PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Filharmonicy Berlińscy w Kinie „Sokół”

Niedziela, 10 maja 2015 r.
Autor: Dh. Anna Karpiel-Semberecka

Filharmonicy Berlińscy w Kinie „Sokół”Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Gniazdo w Zakopanem serdecznie zaprasza na bezpośrednią transmisję koncertu Filharmoników Berlińskich, która odbędzie się 10 maja 2015r. o godz. 19.00 w Kinie „Sokół”, Zakopane, ul. Orkana 2.


Jest to pierwsze takie przedsięwzięcie w Zakopanem i na Podhalu. Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” przy wsparciu Urzędu Miasta Zakopane chce w ten sposób zaprezentować nowe możliwości kina, które oprócz stałej organizacji seansów filmowych zamierza także kilka razy w roku organizować transmisje live koncertów, przedstawień operowych, baletowych itp. z najlepszych scen świata. Mają one umożliwić mieszkańcom, a zwłaszcza młodzieży, kontakt z wybitnymi działami muzycznymi w najlepszym mistrzowskim wykonaniu.

- Będzie to zupełna  nowość w Zakopanem i naszym regionie. Takie transmisje w swojej ofercie mają jedynie kina w większych miastach, najbliżej w Krakowie i Katowicach, co dla mieszkańców Zakopanego wiąże się z koniecznością dojazdu. Kino „Sokół” już teraz pełni w Zakopanem funkcję kulturalnego centrum i skupia wiele cennych inicjatyw, ważnych wydarzeń i koncertów. Funkcja ta będzie w najbliższym czasie rozwijana i wzbogacana w związku z planowaną modernizacją obiektu oraz rozpoczęciem wspólnie z Miastem i Biurem Promocji inwestycji przebudowy dawnej strażnicy i utworzenia Centrum Edukacyjno-Sportowo-Kulturalnego. Już dziś chcemy więc pokazać mieszkańcom i turystom, że jesteśmy w stanie odpowiedzieć na ich różne potrzeby kulturalne i rekreacyjne, a ofertę będziemy jeszcze rozwijać – wyjaśniają organizatorzy przedsięwzięcia.

Transmitowany na żywo w dniu 10 maja koncert Filharmoników Berlińskich składać się będzie z popularnych dzieł kompozytorów urodzonych na przełomie XIX i XX wieku. Ich twórczość w dużej mierze ukształtował XX-wieczny repertuar symfoniczny, a także teatr muzyczny minionego stulecia.
Koncert poprowadzi gościnnie Mariss Jansons, dyrygent pochodzący z muzycznej rodziny (jego ojciec także był dyrygentem). Artysta studiował w Leningradzie, tam zadebiutował jako kapelmistrz.
Od 1973 roku koncertuje z najważniejszymi orkiestrami świata. W II Koncercie

skrzypcowym Szostakowicza jako solista wystąpi niemiecki skrzypek Frank Peter Zimmermann. Uważany kiedyś za cudowne dziecko (rozpoczął naukę gry w wieku 5 lat, pierwszy koncert z orkiestrą zagrał mając 10 lat), dziś 50-letni artysta należy do ścisłej światowej czołówki. Oprócz licznych kin w Niemczech, koncert będą transmitować kina w Austrii i Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwecji, Hiszpanii, Polsce, Czechach, Słowacji i Rumunii.

Transmisja do kin rozpocznie się o 19.30, a oprócz samego koncertu jak zwykle zawierać będzie wstępy informacyjne o wykonywanych dziełach i artystach oraz rzut oka za kulisy pracy Filharmoników Berlińskich.
Przed koncertem o godz. 19.00 odbędzie się krótka prezentacja możliwości transmisji live różnych wydarzeń w kinie „Sokół”.

Szkoły, instytucje i zakłady pracy mogą rezerwować bezpłatne wejściówki na transmisję koncertu pod adresem zakopane.sokol@gmail.com.

