PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

„JOANNA HASIOR. BIESZCZADZKI PEJZAŻ ŻYCIA”

Piątek, 27 marca 2015 r.
Autor: Olga Hadowska

fot. Piotr SkórnickiAnna Wende-Surmiak Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem oraz Julia Kubica Dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Ekologii w Cisnej mają zaszczyt zaprosić na otwarcie wystawy „JOANNA HASIOR. BIESZCZADZKI PEJZAŻ ŻYCIA”. 27 marca 2015 r. (piątek), godz. 18:00 Galeria Władysława Hasiora (filia Muzeum Tatrzańskiego) Zakopane, ul. Jagiellońska 18b.


W programie:
Pokaz filmu dokumentalnego „Joanna Hasior. Bieszczadzki pejzaż życia”, (rok produkcji: 2013, czas trwania: 27:13 min.) w reż. Julii Kubicy i Marka Władyki.
Koncert Zespołu Przy Gitarze z Cisnej – grupa wykona ulubione utwory Joanny Hasior. Gościnnie wystąpi Natalia Kwiatkowska.

Prowadzenie: Róża Franczak – teatrolożka, artystka i właścicielka Galerii Barak w Czarnej.

Wystawa odbywa się w ramach projektu „Tatry Bieszczadom. Bieszczady Tatrom”.

W ramach projektu „Tatry Bieszczadom. Bieszczady Tatrom” w Galerii Władysława Hasiora od 28 marca do 26 kwietnia bieżącego roku Muzeum Tatrzańskie prezentuje wystawę biograficzną zatytułowaną „Joanna Hasior. Bieszczadzki pejzaż życia” poświęconą artystce.

Dwie były ponoć prawdziwe mistrzynie gobelinu – Magdalena Abakanowicz oraz Joanna Hasior. Pierwsza zawojowała świat, druga rozkochała w sobie Bieszczady. Artystka, nagradzana w Polsce i za granicą, ostatnie lata życia spędziła w Bieszczadach, gdzie prowadziła warsztaty tkackie w Cisnej, Tarnawie Niżnej i Myczkowcach. Ten zakątek Polski inspirował ją przez lata. Bieszczadów nigdy nie chciała opuścić. Joanna Hasior, absolwentka warszawskiej ASP, zajęła się tam też intensywną pracą malarską. Długie godziny, niezależnie od pory roku, spędzała w plenerze. Bieszczadzki krajobraz oddała na dziesiątkach płócien. Swoją nietuzinkową osobowością, wiedzą oraz mądrością życiową przyciągała do siebie wiele osób. Na jej zajęcia tkackie w Cisnej przyjeżdżali ludzie z Leska, Sanoka, Rzeszowa, a nawet z odległego Koszalina.

„Kiedy się przebywa z takim człowiekiem i artystą, chciałoby się go słuchać i chłonąć, miast o nim opowiadać. Natychmiast pojawia się obawa, że nie starczy słów, by opisać tak barwną i nietuzinkową postać, zwłaszcza, że ona sama jest nieskora do wynurzeń. Była malarką, autorką gobelinów i projektantką tkanin. Studiowała na warszawskiej ASP w latach 1954 - 1960 i ukończyła ją w pracowni prof. Michała Byliny. Malarstwo zdradziła dla tkactwa i dziś nie potrafiłaby zliczyć, ile gobelinów wyszło spod jej rąk i jak wiele zdobią kolekcji. Bieszczady tak dalece zauroczyły panią Joannę, że postanowiła nie wracać do Warszawy. To wielkie szczęście dla społeczności bieszczadzkiej: możemy korzystać z wielkiej wiedzy, słuchać prawd wypowiedzianych w sposób najprostszy, uczestniczyć w prowadzonych całkowicie społecznie, ale z wielkim oddaniem i poświęceniem warsztatach tkackich. Cieszy nas, że Bieszczady odwdzięczają się Pani Joannie: tu w otoczeniu pejzaży, których grzech nie malować, na powrót stanęła przy sztalugach, tu, jak sama twierdzi: jest moje miejsce, tu wstąpił we mnie młodzieńczy duch, tu chce mi się tworzyć, pracować”.
/Róża Franczak/

W Galerii Przy Pętli działającej przy Gminnym Centrum Kultury i Ekologii w Cisnej odbyła się na początku ubiegłego roku wystawa „Joanna Hasior. Bieszczadzki pejzaż życia”, poświęcona przedstawieniu sylwetki i działalności Joanny Hasior, prywatnie byłej żony Władysława Hasiora. Galeria skupiła się szczególnie na losach bieszczadzkich tej malarki i gobeliniarki. Pokazane zostało kilkadziesiąt jej obrazów powstałych w Bieszczadach oraz prace jej uczennic powstałe podczas i w wyniku warsztatów gobeliniarskich, m.in.: Zofii Zdanowicz, Grażyny Stępień, Haliny Derwich, Elżbiety Wróbel, Teresy Ziemlińskiej, Ewy Brzezińskiej oraz wielu innych. Ekspozycja prezentowana w Galerii Władysława Hasiora została uzupełniona o prace ze zbiorów rodziny artystki.
Kuratorzy wystawy: Agnieszka Słowik – Kwiatkowska, Julia Kubica, współpraca: Jolanta Trawka.
Koordynacja ze strony Muzeum Tatrzańskiego: Julita Dembowska

Serdecznie zapraszamy.
Wstęp wolny.


Organizatorzy:

Galeria Przy Pętli – mieszcząca się i podlegająca pod Gminne Centrum Kultury
i Ekologii w Cisnej – zainaugurowała swoją działalność 20 września 2013 roku. Jej nazwa nawiązuje do usytuowania miejscowości Cisna przy Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej. Zamiarem naszego nowego miejsca wystawienniczego jest cykliczna ekspozycja dokonań lokalnych twórców oraz artystów zainspirowanych naszym regionem. Angażujemy młodzież i dorosłych mieszkańców naszej gminy we wspólne działania. Przybliżamy dokonania twórców polskich i zagranicznych oraz realizujemy z nimi wspólne projekty. Kurator Honorowy: Agnieszka Słowik-Kowalska, Patronat Honorowy: Wójt Gminy Cisna - Renata Szczepańska.
Więcej: www.cisna.pl

Zobacz w naszym sklepie:

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.