PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Filharmonicy Berlińscy w Kinie „Sokół”

Niedziela, 10 maja 2015 r.
Autor: Dh. Anna Karpiel-Semberecka

Filharmonicy Berlińscy w Kinie „Sokół”Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Gniazdo w Zakopanem serdecznie zaprasza na bezpośrednią transmisję koncertu Filharmoników Berlińskich, która odbędzie się 10 maja 2015r. o godz. 19.00 w Kinie „Sokół”, Zakopane, ul. Orkana 2.


Jest to pierwsze takie przedsięwzięcie w Zakopanem i na Podhalu. Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” przy wsparciu Urzędu Miasta Zakopane chce w ten sposób zaprezentować nowe możliwości kina, które oprócz stałej organizacji seansów filmowych zamierza także kilka razy w roku organizować transmisje live koncertów, przedstawień operowych, baletowych itp. z najlepszych scen świata. Mają one umożliwić mieszkańcom, a zwłaszcza młodzieży, kontakt z wybitnymi działami muzycznymi w najlepszym mistrzowskim wykonaniu.

- Będzie to zupełna  nowość w Zakopanem i naszym regionie. Takie transmisje w swojej ofercie mają jedynie kina w większych miastach, najbliżej w Krakowie i Katowicach, co dla mieszkańców Zakopanego wiąże się z koniecznością dojazdu. Kino „Sokół” już teraz pełni w Zakopanem funkcję kulturalnego centrum i skupia wiele cennych inicjatyw, ważnych wydarzeń i koncertów. Funkcja ta będzie w najbliższym czasie rozwijana i wzbogacana w związku z planowaną modernizacją obiektu oraz rozpoczęciem wspólnie z Miastem i Biurem Promocji inwestycji przebudowy dawnej strażnicy i utworzenia Centrum Edukacyjno-Sportowo-Kulturalnego. Już dziś chcemy więc pokazać mieszkańcom i turystom, że jesteśmy w stanie odpowiedzieć na ich różne potrzeby kulturalne i rekreacyjne, a ofertę będziemy jeszcze rozwijać – wyjaśniają organizatorzy przedsięwzięcia.

Transmitowany na żywo w dniu 10 maja koncert Filharmoników Berlińskich składać się będzie z popularnych dzieł kompozytorów urodzonych na przełomie XIX i XX wieku. Ich twórczość w dużej mierze ukształtował XX-wieczny repertuar symfoniczny, a także teatr muzyczny minionego stulecia.
Koncert poprowadzi gościnnie Mariss Jansons, dyrygent pochodzący z muzycznej rodziny (jego ojciec także był dyrygentem). Artysta studiował w Leningradzie, tam zadebiutował jako kapelmistrz.
Od 1973 roku koncertuje z najważniejszymi orkiestrami świata. W II Koncercie

skrzypcowym Szostakowicza jako solista wystąpi niemiecki skrzypek Frank Peter Zimmermann. Uważany kiedyś za cudowne dziecko (rozpoczął naukę gry w wieku 5 lat, pierwszy koncert z orkiestrą zagrał mając 10 lat), dziś 50-letni artysta należy do ścisłej światowej czołówki. Oprócz licznych kin w Niemczech, koncert będą transmitować kina w Austrii i Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwecji, Hiszpanii, Polsce, Czechach, Słowacji i Rumunii.

Transmisja do kin rozpocznie się o 19.30, a oprócz samego koncertu jak zwykle zawierać będzie wstępy informacyjne o wykonywanych dziełach i artystach oraz rzut oka za kulisy pracy Filharmoników Berlińskich.
Przed koncertem o godz. 19.00 odbędzie się krótka prezentacja możliwości transmisji live różnych wydarzeń w kinie „Sokół”.

Szkoły, instytucje i zakłady pracy mogą rezerwować bezpłatne wejściówki na transmisję koncertu pod adresem zakopane.sokol@gmail.com.

