PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Turniej szachowy

Czwartek, 6 sierpnia 2015 r.
Autor: Adam Kitkowski

Turniej szachowyZakopiańskie Centrum Edukacji im. Heleny Modrzejewskiej przy ulicy Kasprusie 35a zaprasza w dniu 6 sierpnia 2015 roku o godzinie 16.00 na turniej szachowy dla dzieci i młodzieży Złota Wieża.


Turniej będzie przeprowadzony w jednej grupie wiekowej. Po rozegraniu wszystkich partii (systemem „każdy z każdym”) zostaną wyłonieni zwycięzcy.
Turniej ma na celu popularyzację tej dyscypliny sportu, a jednocześnie jest propozycją intelektualnego spędzenia czasu w wakacje.

W czasie turnieju będzie można obejrzeć ekspozycję dawnych i współczesnych szachów wyrabianych z drewna, którą zaprezentuje zakopiańczyk - Wawrzyniec Madoń. Jest on wlaścicielem firmy, która od wielu lat wytwarza szachy i plansze szachowe z drewna, korzystając z umiejętności  podhalańskich i beskidzkich rzemieślników.

- Nasza firma powstała w 1981 roku i specjalizuje się w produkcji szachów.

Główny nurt naszej działalności koncentruje się na wytwarzaniu szachów rzeźbionych i artystycznych. W tym zakresie jesteśmy wiodącą firmą na rynku zarówno polskim, jak i światowym. Szczególny nacisk kładziemy na jakość wykonania oraz staranność wykończenia każdego kompletu szachowego. Produkowane u nas szachy są oryginalne i w całości wytwarzane w Polsce – mówi Wawrzyniec Madoń.

- Przez wszystkie lata naszej działalności wprowadziliśmy na rynek wiele nowych wzorów szachów i wciąż opracowujemy nowe pomysły. Nasze produkty cieszą się uznaniem klientów nie tylko w Polsce, lecz również w całej Europie oraz w innych rejonach świata, dokąd je eksportujemy od wielu lat – dodaje syn Jacek, który przejął część obowiązków od ojca.

Obecnie firma produkuje około 80 różnych modeli szachów, od najprostszych, przeznaczonych dla dzieci, wiele wzorów mających wartość artystyczną, aż po stoły szachowe czy duże szachy ogrodowe. W ofercie wyrobów dostępne są kolory: brązowy, zielony, niebieski, wiśniowy i mahoniowy.

Obecnie firma proponuje swoim klientom:
szachy rzeźbione, szachy artystyczne, szachy profesjonalne, szachy tradycyjne,
szachy z marmuru, szachy magnetyczne, szachy turystyczne, szachy "trójki",
szachy + warcaby, stoły szachowe.


Szachy są planszową grą strategiczną znaną na całym świecie, w każdej kulturze czy cywilizacji.

Warto przypomnieć, że szachy są grą o wieloletniej tradycji. Kolebą szachów najprawdopodobniej są to Indie. Prawdopodobnie stosowane obecnie zasady opracowali Persowie, skąd pochodzi nazwa – „szach” to przecież perski król. Inne hipotezy sytuują miejsce powstania gry na Chiny. Fonetycznie „szach mat” to po persku „król jest martwy”. Po zdobyciu Persji przez Arabów w VII wieku i później chętnie grywali w tę grę i propagowali ją Arabowie; w tym czasie dotarła do Europy, poczynając od Hiszpanii, Portugalii i Sycylii, a nieco później do Anglii, Niemiec, Skandynawii.W XIII wieku szachownica przybrała dzisiejszy wygląd (uprzednio była jednobarwna). W XV wieku ustaliły się nazwy i niezmienne zasady ruchu bierek, wprowadzono roszadę rozszerzono zasięg ruchów gońców, oraz zwiększono siłę królowej (hetmana), z jednego ruchu na skos, do dowolnej liczby ruchów we wszystkich kierunkach. W XVI wieku wprowadzono bicie piona w przelocie i przemianę pionów - reguły gry ostatecznie przybrały formę dzisiejszą.

Przypuszcza się, że szachy dotarły do Polski w XII wieku, za panowania Bolesława Krzywoustego. Umiejętność gry w szachy uznawana była za zaletę i zyskała sobie wysoką rangę na dworze królewskim. O wpływie szachów na świat świadczy choćby zwrot w języku polskim: „trzymać kogoś w szachu”. Wiemy, czym jest „patowa sytuacja”, słyszymy, że ktoś „wykonał roszadę” na jakimś stanowisku (na podst. M. Litmanowicz Szachy - Warszawa 1987)                                
Wśród wielu turniejów ogólnopolskich, nie tak dawno, w czerwcu b.r. odbył się II Turniej Finałowy ogólnopolskiego projektu Polskiego Związku Szachowego – „Edukacja przez szachy w szkole”. Na Stadionie Narodowym w Warszawie rywalizowało 356 dzieci, z 71 drużyn, reprezentujących 62 szkoły. W klasyfikacji drużynowej zwyciężyli:
I miejsce: SP nr 3 Bogatynia
II miejsce: SP nr 1 Ostrowiec Świętokrzyski
III miejsce: SP nr 11 Suwałki

Firma „Madoń” ufundowała nagrody rzeczowe dla zwycięzców I edycji turnieju szachowego w ZCE im. H. Modrzejewskiej. Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w rozgrywkach i obejrzenia wystawy.

Zapisy na turniej w ZCE pod numerem tel. 1820 127 86, pocztą internetową: zce@zakopane.eu  oraz w dniu zawodów (osoba kontaktowa – Adam Kitkowski).

Zobacz w naszym sklepie:
  • Korale folkowe IIKorale folkowe IIKorale folkowe wykonane z tybetu i żółtej włóczki. Zapinane na haczyk. Długość całości 72 cm.
    70 zł
  • Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik z pięknych fasetowanych kul agatu /średnica 1 cm./. Obwód 52 cm. Rurki  i kulki z metalu antyalergicznego. Zapięcie posrebrzane.
    75 zł
  • Sakiewka IISakiewka IISakiewka filcowa z naszytym ludowym motywem. Zamykana na rzep.   Szerokość ok. 11 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 58 cm Materiał: Filc Kolor: Kremowy
    40 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.