PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

"Między poezją a nartami"

Czwartek, 18 grudnia 2014 r.
Autor: Maciej Stasiński

"Między poezją a nartami""Między poezją a nartami" poświęconym Tomaszowi Gluzińskiemu 18 grudnia 2014 r. (czwartek), godz. 18:00 Dworzec Tatrzański ul. Krupówki 12.


Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego i Dworzec Tatrzański serdecznie zapraszają na kolejny wieczór narciarski z cyklu „Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim”. Rozpoczynamy zimową porą cykl wieczorów poświęconych historii narciarstwa w Polsce i na świecie zatytułowany „Legendy  nart”. Głównym bohaterem pierwszego spotkania będzie trener narciarstwa i poeta – Tomasz Gluziński (1924-1986).

W trakcie wieczoru przypomnimy życiorys Tomasza Gluzińskiego, wyznaczony głównie przez narty i poezję. Bez wątpienia Gluziński był świetnym trenerem narciarstwa, a przy tym bardzo wnikliwym obserwatorem kunsztu narciarskiego swoich podopiecznych. Zwłaszcza zaś interesowała go technika jazdy. Znał nowinki techniczne niemal z całego świata. Był do tego człowiekiem niezwykle ambitnym i wyznawał zasadę „cokolwiek robię w życiu, chcę to robić jak potrafię najlepiej”.

Drugim, w zasadzie równoległym światem Tomasza Gluzińskiego była poezja. Do tej pory zostało wydanych aż 13 jego tomików: Wiersze (1964), Wokaliza (1968), Wątek (1968), Motowidło (1969), Sonety zwrotne (1972), Pod pieczęcią (1974), Przebieg wydarzeń (1977), Szczątki emocji (1982), Wybór wierszy (1982), W żarnach świata (1986), Komplementy (1986) i System wartości (1996) oraz Droga Krzyżowa i wiersze (1997).

System wartości, zawarty w jego wierszach, oparty jest głównie na tradycji, jako źródle porządku rzeczy, niezależności myślenia i wolności, prowadzącej do zrozumienia świata. To poezja zaskakująca czytelnika szerokością poruszanych zagadnień i tematów. Charakteryzuje ją pozorna prostota słów i myśli, z drugiej strony jednak pojawia się niezwykła głębia i refleksyjność. Czasami Gluziński zaskakuje humorem. Jest to poezja rzeczy najprostszych, a jednocześnie fundamentalnych dla naszego życia, bez których bardzo trudno zwykłemu śmiertelnikowi osiągnąć szczęście. Jest to też literatura wyrzekająca się z całą siłą nienawiści, przemocy, fałszu i zła w jakiejkolwiek formie. Jest konsekwentna, niezachwiana i silna, jak był jej autor.

Mija 90. lat od urodzin „Tomka poety” i „Tomka narciarza”, człowieka pięknego, o mocnym i ciepłym brzmieniu głosu. O szerokim sercu, takich samych horyzontach i ponadprzeciętnych osiągnięciach dla polskiego i zakopiańskiego narciarstwa. Człowieka, który kochał wolność. Żył nią i przez całe życie pielęgnował. Kochał rodzinę, Tatry, narty i przebywanie na śniegu. Był zakopiańskim kolorowym ptakiem i człowiekiem rozlicznych talentów i zainteresowań.

Serdecznie zapraszamy.

Wstęp wolny.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona" Obwód 21 cm. Materiały: Szkło i srebro. Zapięcie szufladkowe. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    55 zł
  • Torebka filcowa XVTorebka filcowa XVOkrągła torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki.   Obwód ok. 57 cm Wysokość ok.20 cm Wysokość z...
    60 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.