PROGRAM

Filharmonicy Berlińscy
Mariss Jansons – dyrygent
Frank Peter Zimmermann – skrzypce
Béla Bartók Muzyka na smyczki, perkusję i celestę
część I – Andante tranquillo
część II – Allegro
część III – Adagio
część IV – Allegro molto
czas trwania ok. 25 minut

Dmitrij Szostakowicz II Koncert skrzypcowy cis-moll
część I – Moderato
część II – Adagio
finał Allegro
czas trwania ok. 30 minut

Maurice Ravel II suita z baletu „Dafnis i Chloe”
Części: Świt (Lever du jour) – Pantomima – Taniec ogólny (Danse générale)
czas trwania ok. 20 minut

Organizatorzy: 

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Gniazdo w Zakopanem

Kino „SOKÓŁ”

Projekt dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Zakopane


O Berliner Philharmoniker
Istniejąca od ponad 130 lat orkiestra Filharmoników Berlińskich uznawana jest za jedną z najwybitniejszych orkiestr symfonicznych na świecie. Prestiżowy brytyjski magazyn „Gramophone” umieścił ją w światowej „wielkiej piątce”. Zespół powstał w 1882 roku w wyniku buntu części muzyków berlińskiej orkiestry Benjamina Bilse, grającej repertuar popularny. Nowa orkiestra w 1887 roku przyjęła nazwę Berliner Philharmoniker i z powodzeniem zaczęła konkurować z bardziej wówczas cenionymi orkiestrami Wiednia i Lipska. Oblicze zespołu kształtowały wielkie osobowości dyrygentów, którzy kierowali orkiestrą.
Historia Filharmoników Berlińskich dzieli się na ery wyznaczane przez nazwiska takich dyrygentów, jak: Hans von Bülow, Wilhelm Furtwängler, Herbert von Karajan, Claudio Abbado, a obecnie Sir Simon Rattle. Dzisiejsze oblicze i sławę Filharmonicy Berlińscy zawdzięczają przede wszystkim von Karajanowi, który szefował zespołowi w latach 1956–1989. To Karajan wypracował kulturę wykonawczą orkiestry, charakterystyczne piękne brzmienie i legato, wirtuozerię i doskonałość, a także dokonał z nią niezliczonej ilości nagrań płytowych repertuaru symfonicznego. To za jego czasów orkiestra odbyła wiele prestiżowych tournées i otrzymała nową imponującą siedzibę. Niezwykły budynek w kształcie namiotu, z pięcioboczną salą o doskonałej akustyce, jest dziś wzorem dla architektów sal koncertowych na całym świecie.
O transmisjach z Filharmonii Berlińskiej

Transmisje i retransmisje koncertów realizowane są w technologii Digital Concert Hall (Cyfrowa Sala Koncertowa). Digital Concert Hall to internetowa platforma audio-wideo Filharmonii Berlińskiej, na której w trakcie sezonu można posłuchać i obejrzeć około 30 koncertów jakości HD (LIVE i powtórki). Platformę tę, od czasu jej powstania w 2008 roku, wspiera Deutsche Bank.

O „Na żywo w kinach“

Cikanek Film Sp. z o.o. należy do grupy Cikanek Management s.r.o. stworzonej przez Martina Cikanka, zajmującej się dystrybucją transmisji kulturalnych na terenie 12 krajów Europy środkowej i wschodniej. Pod marką „Na żywo w kinach“ na terenie Polski dystrybuuje  transmisje i retransmisje spektakli w jakości HD z The Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Teatru Bolszoj w Moskwie, National Theatre w Londynie, Filharmonii Berlińskiej oraz wyjątkowe filmy dokumentalne prezentujące najwspanialsze dzieła światowej sztuki w ramach cyklu „Wystawa na ekranie“ („Exhibition on Screen“).

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę IMagnes Folk na lodówkę IMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • „Portki”„Portki”Płyta DVD zawiera spektakl „Portki” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 47 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł
  • Flakon szklany IVFlakon szklany IVOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 13,5 cm, średnica 18 cm (średnica podstawy 13,5 cm)
    90 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.