim reżyserem filmowym, scenarzystą, twórcą teledysków i spotów reklamowych. Sławę w świecie muzycznym przyniósł mu teledysk do piosenki Human Behaviour Björk. Na dużym ekranie zadebiutował filmem Wojna plemników (2001), lecz ogromnym sukcesem okazały się jego kolejne filmy: Zakochany bez pamięci (2004) z Kate Winslet i Jimem Carreyem - przygotowywał go trzy lata, ale opłaciło się, dostał bowiem Oscar za najlepszy scenariusz oryginalny - i Jak we śnie, w którym główne role zagrali Gael García Bernal i Charlotte Gainsbourg. / tekst - Beata Słama /

Partnerzy cyklu: Burmistrz Miasta Zakopane, Wydział Kultury, Towarzystwo Gimnastyczne Sokół. Medialnie - Tygodnik Podhalański, Infogram, portale: Watra.pl, zakopanedlaciebie.pl

profil cyklu na fb https://www.facebook.com/KinoKtoregoSzukasz

zakładka na stronie Kina Sokół http://www.kinosokol.z-ne.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2&Itemid=4

Zobacz w naszym sklepie:
  • Poduszka brązowa IIPoduszka brązowa IIPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 42 na 42 cm.
    100 zł
  • Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2" Obwód - 18,5 cm. Materiały: Agat, Koral, Szkło, Masa perłowa, Metal. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    60 zł
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.