PROGRAM

Filharmonicy Berlińscy
Mariss Jansons – dyrygent
Frank Peter Zimmermann – skrzypce
Béla Bartók Muzyka na smyczki, perkusję i celestę
część I – Andante tranquillo
część II – Allegro
część III – Adagio
część IV – Allegro molto
czas trwania ok. 25 minut

Dmitrij Szostakowicz II Koncert skrzypcowy cis-moll
część I – Moderato
część II – Adagio
finał Allegro
czas trwania ok. 30 minut

Maurice Ravel II suita z baletu „Dafnis i Chloe”
Części: Świt (Lever du jour) – Pantomima – Taniec ogólny (Danse générale)
czas trwania ok. 20 minut

Organizatorzy: 

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Gniazdo w Zakopanem

Kino „SOKÓŁ”

Projekt dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Zakopane


O Berliner Philharmoniker
Istniejąca od ponad 130 lat orkiestra Filharmoników Berlińskich uznawana jest za jedną z najwybitniejszych orkiestr symfonicznych na świecie. Prestiżowy brytyjski magazyn „Gramophone” umieścił ją w światowej „wielkiej piątce”. Zespół powstał w 1882 roku w wyniku buntu części muzyków berlińskiej orkiestry Benjamina Bilse, grającej repertuar popularny. Nowa orkiestra w 1887 roku przyjęła nazwę Berliner Philharmoniker i z powodzeniem zaczęła konkurować z bardziej wówczas cenionymi orkiestrami Wiednia i Lipska. Oblicze zespołu kształtowały wielkie osobowości dyrygentów, którzy kierowali orkiestrą.
Historia Filharmoników Berlińskich dzieli się na ery wyznaczane przez nazwiska takich dyrygentów, jak: Hans von Bülow, Wilhelm Furtwängler, Herbert von Karajan, Claudio Abbado, a obecnie Sir Simon Rattle. Dzisiejsze oblicze i sławę Filharmonicy Berlińscy zawdzięczają przede wszystkim von Karajanowi, który szefował zespołowi w latach 1956–1989. To Karajan wypracował kulturę wykonawczą orkiestry, charakterystyczne piękne brzmienie i legato, wirtuozerię i doskonałość, a także dokonał z nią niezliczonej ilości nagrań płytowych repertuaru symfonicznego. To za jego czasów orkiestra odbyła wiele prestiżowych tournées i otrzymała nową imponującą siedzibę. Niezwykły budynek w kształcie namiotu, z pięcioboczną salą o doskonałej akustyce, jest dziś wzorem dla architektów sal koncertowych na całym świecie.
O transmisjach z Filharmonii Berlińskiej

Transmisje i retransmisje koncertów realizowane są w technologii Digital Concert Hall (Cyfrowa Sala Koncertowa). Digital Concert Hall to internetowa platforma audio-wideo Filharmonii Berlińskiej, na której w trakcie sezonu można posłuchać i obejrzeć około 30 koncertów jakości HD (LIVE i powtórki). Platformę tę, od czasu jej powstania w 2008 roku, wspiera Deutsche Bank.

O „Na żywo w kinach“

Cikanek Film Sp. z o.o. należy do grupy Cikanek Management s.r.o. stworzonej przez Martina Cikanka, zajmującej się dystrybucją transmisji kulturalnych na terenie 12 krajów Europy środkowej i wschodniej. Pod marką „Na żywo w kinach“ na terenie Polski dystrybuuje  transmisje i retransmisje spektakli w jakości HD z The Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Teatru Bolszoj w Moskwie, National Theatre w Londynie, Filharmonii Berlińskiej oraz wyjątkowe filmy dokumentalne prezentujące najwspanialsze dzieła światowej sztuki w ramach cyklu „Wystawa na ekranie“ („Exhibition on Screen“).

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XVTorebka filcowa XVOkrągła torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki.   Obwód ok. 57 cm Wysokość ok.20 cm Wysokość z...
    60 zł
  • Torebka filcowa ITorebka filcowa ITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Torebka filcowa VIIITorebka filcowa VIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Pasek ze sztucznego materiału...
    110 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.